Szacuje się, że do początku marca na całym świecie wyprodukowano około 413 milionów dawek szczepionek przeciwko COVID-19. Analitycy przewidują, że do końca 2021 roku liczba ta wzrośnie do 9,5 lub nawet 12 miliardów dawek.
Do końca roku potrzeba 11 miliardów dawek szczepionek przeciw COVID-19
Do zaszczepienia przeciw COVID-19 70% światowej populacji potrzeba około 11 miliardów dawek przy założeniu, że każda osoba otrzyma dwie dawki szczepionki. Specjalny raport przedstawiający wyzwania, jakie stoją przed światem, by zrealizować takie założenie, opublikował „Nature”.
– Przemysł farmaceutyczny, podobnie jak wiele innych sektorów przemysłowych, nie ujawnia swoich zdolności produkcyjnych, mówi „Nature” Rasmus Bech Hansen, dyrektor generalny Airfinity , londyńskiej firmy analitycznej. Przewiduje jednak, że w nadchodzących miesiącach wzrost liczby szczepionek będzie prawdopodobnie wykładniczy.
Według danych Airfinity do początku marca wyprodukowano około 413 milionów dawek szczepionki przeciwko COVID-19 . Firma przewiduje, że do końca 2021 roku liczba ta wzrośnie do 9,5 miliarda dawek. Z kolei według analizy przeprowadzonej przez Global Health Innovation Center na Duke University w Durham w Północnej Karolinie do końca roku na świecie powinno zostać wyprodukowanych około 12 miliardów dawek. Badacze z Durham przeprowadzili swoje obliczenia na podstawie publicznie ogłoszonych prognoz producentów szczepionek.
Kluczowe łańcuchy dostaw
Jednak według Andrei Taylor, która kierowała badaniami na Duke University, bardziej prawdopodobne jest, że te liczby zostaną osiągnięte do końca 2022 r. Obawia się, że łańcuchy dostaw mogą się załamać, a kraje mogą zagrozić zablokowaniem eksportu szczepionek. Indie i Unia Europejska już ogłosiły ograniczenia w ich eksporcie.
Produkcja szczepionek wymaga ponad 200 pojedynczych komponentów, które są często produkowane w różnych krajach. Należą do nich między innymi szklane fiolki, filtry czy żywica. Wystarczy, że jakikolwiek element nie będzie spełniał wymagań, a cały proces produkcji zostanie zakłócony.
Jednym z potencjalnych wąskich gardeł produkcji szczepionek przeciw COVID-19 jest proces napełniania fiolek gotową już szczepionką. Według Światowej Organizacja Zdrowia (WHO) wiele firm produkujących leki do iniekcji mogłoby pomóc w napełnianiu fiolek. WHO sporządziła listę kilkuset placówek na całym świecie, które obecnie napełniają fiolki insuliną czy antybiotykami do wstrzykiwań. Ma to pomóc w połączeniu ich sił z firmami produkującymi szczepionki.
Przeczytaj też:
UE zaostrza zasady dostaw szczepionek na COVID-19
Koronawirus: Pfizer testuje doustny lek na COVID-19
COVID-19. Odporność stadna mało prawdopodobna