Jadwiga Barańska wróci z USA? Przed laty uciekła z kraju - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Jadwiga Barańska wróci z USA? Przed laty uciekła z kraju

Jadwiga Barańska wróci z USA? Przed laty uciekła z kraju

Jadwiga Barańska pod koniec lat 70. XX wieku wyemigrowała z mężem Jerzym Antczakiem do Stanów Zjednoczonych. Dziś gwiazda filmu „Noce i dnie” zdradza, że chciałaby wrócić do Polski. „Tu zostało moje serce” mawia aktorka.

Jadwiga Barańska zyskała ogólnopolską rozpoznawalność za sprawą głównej roli Barbary Niechcic w ekranizacji powieści „Noce i dnie” Marii Dąbrowskiej. Nie bez powodu okrzyknięto ją mianem najlepszych polskich aktorek czterdziestolecia.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl! 

Pomimo ogromnych zasług dla polskiego kina oraz niewątpliwych sukcesów, gwiazda filmów Jerzego Antczaka porzuciła karierę tuż u szczytu sławy. Dlaczego zdecydowała się na tak radykalne kroki?

Emigracja gwiazdy „Noce i dnie”

1975 roku w ciągu zaledwie dwóch tygodni przed kinowym ekranem zasiadło milion widzów, aby obejrzeć „Noce i dnie”. Produkcja Jerzego Antczaka błyskawicznie zdobywała na popularności również za granicami naszego kraju.

Uznaje się, że światowy sukces nie spodobał się ówczesnym władzom komunistycznym, które hamowały dalsze projekty zarówno reżysera, jak i aktorki. W rezultacie chwilę po premierze – jednego z najpopularniejszych filmów tamtych lat – Jadwiga Barańska wraz z mężem i czternastoletnim podjęli trudną decyzję o emigracji.

Minęłam właśnie czterdziestkę i poczułam, że mam dług do spłacenia wobec bliskich. Wcześniej to oni robili wszystko, bym nie schodziła ze sceny. Dwa lata nie było mnie w domu, bo kręciłam film. Syn tyle czasu nie miał obok siebie matki. Zrozumiałam, że to nie kariera jest najważniejsza, ale rodzina – wyznała w wywiadzie dla „Dziennika Polskiego”

Zobacz także: Plotkowano o ich romansie. Zbigniew Wodecki i Olga Bończyk byli bardzo blisko 

Jak widać, nie tylko działania komunistyczne odcisnęły piętno na rodzinie. Jadwiga Barańska świadomie zrezygnowała z kariery aktorskiej na rzecz najbliższych. Kiedy mąż aktorki otrzymał propozycję wyjazdu za granicę, zgodziła się bez wahania. Priorytetem gwiazdy była przede wszystkim rodzina. Właśnie dlatego u szczytu sławy w pod koniec lat 70. XX wieku aktorka opuściła rodzinny kraj i na stałe osiadła w Stanach Zjednoczonych.

Zobacz także: Muzyczne święta Roberta Janowskiego. Radosne nagranie trafiło do sieci 

Jadwiga Barańska tęskni za ojczyzną

Jadwiga Barańska do dziś mieszka w Los Angeles mimo tego regularnie odwiedza ojczyznę. W ostatnich miesiącach Jerzy Antczak poinformował na Facebooku, że jego żona zmaga się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Jednak ostatni wpis artystki sugeruje, że stan zdrowia aktorki uległ znacznej poprawie.

Gwiazda „Nocy i dni” nie ukrywa, że jednym z jej największych marzeń jest powrót do Polski w ostatnich latach życia. O czym otwarcie wspomniała z rozmowie z „Niedzielą”.

Nie jestem zameldowana na świecie na stałe. Takie jest prawo przyrody, że rodzimy się, żyjemy, umieramy, a po nas przychodzą inni – spuentowała Jadwiga Barańska.

Zobacz także: Emilian Kamiński pozostawił po sobie niepublikowane wcześniej poruszające nagranie. Apel Teatru Kamienica 

Czy lubisz filmy z udziałem Jadwigi Barańskiej?

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl! 

Autor:

Zobacz więcej >