Czy w Polsce są jadowite pająki? Na które trzeba uważać? [Wyjaśniamy] - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Czy w Polsce są jadowite pająki? Na które trzeba uważać? [Wyjaśniamy]

Czy w Polsce są jadowite pająki? Na które trzeba uważać? [Wyjaśniamy]

Dowiedz się, czy w Polsce żyją na wolności jadowite pająki. Wyjaśniamy, czy na pewne gatunki trzeba uważać i co może grozić w przypadku kontaktu.

W naszym kraju na szczęście nie musimy się obawiać wielkich, egzotycznych pająków, jakie żyją w lasach tropikalnych. Ze względu na chłodniejszy klimat w Polsce żyją znacznie mniejsze i budzące znacznie mniejszy lęk gatunki tych stawonogów. Czy jednak w ogóle nie musimy się obawiać u nas jadowitych pająków występujących w naturze? Generalnie tak, jednak są pewne wyjątki.

Czy pająki w Polsce mogą być niebezpieczne dla człowieka?

Od razu trzeba podkreślić, że ugryzienie żyjących w polskiej naturze pająków – jakkolwiek bolesne i nieprzyjemne – nie jest groźne dla zdrowia i życia człowieka. W skrajnych przypadkach mogą się pojawić takie same objawy jak po użądleniu przez pszczołę czy osę. Dotyczy to głównie alergików, którzy muszą uważać na ewentualny wstrząs anafilaktyczny. Jednak trzeba pamiętać, że nasze stawonogi nie są w stanie wyrządzić człowiekowi poważnej krzywdy. Mimo to warto wiedzieć, które pająki żyjące w naszym kraju mają najsilniejszy jad. Poniżej prezentujemy najbardziej jadowite pająki i opisujemy, czym może grozić ich ukąszenie.

Najjadowitsze pająki w Polsce

W naszym kraju żyją tak naprawdę jedynie trzy gatunki pająków, których ugryzienia lepiej się wystrzegać (głównie z powodu bólu, jaki powodują). Oto one:

  • Sieciarz jaskiniowy – to najbardziej jadowity pająk w Polsce. Mimo tego groźnego stwierdzenia uspokajamy: jego jad nie jest śmiertelny, jednak ugryzienie jest bolesne i można je porównać do ukąszenia szerszenia. To zwierze lubi ciemne, wilgotne miejsca, takie jak jaskinie, studzienki kanalizacyjne czy piwnice.
  • Kolczak zbrojny – ma silny (jednak również nie jest on śmiertelny) jad. Jest to jedyny polski pająk, którego ugryzienie może wywołać u ukąszonej osoby objawy zatrucia. Jego ugryzienie może powodować oprócz bólu dreszcze, przejściową gorączkę i wymioty. Objawy te mogą się utrzymywać nawet do dwóch tygodni.
  • Tygrzyk paskowany – jego ukąszenie można porównać do użądlenia przez osę i tak jak w tym przypadku w miejscu ugryzienia może pojawić się opuchlizna i ból oraz zaczerwienienie i swędzenie.

Oprócz wymienionych wyżej stawonogów silnym (jak na polskie warunki) jadem dysponują również między innymi spędzający życie w wodzie topik czy dysponujący doskonałym wzrokiem strojniś nadobny.

Czy jest się czego bać? Nie!

Mimo groźnych opisów trzeba podkreślić jedno: żaden polski pająk nie jest w stanie wyrządzić krzywdy człowiekowi. Wyjątki stanowią osoby, u których ukąszenie może wywołać wstrząs anafilaktyczny, jednak trzeba pamiętać że dla alergików takie samo zagrożenie stanowią osy lub pszczoły. Pająki pełnią w naszym ekosystemie bardzo ważną funkcję: zabijają pasożyty i szkodliwe owady (na przykład komary), stanowią też ważny element przyrodniczego łańcucha pokarmowego i są naszymi sprzymierzeńcami. Dlatego warto o nie dbać, nie należy ich zabijać a kto się ich boi – niech podziwia je z odpowiedniej odległości.

Podziel się swoją opinią! Zadzwoń do Radia Pogoda na 22 444 40 04.

Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 60 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.

Czytaj też:

Zobacz więcej >