Emolienty - co to jest? jak używać? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Emolienty – co to jest? jak używać?

Emolienty – co to jest? jak używać?

,

Emolienty stosuje się powszechnie w dermatologii i kosmetologii. Zobacz, kiedy i po co włączyć je do codziennej pielęgnacji skóry.

Ich nazwa pochodzi od łac. słowa emolliere oznaczającego zmiękczać. I to właśnie robią. Emolienty wykazują bowiem silne działanie zmiękczające, nawilżające i natłuszczające oraz regeneracyjne. Pod tą nazwą kryje się grupa produktów dermokosmetycznych, które zawierają dobroczynne dla suchej i podrażnionej skóry substancje. Sprawdzą się szczególnie u osób ze skórą atopową i skrajnie suchą. 

Zobacz: Atopowe zapalenie skóry: Jak się je diagnozuje? Jak pielęgnować skórę z AZS

Emolienty – właściwości

Znajdziemy w nich 3 podstawowe składniki:

  • składniki okluzyjne
  • humektanty
  • substancje uzupełniające lipidy naskórka

Podstawowym zadaniem emolientów jest odbudowanie uszkodzonej warstwy lipidowej naskórka. Jest to możliwe, dzięki zawartości m.in. ceramidów, trójglicerydy, kwasu linolowego i linowego, cholesterolu oraz olejów roślinnych.

Zawarte w emolientach substancje okluzyjne to m.in. wazelina, parafina, kwasy tłuszczowe oraz fosfolipidy. Substancje te pozwalają stworzyć na naskórku cieniutką warstwę ochronną, która zapobiega utracie wody z głębszych partii skóry. 

Natomiast humektanty to higroskopijne substancje, które wiążą wodę w naskórku i zapobiegają jej utracie. Potrafią przenikać w głąb naskórka i zatrzymywać wodę w warstwie rogowej, dzięki czemu skóra pozostaje długotrwale nawilżona, miękka i elastyczna. Humektanty zawarte w kosmetykach to najczęściej kwas hialuronowy, mocznik, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz glicerol. 

Często skład emolientów wzbogacony jest też o składniki redukujące podrażnienia takie jak: pantenol, alantoina, sok z aloesu czy wyciągi ziołowe.

Kiedy używać?

Emolienty pomogą w:

  • złagodzenie świądu skóry
  • zmniejszenie szorstkości skóry
  • odbudowie i przywróceniu prawidłowego funkcjonowania bariery skórnej (uszkodzonej np. przy atopowym zapaleniu skóry)
  • uzupełnieniu poziomu lipidów.

Należy jednak zaznaczyć, że nie są to zwykłe preparaty nawilżające. Są przeznaczone do “zadań specjalnych”, dlatego nie powinny stosować ich osoby ze skórą tłustą, łojotokową czy trądzikową. Może bowiem dojść do zablokowania porów, ponieważ w ich składzie znajduje się m.in. parafina.

Natomiast warto zaznaczyć, że generalnie emolienty mają bardzo delikatne działanie, dlatego polecane są do pielęgnacji delikatnej skóry dzieci i niemowląt. 

Zobacz też:

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >