EPD-18. Kiedy emeryt lub rencista powinien złożyć wniosek w ZUS? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » EPD-18. Kiedy emeryt lub rencista powinien złożyć wniosek w ZUS?

EPD-18. Kiedy emeryt lub rencista powinien złożyć wniosek w ZUS?

,

Osoby, które otrzymują równocześnie emeryturę lub rentę i osiągają dochody z pracy, powinny złożyć wniosek o niestosowanie kwoty zmniejszającej podatek przy emeryturze czy rencie, czyli druk EPD-18. Jeśli tego nie zrobią, w rozliczeniu podatku za 2022 rok mogą mieć niedopłatę wynoszącą nawet 5100 zł.

Podatnik ma jedną kwotę wolną od podatku

Trzeba pamiętać o tym, że każdemu podatnikowi przysługuje tylko jedna kwota wolna od podatku niezależnie od liczby pobieranych świadczeń, wypłat od pracodawcy czy dochodów osób samozatrudnionych. Jeśli zostanie odliczona od zaliczki na podatek od wynagrodzenia, nie może być jednocześnie wykorzystana przy wypłacie emerytury czy renty.

ZUS czy KRUS z urzędu obniża zaliczkę na podatek dochodowy o kwotę zmniejszenia. Ponieważ w tym roku podatnikowi przysługuje kwota wolna od podatku w wysokości 30 tys. zł, oznacza to 12 ulg w roku, czyli po 425 zł miesięcznie, maksymalnie 5100 zł za 12 miesięcy.

Druk EPD-18 można złożyć w ZUS w dowolnym momencie

W sytuacji, gdy ktoś pobiera jednocześnie emeryturę z ZUS i świadczenie np. KRUS albo osiąga dochody z pracy i nigdzie nie złoży wniosku o niestosowanie kwoty zmniejszającej podatek, to przy rozliczeniu rocznym powstanie niedopłata podatku. Może wynieść nawet 5100 zł i trzeba będzie wpłacić ją do Urzędu Skarbowego.

Aby tego uniknąć, warto złożyć wniosek o niestosowanie ulgi zmniejszającej podatek. Emeryci czy renciści pobierający świadczenie z ZUS mogą złożyć w ZUS druk EPD-18. Wówczas ZUS wypłacając je, nie będzie stosował ulgi. Emerytura czy renta będzie wtedy niższa o 425 zł, ale nie trzeba będzie na początku przyszłego roku jednorazowo zwracać większej kwoty do Urzędu Skarbowego.

Wypełniając druk EPD-18, można złożyć lub wycofać wniosek o pobieranie zaliczki na podatek dochodowy bez pomniejszania o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek. Co istotne, można to zrobić w dowolnym momencie.

O tej możliwości powinny też pamiętać osoby, które mają dochody z pracy i jednocześnie pobierają rentę rodzinną na małoletnie dziecko. Aby na koniec roku nie powstała niedopłata podatku, taka osoba powinna poinformować pracodawcę o świadczeniach z ZUS lub złożyć w ZUS druk EPD-18 z wnioskiem o niestosowanie kwoty zmniejszenia przy zaliczce podatku od renty dziecka.

Przeczytaj też:

Komentarze

Jedna odpowiedź do „EPD-18. Kiedy emeryt lub rencista powinien złożyć wniosek w ZUS?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >