Skarb znaleziony przez izraelskich archeologów - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Skarb znaleziony przez izraelskich archeologów

Skarb znaleziony przez izraelskich archeologów

Prawdziwy skarb został odkryty przez izraelskich archeologów u wybrzeża Morza Śródziemnego. Dowiedz się, co przewoziły w ładowniach dwa statki.

Izraelski Urząd ds. Starożytności (Israel Antiquities Authority – IAA) ogłosił w środę, że tamtejsi archeolodzy odkryli resztki dwóch wraków statków nieopodal wybrzeża Morza Śródziemnego. Jeden ze statków pochodzi z czasów starożytnych, a drugi z okresu Średniowiecza. Były one wypełnione skrzyniami z prawdziwym skarbem: setkami srebrnych monet.

Prawdziwy skarb

Odkrycie, którego dokonano nieopodal starożytnego miasta Cezarea, datuje się na czasy rzymskie i na okres mamelucki, czyli około 1700 oraz 600 lat temu. Jak poinformowali izraelscy archeolodzy, na skarb składają się setki rzymskich monet wykonanych ze srebra i brązu, datowanych ma połowę III wieku, a także ponad 500 srebrnych monet z czasów Średniowiecza. Oprócz monet w miejscu, w którym zatonęły statki odnaleziono również inne artefakty, takie jak figurki, dzwony, wyroby ceramiczne i resztki metalowych fragmentów statku, takie jak gwoździe czy roztrzaskaną żelazną kotwicę. Skarb odkryto w ciągu minionych dwóch miesięcy, podczas badań podwodnych przeprowadzanych przez należącą do IAA jednostkę archeologii podwodnej.

Wyjątkowy klejnot z Pasterzem

IAA oficjalnie ogłosiła fakt odnalezienia skarbu na kilka dni przed Świętami Bożego Narodzenia i wśród wydobytych przedmiotów opisała jeden bardzo znaczący: rzymski złoty pierścień z zielonym kamieniem szlachetnym, na którym wygrawerowano podobiznę pasterza niosącego owcę na swoich ramionach. Robert Kool, szef działu monet w izraelskim urzędzie, nazwał ten przedmiot „wyjątkowym”:

„Na tym kamieniu wyryto obraz „Dobrego Pasterza”, co jest jednym z najwcześniejszych symboli chrześcijaństwa” – opisał specjalista.

Zobacz też:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >