Sprawdź, jak niebezpieczny jest jad żmii zygzakowatej. Dowiedz się, które osoby muszą szczególnie się wystrzegać ugryzienia.
Spis treści:
Pisaliśmy już między innymi o jadowitych pająkach w Polsce i o tym, czy faktycznie są one groźne. Wyjaśnialiśmy również, jak postępować w przypadku ukąszenia przez jadowitego węża. Teraz postaramy się przybliżyć, dla kogo ukąszenie żmii zygzakowatej może być najbardziej niebezpieczne.
Czy jad żmii zygzakowatej jest niebezpieczny?
Jad tego węża to mieszanina kilku toksyn, która uszkadza układ nerwowy, powoduje martwicę tkanek i zmniejsza krzepliwość krwi oraz prowadzi do zaburzeń pracy serca. Warto też pamiętać o tym, że toksyczność jadu wzrasta wiosną, kiedy węże budzą się z hibernacji a młode osobniki starają się jak najwięcej upolować, by najszybciej jak to możliwe nabrać masy. Dla zdrowego, dorosłego człowieka, który nie cierpi na alergie jad z reguły nie powinien być śmiertelny. Jest on jednak wyjątkowo niebezpieczny dla dzieci, osób starszych i cierpiących na choroby przewlekłe.
Dla kogo ukąszenia są najniebezpieczniejsze?
Jad może być najgroźniejszy dla dzieci, seniorów i osób cierpiących na choroby układu krążenia. Niebezpieczne są również ukąszenia, jeśli dojdzie do nich w rejonie twarzy, szyi, krocza lub karku – takie ugryzienia mogą być groźne dla każdego. Na szczęście tego typu ukąszenia są jednak skrajnie rzadkie, tak jak ukąszenia żmii w ogóle: jeśli już do nich dojdzie, to w większości przypadków wąż w obronie własnej lub nadepnięty gryzie w rękę lub nogę.
Żmija zygzakowata – gdzie można ją spotkać?
Ten wąż swoją nazwę wywodzi z charakterystycznego wzoru na grzbiecie. Może mieć brązową, szarą lub czarną barwę – u czarnych żmij wzór na grzbiecie może być praktycznie niedostrzegalny. Inną charakterystyczną cechą tego węża są oczy z pionowymi źrenicami. Wbrew potocznej opinii, nie są to agresywne zwierzęta – starają się unikać ludzi i schodzić im z drogi. Nawet jeśli ktoś zostanie ukąszony, to w większości przypadków ma to miejsce kiedy na nią nadepnie lub próbuje dotknąć lub unieść a zwierzę poczuje się osaczone. Wąż często przebywa pod kamieniami, w korzeniach drzew, w ziemnych jamach i pod gałęziami. Lubi się wygrzewać na porośniętych mchem leśnych polanach i doskonale pływa w wodzie. Gdy poczuje się zagrożona, może mocno syczeć, żeby ostrzegać, aby się do niej nie zbliżać. Jednak nawet gryząc żmija często nie chce nam wyrządzić krzywdy – w dużej części przypadków są to ukąszenia „suche”, czyli bez wstrzykiwania jadu. Oczywiście mimo to zawsze w przypadku ugryzienia trzeba zasięgnąć pomocy medycznej.
Podziel się swoją opinią! Zadzwoń do Radia Pogoda na 22 444 40 04.
Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 70 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.
Czytaj też: