"Chłopi" bez nominacji do Oscara. Reżyserka wskazuje przyczynę niepowodzenia - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » „Chłopi” bez nominacji do Oscara. Reżyserka wskazuje przyczynę niepowodzenia

„Chłopi” bez nominacji do Oscara. Reżyserka wskazuje przyczynę niepowodzenia

Reżyserka „Chłopów” skomentowała decyzję Amerykańskiej Akademii Filmowej. Dlaczego polski faworyt nie znalazł się wśród nominowanych produkcji? DK Welchman ma pewne podejrzenia.

Film „Chłopi” był głównym faworytem Polski w starciu o Oscara w 2024 roku. Nic też dziwnego, filmowcy zaadaptowali nagrodzone dzieło Władysława Reymonta na wielki kinowy ekran – i to w nie byle jaki sposób!

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl! 

Produkcja w reżyserii DK i Hugh Welchmanów miała największą szansę, aby zdobyć nominację w kategorii Najlepszy długometrażowy film animowany. Ku zaskoczeniu i rozczarowaniu większej części polskiej publiczności, film nie znalazł się w żadnym zestawieniu. Dlaczego? Producentka podzieliła się swoimi podejrzeniami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo. 

Zobacz także: Jerzy Bralczyk zdradza, jak podbić serca słuchaczy. „Trema świadczy o szacunku” [TYLKO U NAS] 

Reżyserka wie, dlaczego nie wyróżniono polskiego faworyta. Oto odpowiedź!

W ubiegłą niedzielę, 28 stycznia, w warszawskim kinie Iluzjon odbył się pokaz filmu „Chłopi”. Wszystko to za sprawą ceremonii Polskich Nagród Filmowych Orły 2024. Po seansie DK Welchman (a właściwie Dorota Kobiela-Welchman) wygłosiła emocjonalne przemówienie. Reżyserka wytłumaczyła, dlaczego – według niej – „Chłopi” nie zostali uwzględnieni w nominacjach do Oscarów 2024.

Był to bardzo dobrze taktycznie przemyślany ruch. Właściwie to był medialny szach-mat. 4 grudnia pojawił się w mediach artykuł, który zawoalowany jako rzekomy reportaż, był nota bene niczym innym jak stronniczym atakiem, a wręcz zamachem na nasz film i jego dalszą obecność na festiwalach i konkursach – podkreśliła reżyserka, czego dowiadujemy się za pośrednictwem serwisu „Spider’s Web”.

Wszystko wskazuje na to, że reżyserka obwinia przede wszystkim twórcę reportaż „Malarze filmów „Chłopi” i „Twój Vincent” o kulisach pracy: Za miskę ryżu”. Artykuł ukazał się na łamach „Gazety Wyborczej” i poruszał między innymi kwestię wyzyskiwania malarzy oraz „kumplostwo z partią prawicową”.

Byliśmy silnym kandydatem, jednak będąc sama w komisji oscarowej od wielu lat, wiem doskonale, jak działa ten mechanizm i jak ostrożnie podchodzi się do kandydatów, wokół których dzieje się jakikolwiek skandal – spuentowała (za: „Spider’s Web”).

Zobacz także: Nalepa porywał tłumy. Polacy kochali przeboje jego legendarnego zespołu 

Twórcy „Chłopów” stracili szansę na Oscara. „To był film wtórny”

Z kolei odmiennego zdania jest Tomasz Raczek. Publicysta w rozmowie z dziennikarzem „Onetu” podkreślił, że jury Amerykańskiej Akademii Filmowej nie popełniło żadnego błędu. Według krytyka filmowego produkcja „Chłopi” nie zasługiwała na Oscara. Zaznacza, że polskie środowisko oceniało film w sposób bezkrytyczny.

On miał u nas powodzenie w Polsce, ale poza Polską już raczej jest chłodniejsze przyjęcie. (…) Natomiast gdy czytałem już recenzje opublikowane za granicą — w Irlandii i Wielkiej Brytanii — one już były bardzo często mocno krytyczne. Dla mnie nie jest żadnym zaskoczeniem to, że nie ma nominacji dla filmu „Chłopi”. To był film wtórny, po wcześniejszym uzasadnionym sukcesie filmu „Twój Vincent”. To była próba odcinania kuponów od tamtego sukcesu. To się tak musiało skończyć – podkreślił Tomasz Raczek dla „Onetu”.

Zobacz także: Psycholog nie ma wątpliwości! Tak zachowasz pogodę ducha [WYWIAD] 

CHŁOPI | oficjalny zwiastun (official trailer)

Zobacz także: Violetta Villas szybko podbiła serca w USA. Śpiewała nawet u boku Franka Sinatry! 

Czy film »Chłopi« powinien otrzymać nominację do Oscara?

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl! 

Autor:

Zobacz więcej >