Dowiedz się co zrobić, po ukąszeniu przez żmiję zygzakowatą. Przedstawiamy fakty i mity na temat ukąszenia przez jadowitego węża.
Spis treści:
Polska jest pięknym krajem, z piękną przyrodą. W dodatku mamy sporo szczęścia i nie musimy się martwić o to, że spotkamy naprawdę groźnego jadowitego pająka. W naszym kraju żyje na wolności bardzo niewiele jadowitych zwierząt. Jednym z nich jest żmija zygzakowata. Poniżej wyjaśniamy, czy faktycznie jest to tak groźne zwierzę, jak się powszechnie uważa oraz jak postępować w przypadku ukąszenia przez tego węża.
Żmija zygzakowata – legendy i prawda
Ten wąż swoją nazwę wywodzi z charakterystycznego wzoru na grzbiecie. Może mieć brązową, szarą lub czarną barwę – u czarnych żmij wzór na grzbiecie może być praktycznie niedostrzegalny. Inną charakterystyczną cechą tego węża są oczy z pionowymi źrenicami. Wbrew potocznej opinii, nie są to agresywne zwierzęta – starają się unikać ludzi i schodzić im z drogi. Nawet jeśli ktoś zostanie ukąszony, to w większości przypadków ma to miejsce kiedy na nią nadepnie lub próbuje dotknąć lub unieść a zwierzę poczuje się osaczone. Wąż często przebywa pod kamieniami, w korzeniach drzew, w ziemnych jamach i pod gałęziami. Lubi się wygrzewać na porośniętych mchem leśnych polanach i doskonale pływa w wodzie. Gdy poczuje się zagrożona, może mocno syczeć, żeby ostrzegać, aby się do niej nie zbliżać. Jednak nawet gryząc żmija często nie chce nam wyrządzić krzywdy – w dużej części przypadków są to ukąszenia „suche”, czyli bez wstrzykiwania jadu. Oczywiście mimo to zawsze w przypadku ugryzienia trzeba zasięgnąć pomocy medycznej.
Czy jej jad jest niebezpieczny?
Jad tego węża to mieszanina kilku toksyn, która uszkadza układ nerwowy, powoduje martwicę tkanek i zmniejsza krzepliwość krwi oraz prowadzi do zaburzeń pracy serca. Dla zdrowego, dorosłego człowieka, który nie cierpi na alergie jad z reguły nie powinien być śmiertelny. Jest on jednak wyjątkowo niebezpieczny dla dzieci, osób starszych i cierpiących na choroby przewlekłe.
Ukąszenie przez żmiję zygzakowatą – co robić?
Kiedy dojdzie do ugryzienia przez tego węża, na ciele pojawią się dwie ranki w odległości około 1 cm od siebie. Jeśli dojdzie do wpuszczenia jadu, wokół miejsca ugryzienia pojawi się obrzęk i zaczerwienienie (jeśli ich nie będzie to jest szansa, że było to „suche” ugryzienie). Po ukąszeniu trzeba unieruchomić kończynę, nie wykonywać gwałtownych ruchów i starać się uspokoić akcję serca. Trzeba wezwać służby ratownicze i powiadomić je o ugryzieniu, by jak najszybciej dostarczyły antytoksynę – ma to szczególne znaczenie w przypadku dzieci i seniorów. Żmija zazwyczaj gryzie raz i oddala się – wielokrotne ukąszenia są bardzo rzadkie. Co robimy po ukąszeniu – krok po kroku:
- unieruchamiamy kończynę i układamy ją poniżej poziomu serca;
- ranę zakrywamy jałowym opatrunkiem – jeśli go nie mamy, to używamy jakiejkolwiek czystej tkaniny. Można też przemyć ranę wodą z mydłem;
- w międzyczasie powiadamiamy służby ratownicze, które dostarczą na miejsce antytoksynę, którą trzeba podać jak najszybciej;
- uspokajamy osobę ukąszoną i staramy się, by jej akcja serca spowolniła, co spowolni też rozprzestrzenianie się jadu po organizmie;
- obecnie odchodzi się od używania opasek uciskowych, by nie powodować martwicy. Opaski uciskowej używa się, jeśli transport ugryzionej osoby do szpitala trwałby ponad pół godziny. W tym przypadku trzeba stale kontrolować, czy kończyna jest ukrwiona i w razie konieczności czasowo luzować opaskę.
Czego nie robić po ukąszeniu żmii?
Wokół tego, co robić po ukąszeniu przez jadowitego węża, narosło mnóstwo mitów i legend. Poniżej wyjaśniamy, czego nie robić:
- nie wysysaj jadu – to nic nie daje i jest całkowicie nieskuteczne, a może tylko zaszkodzić ratującemu, jeśli np. ma skaleczenia w okolicy ust i może sam ucierpieć od jadu;
- nacinanie rany nożem jest całkowicie nieskuteczne i może tylko spowodować dodatkowy ból u ukąszonej osoby;
- nie masuj ani nie uciskaj miejsca ukąszenia;
- nie okładaj rany lodem;
- opaskę uciskową stosuj tylko wówczas, gdy wiadomo, że transport do szpitala potrwa dłużej niż pół godziny – wówczas i tak trzeba stale kontrolować ukrwienie kończyny.
Jak uniknąć ukąszenia przez żmiję zygzakowatą?
Przebywając w terenie i na łonie przyrody staraj się ostrożnie stawiać kroki, nosić wysokie obuwie a nim gdzieś usiądziesz – na kamieniu, gałęzi lub na ziemi – sprawdź wcześniej, czy jest bezpiecznie. Gdy na szlaku zobaczysz żmiję – nie zbliżaj się do niej, nie zastawiaj jej drogi, nie próbuj dotykać lub podnosić, ani nie goń. Nie wykonuj gwałtownych ruchów, szczególnie jeśli usłyszysz głośne syczenie. Obejdź węża szerokim łukiem i pozwól mu się oddalić. Pamiętaj że żmija zygzakowata w Polsce znajduje się pod ochroną i nie wolno jej zabijać, tym bardziej że pełni w przyrodzie ważną rolę, między innymi regulując liczebność gryzoni.
Podziel się swoją opinią! Zadzwoń do Radia Pogoda na 22 444 40 04.
Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 60 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.
Zobacz też: