Bitcoin – co to jest i na co uważać - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Bitcoin – co to jest i na co uważać

Bitcoin – co to jest i na co uważać

Co to jest bitcoin? To wirtualna kryptowaluta, która dla jednych jest okazją do zarobku, a dla innych – niebezpiecznym narzędziem, przez które wiele osób straciło oszczędności życia. Dowiedz się więcej na temat bitcoinów.

Bitcoin, zwany też bitmonetą, to utworzona w 2009 roku całkowicie wirtualne waluta. Nie wiadomo nawet, kto jest jej twórcą: ponoć była to osoba (albo grupa osób), używająca pseudonimu Satoshi Nakamoto. Pod koniec 2015 roku dziennikarze śledczy z USA wskazali, że stworzył ją australijski biznesmen Craig Steven Wright, który przyznał się do posługiwania się pseudonimem Satoshi Nakamoto. Od tego pseudonimu wzięła się nazwa cząstki tej kryptowaluty: każdy bitcoin dzieli się na 100 000 000 mniejszych jednostek, zwanych satoshi.

Jak działa bitcoin?

Kryptowaluta jest oparta na technologii blockchain – tzw. „łańcuchu bloków”. Służy ona do przechowywania informacji o zawartej w internecie transakcji i przesyłania jej dalej. Dostęp do niej jest możliwy praktycznie z każdego miejsca na świecie. Transakcje dokonywane za ich pomocą są autoryzowane przez klucze kryptograficzne, które można zapisać w swoim komputerze, smartfonie lub tzw. portfelu sprzętowym. Zakupy i sprzedaż za pośrednictwem bitcoinów odbywają się w sieci wymiany P2P (peer-to-peer), czyli bez pośredników.

Skąd się biorą bitcoiny?

Ta kryptowaluta jest „wydobywana”, niczym wirtualne złoto. Teoretycznie każdy posiadacz komputera może to robić, przez udostępnianie mocy obliczeniowej swojego komputera. W praktyce jednak, aby zdobyć choć jedną kryptomonetę, trzeba dysponować ogromną mocą obliczeniową, którą wytwarzają prawdziwe farmy serwerowe. Dlatego też pozyskiwaniem bitcoinów zajmują się głównie ci, których stać na ponoszenie dużych wydatków na rozbudowę sieci serwerów.

Czy kryptowaluta jest bezpieczna?

Trzeba bardzo uważać, angażując się w obrót bitcoinami, gdyż dla przeciętnego Kowalskiego ta technologia może być skrajnie niebezpieczna i doprowadzić go do ruiny. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że:

  • bitcoiny są bardzo podatne na spekulacje. Wartości i stabilności kryptowaluty nie gwarantuje żadne państwo, ani nie kontroluje żadna instytucja;
  • wielu ekonomistów ostrzega, że bitcoin to tylko kolejna bańka spekulacyjna, która za jakiś czas pęknie a jej posiadacze stracą swoje oszczędności. Ich kurs jest całkowicie nieprzewidywalny. Jednego dnia bitcoin może być wart np. 1000 dolarów, ale już następnego – o połowę mniej;
  • mroczna strona bitcoina. Z powodu anonimowości i braku nadzoru z kryptowalut korzystają chętnie organizacje przestępcze i oszuści różnego rodzaju. Brak nadzoru sprzyja ciemnym interesom.

Bitcoin bez żadnej gwarancji

Ponieważ jest wirtualną walutą, nie uznawaną przez wiele państw, nie zawsze da się go „spieniężyć” na prawdziwe pieniądze. W Chinach na przykład tamtejsze władze zakazały wymiany tej kryptowaluty w chińskich bankach.

Przed posiadaniem bitcoinów przestrzega Narodowy Bank Polski, który ostrzega przed niebezpieczeństwami grożącymi inwestorom. Przede wszystkim zawsze istnieje ryzyko kradzieży w wyniku cyberataku. Obrót nimi nie ma wsparcia Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, więc jeśli zostaniemy oszukani podczas transakcji prowadzonej kryptowalutą, to nie odzyskamy już tych pieniędzy. Należy pamiętać, że w naszym kraju bitcoin nie jest legalnym środkiem płatniczym a zyski zgromadzone dzięki jego obrotowi podlegają opodatkowaniu.

Jeśli więc zastanawiasz się nad inwestowaniem, to raczej zrezygnuj – kryptowaluta jest zbyt niestabilna, nie jest gwarantowana przez państwo i tak naprawdę niesie ze sobą więcej zagrożeń niż możliwości.

Bitcoin – co trzeba wiedzieć

Czy bitcoin jest stabilny?

Absolutnie nie. Bitcoiny są bardzo podatne na spekulacje. Wartości i stabilności kryptowaluty nie gwarantuje żadne państwo, ani nie kontroluje żadna instytucja.

Czy bitcoiny obejmuje Bankowy Fundusz Gwarancyjny?

Nie, obrót nimi nie ma wsparcia Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, więc jeśli zostaniemy oszukani podczas transakcji prowadzonej kryptowalutą, to nie odzyskamy już tych pieniędzy.

Kto może "wydobywać" bitcoiny?

Teoretycznie każdy posiadacz komputera. W praktyce jednak, aby zdobyć choć jedną kryptomonetę, trzeba dysponować ogromną mocą obliczeniową

Zobacz więcej >