Trądzik – przyczyny, czynniki ryzyka oraz fakty i mity na jego temat - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Trądzik – przyczyny, czynniki ryzyka oraz fakty i mity na jego temat

Trądzik – przyczyny, czynniki ryzyka oraz fakty i mity na jego temat

Trądzik to przypadłość, która u osób nią dotkniętych może powodować obniżoną samoocenę. Dowiedz się, jakie są przyczyny trądziku, czynniki ryzyka oraz jakie informacje na jego temat są nieprawdziwe.

Trądzik pojawia się wówczas, kiedy mieszki włosowe zostają zatkane przez olejki oraz martwe komórki skóry. Powoduje to powstanie zaskórników i pryszczy. Chociaż ta przypadłość jest najczęstsza u młodych ludzi, to dotyka też osoby w każdym wieku. Walka z trądzikiem jest możliwa, ale niełatwa: pryszcze goją się powoli a kiedy jeden znika, to pojawiają się kolejne. Najważniejsze jest to, że im szybciej zacznie się leczyć trądzik, tym tym mniejsze ryzyko późniejszego uszkodzenia skóry.

Objawy

Oznaki trądziku różnią się w zależności od stopnia jego złośliwości i mogą obejmować takie objawy jak:

  • zaskórniki;
  • niewielkie, zaczerwienione, wrażliwe guzki;
  • pryszcze;
  • duże, twarde, bolesne guzki pod skórą;
  • bolesne, wypełnione ropą grudki pod skórą.

Trądzik zazwyczaj występuje na twarzy, czole, klatce piersiowej, górnej części pleców oraz na ramionach.Kiedy udać się do lekarza?

Kiedy udać się do lekarza?

Jeśli popularne środki przeciwko trądzikowi nie są w stanie usunąć objawów trądziku, warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Może przepisać silniejsze lekarstwa. Jeśli pomimo tego nic się nie zmieni, być może trzeba będzie udać się po poradę do dermatologa.

U kobiet trądzik może się utrzymywać nawet przez dziesięciolecia, z wykwitami mniej więcej na tydzień przed okresem. Tego typu przypadłość może ustąpić nawet bez leczenia u niektórych kobiet stosujących środki antykoncepcyjne. U seniorów nagłe pojawienie się poważnego trądziku może być objawem niektórych chorób, więc w takich przypadkach należy udać się po pomoc do specjalisty.

Zobacz też:

Przyczyny trądziku

Pojawia się on z czterech głównych powodów:

  • nadmiernej produkcji oleju przez organizm;
  • zatkanie mieszków włosowych przez olejki oraz martwe komórki skóry;
  • z powodu bakterii;
  • przez stany zapalne.

Trądzik występuje najczęściej w obrębie twarzy i ramion, ponieważ w tych rejonach skóry znajduje się najwięcej gruczołów tłuszczowych, z którymi połączone są mieszki włosowe.

Czynniki ryzyka

Wpływ na pojawienie się trądziku mają takie cechy jak:

  • wiek. Osoby w każdym wieku są nań narażone, ale najcześciej występuje u nastolatków;
  • zmiany hormonalne. Częste podczas okresu dorastania oraz w trakcie ciąży;
  • historia rodzinna. Ważną rolę odgrywa tu genetyka. Jeśli oboje rodziców ma trądzik, to zapewne rozwinie się on również u ich dzieci;
  • oleiste i gęste substancje. Można się samemu nieopacznie przyczynić do rozwinięcia trądziku przez kontakt skóry z różnymi kremami i olejkami;
  • tarcie i nacisk na skórę. W tym przypadku przyczyną może być ustawiczne, częste ocieranie się o skórę takich przedmiotów jak telefony, ciasne kołnierzyki lub plecaki.

Niektóre czynniki mogą prowadzić do pogłębienia się trądziku. Należą do nich na zmiany hormonalne zachodzące w średnim wieku, zwłaszcza dotyczy to kobiet. Należy też uważać na określone leki, na przykład zawierające testosteron, kortykosteroidy i lit. Trzeba również uważać na dietę bogatą w weglowodany (np. chleb, chipsy), bo ona również może pogorszyć stan skóry. Do pogłębienia się trądziku może się również przyczyniać stres.

Trądzikowe mity

W przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i legend na temat trądziku i tego, co może się do niego przyczyniać. Te przekłamania to między innymi:

  • czekolada i tłuste jedzenie powodują trądzik. To mit – jedzenie ich nie ma praktycznie żadnego wpływu na tę przypadłość;
  • gorsza higiena przyczynia się do trądziku. Nieprawda – nie jest on powodowany przez brudną skórę. W rzeczywistości to właśnie zbyt mocne mycie i używanie zbyt twardych szczotek, mydeł lub mocnych środków podrażnia skórę i może pogorszyć jej stan;
  • winne kosmetyki? Wcale nie muszą one pogarszać stanu skóry – zwłaszcza jeśli używa się np. wolnych od olejków zestawów do makijażu, które nie zatykają porów oraz regularnie zmywa się makijaż.

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Trądzik – o czym pamiętać?

Czy trądzik dotyka tylko młodych?

Chociaż ta przypadłość jest najczęstsza u młodych ludzi (nastolatków), to dotyka też osoby w każdym wieku, również kobiety.

Jakie są przyczyny trądziku?

Pojawia się on w wyniku nadmiernej produkcji oleju przez organizm, zatkanie mieszków włosowych przez olejki oraz martwe komórki skóry, z powodu bakterii; oraz przez stany zapalne.

Czy trądzik powstaje na brudnej skórze?

Nie jest on powodowany przez brudną skórę. W rzeczywistości to właśnie zbyt mocne mycie i używanie zbyt twardych szczotek, mydeł lub mocnych środków podrażnia skórę i może pogorszyć jej stan.

Zobacz więcej >