Jak dopasować smartfon do potrzeb starszej osoby [PORADNIK] - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Jak dopasować smartfon do potrzeb starszej osoby [PORADNIK]

Jak dopasować smartfon do potrzeb starszej osoby [PORADNIK]

Jak powiększyć litery w smartfonie? Jak rozjaśnić ekran i pogłośnić telefon? Wyjaśniamy wszystko krok po kroku.

Obecnie produkowane smartfony nie zawsze są wytwarzane z myślą o osobach starszych, które na przykład mają problemy ze wzrokiem lub słuchem. Co prawda istnieją modele specjalnie dedykowane seniorom, które mają mnóstwo pożytecznych oraz ważnych funkcji, takich jak chociażby przycisk SOS, który może uratować zdrowie lub życie starszej osoby, jednak tego nie znajdziemy w „zwykłym” smartfonie.

Zobacz: Pierwsze uruchomienie smartfona [Poradnik dla seniora]

Jednak nie oznacza to, że nie możemy dopasować do swoich potrzeb popularnych, „tradycyjnych” smartfonów tak, żeby korzystanie z nich było przyjemnością również dla seniorów. Przedstawiamy prosty poradnik, jak zwiększyć czcionkę na niewielkim ekranie swojego telefonu, rozjaśnić ekran oraz zwiększyć głośność urządzenia. Niniejsze porady dotyczą urządzeń z systemem android, które są najpopularniejsze na rynku – są to m.in. telefony marek Samsung, Nokia, Xiaomi, HTC, Motorola, Oppo, Sony czy LG.

Powiększanie liter w smartfonie

Jeśli masz problemy ze wzrokiem albo uważasz, że czcionka w twoim smartfonie jest zbyt mała, możesz ją powiększyć. Robi się to bardzo prosto: należy wejść w zakładkę „ustawienia” – zazwyczaj symbolizuje je przycisk z kółkiem zębatym. Aby się tam dostać, przesuwamy palcem od górnej krawędzi smartfona w dół, mniej więcej do 1/3 ekranu i puszczamy. Z góry wysunie się pasek szybkich ustawień. Tutaj można szybko włączyć lub wyłączyć ważniejsze funkcje smartfona. Jedną z nich będzie zakładka „ustawienia”, czyli przycisk z symbolem kółka zębatego – zazwyczaj w prawym górnym rogu ekranu. Dotykamy tego przycisku i wchodzimy w „ustawienia”.

Czytaj też: Jak korzystać z internetu w telefonie [Poradnik krok po kroku]

Teraz w rozwiniętym menu wybieramy (w zależności od telefonu, który mamy) zakładkę: „Dostępność”, „Ułatwienia dostępu”, „Wyświetlacz” albo „Personalizacja”. (Na przykład w telefonach marki Samsung ta opcja jest dostępna pod przyciskiem „Dostępność”). Tutaj pojawi nam się szereg opcji do wyboru. Jedną z nich będzie „Powiększenie i czcionka ekranu”. Po kliknięciu w nią będziemy mogli zaznaczyć opcję „Większe rozmiary czcionki”. To sprawi, że litery będą większe. Niektóre telefony w tym miejscu oferują też suwak, za pomocą którego możemy regulować, jak bardzo chcemy powiększyć czcionkę.

Zobacz też: Jak powiększyć ikony i czcionki na monitorze [Porady dla seniorów]

Rozjaśnianie ekranu

Robi się to szybko i intuicyjnie. Musimy najpierw rozwinąć menu z góry ekranu – tylko tym razem musi być to większy pasek szybkich ustawień, więc trzymamy menu dłużej i wysuwamy je do dołu ekranu, by rozwinęło się bardziej. Gdy już widzimy rozszerzony pasek szybkich ustawień, na samym jego dole pojawi się suwak z symbolem jasności ekranu (przypominający połówkę słońca lub kuli). Aby rozjaśnić ekran, wystarczy przesunąć palcem obiekt na suwaku w lewo lub w prawo. Gdy ekran będzie miał już odpowiednią dla nas jaśność, puszczamy obiekt i wychodzimy z paska szybkich ustawień.

Zwiększanie głośności

To bardzo proste: aby zwiększyć lub zmniejszyć głośność smartfona, wystarczy użyć dedykowanych do tego przycisków z boku obudowy. W niektórych telefonach są one z lewej, a w innych – z prawej strony obudowy. Zazwyczaj jednak są to dwa przyciski – jeden nad drugim. Wyższy służy do pogłaśniania, a niższy – do ściszania. Po odblokowaniu telefonu naciśnij górny przycisk. Na ekranie pojawi się wtedy suwak wskazujący aktualny poziom głośności urządzenia. Przyciskaj go do momentu, w którym uznasz, że głośność jest wystarczająca. Jeśli jest za głośno, wciśnij dolny z dwóch przycisków.

Dopasowanie smartfonu do seniora

Jak powiększyć litery w smartfonie?

Wystarczy wejść do ustawień i w zakładce „Dostępność”, „Ułatwienia dostępu”, „Wyświetlacz” albo „Personalizacja” (zależnie od telefonu) wybrać opcję, która się tam pojawi.

Jak rozjaśnić ekran w smartfonie?

Wysuwamy z górnej krawędzi ekranu większy pasek szybkich ustawień i ustawiamy jasność suwakiem, który znajduje się na samym dole menu.

Jak ustawiamy głośność smartfona?

Dwoma przyciskami z boku obudowy: wyższy przycisk pogłaśnia, a niższy – ścisza urządzenie.

Komentarze

3 odpowiedzi na „Jak dopasować smartfon do potrzeb starszej osoby [PORADNIK]”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >