Fizyka towarzyszy nam na każdym kroku. Często nie zdajemy sobie z tego sprawy - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Fizyka towarzyszy nam na każdym kroku. Często nie zdajemy sobie z tego sprawy

Fizyka towarzyszy nam na każdym kroku. Często nie zdajemy sobie z tego sprawy

Zarówno dźwignię dwuramienną, jak i jednoramienną możemy spotkać w naszym otoczeniu dość często. Wystarczy dobrze się rozejrzeć!

Piątek to dobrej zabawy początek. Czy pamiętacie jeszcze z dzieciństwa huśtawkę? Taką najprostszą. Długa belka lub stalowa rura, na końcu siedzenia i już można rozpocząć zabawę. Proste? Ta dźwignia sprawi dużo frajdy nie tylko najmłodszym!

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Wystarczy wyjść z dzieckiem na dowolny plac zabaw. Prawie na każdym znajdziemy huśtawkę, czyli dźwignię dwuramienną lub dwustronną. To jedna z maszyn prostych. Bardzo ułatwia wykonanie pracy.

Posłuchaj całego podcastu „Technicznie proste” Wiktora Niedzickiego:

Chcesz wiedzieć więcej? Kliknij TUTAJ i posłuchaj wszystkich odcinków programu Wiktora Niedzickiego „Technicznie proste”

Zobacz także: „Chłopi” bez nominacji do Oscara. Reżyserka wskazuje przyczynę niepowodzenia

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo…

Nawet dziecko może unieść spory ciężar. Jak to możliwe?

Jeśli tylko owa huśtawka jest dobrze zbudowana, możemy dziecko posadzić na jednym końcu, a sami usiąść na drugim. Dziecko zostanie uniesione w górę. Niedobrze. Spróbujmy usiąść bliżej osi obrotu, czyli punktu podparcia. Z pewnością szybko znajdziemy miejsce, w którym ciężar dziecka zrównoważy ciężar naszego ciała. Warto zwrócić na to uwagę. Nawet lekkie dziecko może podnieść duży ciężar, jeśli długość ramienia obciążonego przez dziecko będzie znacznie większa od ramienia obciążonego przez rodzica lub dziadka.

Zobacz także: Barbara Sukowa miała romans z polskim amantem. O wszystkim poinformowała jego żonę!

To właśnie dlatego wielki Archimedes miał powiedzieć „dajcie mi odpowiednio długą dźwignię i punkt podparcia, a przesunę Ziemię”. Oczywiście, potrzebna byłaby wówczas niewyobrażalnie długa belka, ale ważny był punkt podparcia, czyli oś obrotu. Dźwignia dwustronna lub dwuramienna jest wykorzystywana w technice. Właściwie w każdym urządzeniu mechanicznym możemy ją znaleźć.

Gdzie można spotkać dźwignię?

Odmianą jest dźwignia jednostronna, zwana jednoramienną. Jej oś obrotu znajduje się na końcu belki. Rozejrzyjmy się dookoła. Klamka u drzwi, tak zwany dziadek do orzechów, taczka, a także otwieracz do konserw to przykłady wykorzystania dźwigni jednostronnej.
Proponuję zabawę z dzieckiem, które powinno samo wskazać, gdzie w naszym domu lub na placu zabaw można spotkać dźwignie. Na pewno nie będzie się nudzić, zwłaszcza, gdy za dobre wskazanie dźwigni czekać będzie nagroda.

Zobacz także: Nalepa porywał tłumy. Polacy kochali przeboje jego legendarnego zespołu

Możesz też odwiedzić kanał CiekaWizja na YouTube, na którym Wiktor Niedzicki pokazuje, jak działa świat, prowadzi fascynujące rozmowy z ekspertami oraz prezentuje eksperymenty naukowe, które może wykonać każdy z nas.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Zobacz więcej >