Doustna szczepionka przeciw COVID-19 - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Doustna szczepionka przeciw COVID-19

Doustna szczepionka przeciw COVID-19

Izraelsko-amerykańska firma farmaceutyczna przygotowuje się do uruchomienia pierwszej fazy badania klinicznego doustnej szczepionki przeciw COVID-19. To byłby pierwszy na świecie preparat przeciw koronawirusowi, którym moglibyśmy szczepić się w domu.

Firma farmaceutyczna Oramed Pharmaceuticals Inc. wraz z Premas Biotech z siedzibą w Indiach pracuje nad nowatorską szczepionką doustną przeciw COVID-19 opartą na technologii opracowanej przez Hadassah-University Medical Center – donosi „The Jerusalem Post”. W tym celu zainteresowane podmioty utworzyły spółkę joint venture Oravax Medical Inc.

Preparat jest oparty na opracowanej przez Oramed technologii Protein Oral Delivery (POD ™) i technologii szczepionek firmy Premas.

Izraelsko-amerykańska firma Oramed specjalizuje się w opracowywaniu doustnych systemów dostarczania leków. Ostatnio stara się zrewolucjonizować leczenie cukrzycy poprzez preparat ORMD-0801, który może być pierwszą dostępną na rynku doustną kapsułką z insuliną. ORMD-0801 jest w trakcie badania klinicznego III fazy i zatwierdzania przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA).

Premas z kolei pracuje nad szczepionką przeciwko nowemu koronawirusowi.

Doustna szczepionka szczególnie przydatna, gdybyśmy szczepili się przeciw COVID-19 co roku

– Firmy połączyły siły na początku tego roku i szybko zdały sobie sprawę, że mogą zrewolucjonizować rynek – powiedział „The Jerusalem Post” dyrektor generalny Oramed, Nadav Kidron. – Doustna szczepionka przeciwko COVID-19 wyeliminowałaby kilka barier utrudniających szybką dystrybucję na szeroką skalę, potencjalnie umożliwiając ludziom samodzielne przyjmowanie jej w domu.

Według niego doustny byłaby szczególnie przydatna w przypadku, gdyby szczepienia przeciw COVID-19 były zalecane corocznie, podobnie jak standardowa szczepionka przeciw grypie.

Firma zakończyła pilotażowe badanie na zwierzętach i stwierdziła, że szczepionka sprzyja rozwojowi przeciwciał immunoglobuliny G (IgG) i immunoglobuliny A (IgA). IgA jest niezbędne do długotrwałej odporności.

Preparat bardziej odporny na warianty koronawirusa

Nowy kandydat na szczepionkę Oravax jest ukierunkowany na trzy białka strukturalne koronawirusa, w przeciwieństwie do białka z pojedynczym kolcem, na które ukierunkowane są szczepionki Moderna i Pfizer. Dzięki temu ta szczepionka powinna być znacznie bardziej odporna na warianty COVID-19 – powiedział Nadav Kidron.

Ponadto jest to szczepionka na bazie drożdży, dzięki czemu czas i koszt produkcji są znacznie tańsze niż w przypadku już zatwierdzonych preparatów.

Jak mówi Kidron, leki doustne mają zwykle mniej skutków ubocznych. Ponadto szczepionkę można transportować w temperaturze lodówki, a nawet przechowywać w temperaturze pokojowej, co bardzo ułatwia logistykę. Nie wymagałaby także profesjonalnego podania.

Oravax przewiduje rozpoczęcie badania klinicznego w drugim kwartale 2021 r. Ubiega się o udział w badaniach w wielu krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych, Izraelu, Europie i Meksyku. Zamierza także przeprowadzać badania w Afryce, gdzie taka doustna szczepionka może okazać się niezbędna.

Dyrektor Oravax spodziewa się, że dane z badań I fazy na ludziach będą dostępne w ciągu trzech miesięcy.

Przeczytaj też:

Koronawirus: Pfizer testuje doustny lek na COVID-19

Szczepionki przeciw COVID-19: ile dawek może wyprodukować świat w tym roku?

Koronawirus: Uniwersalna szczepionka Nottingham/Scancell powstanie w ciągu roku?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >