Enigma - skarb z kosmosu na aukcji - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Enigma – skarb z kosmosu na aukcji

Enigma – skarb z kosmosu na aukcji

Czarny diament pochodzący z kosmosu został wystawiony na aukcji. Dom aukcyjny Sotheby’s przewiduje, że klejnot nazwany Enigma zostanie sprzedany za niemal 7 mln dolarów. Dowiedz się więcej o tym niezwykłym skarbie.

Czarny diament mający 555,55 karata, nazwany „Enigma”, został wystawiony na aukcji Sotheby’s w Dubaju. Głównym wabikiem dla bogatych klientów ma być fakt, że klejnot pochodzi z… kosmosu. Uważa się, że diament trafił na Ziemię w asteroidzie, która dawno temu trafiła w naszą planetę lub powstał w momencie uderzenia meteorytu w powierzchnię Ziemi.

Jak wyjaśnił w materiale promocyjnym dom aukcyjny Sothebys, tego typu czarny diament jest „ekstremalnie rzadkim zjawiskiem” i oczekuje, że na aukcji, która odbędzie się w lutym, klejnot sprzeda się prawdopodobnie za około 6 mln funtów (czyli około 6,8 mln dolarów).

Czarny diament – co to jest

Tego rodzaju klejnoty, znane również jako diamenty Carbonado, mogą mieć nawet 2,6 do 3,8 mld lat i zawierają śladowe ilości azotu i wodoru – związki obecne w kosmosie. Zawierają również obecny w meteorytach osbornit.

Jak oświadczyła Nikita Binani, specjalistka ds. biżuterii w Sotheby’s, ten kamień jest prawdziwym „fenomenem naturalnym”.

„Kupujący mają jedyną w życiu szansę kupić jeden z najrzadszych, liczących miliardy lat kosmiczny cud znany ludzkości” – ogłosiła w publikacji prasowej.

Kosmiczny obiekt wart miliony?

Jak ujawnił dom aukcyjny w korespondencji z telewizją CNN, kształt diamentu przywodzi na myśl śródziemnomorski symbol Hamsa („pięć” po arabsku), mający dawać ochronę swojemu posiadaczowi. Oprócz faktu, że diament ma 555.55 karatów, ma też dokładnie 55 faset (oszlifowanych powierzchni). Czarne diamenty posiadające fasety wcześniej były sprzedawane za ceny przekraczające 13 tys. dolarów za karat. W związku z tym dom aukcyjny zakłada, że „enigma” sprzeda się za miliony dolarów.

Kiedy aukcja?

Sothebys zapowiedziało aukcję, podczas której planuje sprzedać kosmiczny klejnot na 3 do 9 lutego. Dom aukcyjny przyjmie też opłaty wnoszone w kryptowalutach. Już wcześniej tego typu waluta została użyta do zakupu klejnotu. Chodzi o 101-karatowy diament „The Key 10138” – najdroższy klejnot kiedykolwiek kupiony za pomocą kryptowaluty (sprzedany w zeszłym roku). Klejnot w kształcie gruszki sprzedano za równowartość 12,3 mln dolarów, jednak nie ujawniono, jakiego rodzaju kryptowaluty użyto w transakcji.

Sprawdź też:

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >