Dziurawiec to roślina o bardzo wszechstronnym zastosowaniu. Sprawdź, na jakie dolegliwości pomaga.
Swoją nazwę dziurawiec zawdzięcza liściom, na których znajdują się małe, podobne do dziurek, kropki. Dziurawiec uprawia się na całym świecie, a w Polsce można go znaleźć praktycznie wszędzie: na łąkach, leśnych polanach czy terenach podmiejskich. Roślina ta znana jest ludzkości już od czasów starożytnych, kiedy to wierzono w jej magiczne właściwości.
Co w środku
Warto zauważyć, że dziurawiec swoje właściwości zdrowotne zawdzięcza szerokiej gamie substancji, m.in.:
- hyperozydowi (działanie moczopędne)
- rutynie i kwercetynie (uszczelniają naczynia włosowate)
- garbnikom (działanie przeciwbiegunkowe i bakteriostatyczne)
- hyperforynie (właściwości antybiotyczne)
Ponadto dziurawiec zawiera olejki eteryczne, żywice, kwasy organiczne, pektyny, cholinę, sole mineralne, cukry, witaminę A i witaminę C.
Na co pomaga dziurawiec?
- choroby wątroby i dróg żółciowych
- zaburzenia pracy przewodu pokarmowego (nieżyty żołądka i jelit, wzdęcia, biegunka, wrzody żołądka oraz dwunastnicy)
- choroby układu moczowego, w tym w kamica (niezależnie od umiejscowienia złogów);
- dna moczanowa
- zaburzenia krążenia
- nadciśnienie tętnicze
- kruchość naczyń krwionośnych
- reumatoidalne zapalenie stawów
- stany niepokoju, wyczerpania nerwowego, obniżenia nastroju
- zaburzenia depresyjne
- wahania nastroju towarzyszące menopauzie;
- bezsenność
- migrenowe bóle głowy
- zapalenia jelita grubego, pęcherza moczowego, nerek
- nowotwory i inne przewlekłe choroby wyniszczające organizm
- schorzenia dróg oddechowych (angina, przeziębienia, grypa, zapalenia oskrzeli, dolegliwości płucnych, astma)
Dziurawiec – jak przygotować w domu
Napar: 2 łyżki dziurawca zalać 2 szklankami wrzątku i pozostawić pod przykryciem na 20 minut. Pić po pół szklanki 3 razy dziennie (napar można przechowywać w lodówce do 24 h).
Odwar: 1 łyżkę dziurawca zalać szklanką wody i zagrzać (nie doprowadzając do wrzenia) przez 5 minut. Po przestudzeniu przecedzić (odwar można przechowywać w lodówce do 3 dni).
Nalewka: 50 g kwiatów lub 100 g świeżo rozkwitających młodych pędów dziurawca włożyć do dużego słoika i zalać 0,5 l alkoholu o mocy 70 proc. Odstawić na dwa tygodnie. Następnie nalewkę przecedzić (np. przez gazę) i dodać 100 g płynnego miodu. Odstawić płyn na minimum 3 miesiące, żeby dojrzał.
Zobacz także:
Naturalny antydepresant
Godnym uwagi jest fakt, że główną substancją czynną wyciągu z dziurawca jest hiperycyna, która hamuje rozkład serotoniny. W rezultacie dziurawiec wykazuje mocne właściwości uspokajające, dzięki czemu sprawdza się w łagodzeniu stanów depresyjnych i lękowych.
WAŻNE:
Dziurawiec może pomóc w leczeniu spadków nastroju, ale tylko jeśli będzie stosowany samodzielnie. Mając to na uwadze, należy zapamiętać, że połączenie leków antydepresyjnych na receptę z dziurawcem skutkuje wystąpieniem zespołu serotoninowego (może on wywołać np. zaburzenia świadomości albo gwałtowne pogorszenie nastroju).
Dziurawiec – przeciwwskazania
- Szczególną ostrożność w trakcie kuracji dziurawcem powinny zachować osoby pracujące na świeżym powietrzu. Zawarta w roślinie hipercyna zwiększa poziom wrażliwości na światło słoneczne, co w rezultacie podwyższa ryzyko poparzeń skóry, a nawet porażeń słonecznych.
- Osoby, które zażywają leki na receptę przed rozpoczęciem kuracji dziurawcem powinny skonsultować się z lekarzem. Należy pamiętać, że dziurawiec obniża m.in. skuteczność antykoncepcji hormonalnej.
Dodaj komentarz