Czerwona strefa – o czym pamiętać? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Czerwona strefa – o czym pamiętać?

Czerwona strefa – o czym pamiętać?

,

Z powodu epidemii koronawirusa 24 października cała Polska została ogłoszona czerwoną strefą. 4 listopada ogłoszono też kolejne restrykcje. Sprawdź, jakie obowiązują obostrzenia i zasady na terenie całego kraju.

Najważniejsze zasady i obostrzenia obowiązujące w czerwonej strefie (czyli w całym kraju):

Zasłanianie nosa i ust

W całym kraju w miejscach publicznych trzeba nosić maseczki lub chusty zakrywające usta i nos:

  • na ulicy;
  • na cmentarzu;
  • w pojazdach komunikacji zbiorowej (autobus, tramwaj, pociąg, samolot);
  • w sklepach i galeriach handlowych, wszelkiego rodzaju salonach;
  • w szkołach i uczelniach;
  • we wszystkich urzędach, bankach, na poczcie;
  • w kinach i teatrach;
  • w szpitalu, przychodni, w gabinetach lekarskich;
  • na targu;
  • w kościołach i innych miejscach kultu;
  • wszelkich budynkach użyteczności publicznej.

Gdzie nie trzeba nosić maseczki?

Na terenach zielonych – w lesie, parku, ogrodach botanicznych, rodzinnych ogródkach działkowych oraz na plażach.

Kto ma prawo nie nosić maseczki?

Z noszenia maseczek w czerwonej strefie zwolnione są tylko osoby posiadające zaświadczenie lekarskie albo dokument, który potwierdza, że dana osoba ma zaburzenia psychiczne, całościowe zaburzenia rozwoju, jest niepełnosprawna intelektualnie, ma trudności w samodzielnym odkryciu lub zakryciu ust lub nosa.

Ograniczenia w handlu

Od 7 listopada zamknięte zostają wszystkie sklepy poza spożywczymi, aptekami, drogeriami i punktami usługowymi. W sklepie jednocześnie może przebywać:

  • sklep o powierzchni do 100 m²: 1 osoba na 10 m²;
  • sklep o powierzchni powyżej 100 m²: 1 osoba na 15 m²

Obostrzenia w kościołach i hotelach

W świątyniach może przebywać nie więcej niż 1 osoba na 15 m². Ograniczona zostaje działalność hoteli: będą z nich mogły korzystać jedynie osoby będące w trakcie podróży służbowej.

Zamknięte placówki kultury

Do 29 listopada nie mogą działać kina, teatry, muzea, galerie sztuki, domy kultury, biblioteki i wszelkie tego typu placówki. Jednak nie oznacza to, że muszą zaprzestać działalności. Dozwolona jest praca zdalna, przygotowywanie do organizacji wydarzeń (przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego) czy udostępniania zbiorów lub spektakli online.

Obostrzenia a dzieci

Od 9 listopada nauczaniem zdalnym zostaną objęci również uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych. Uczniowie klas 4-8 szkół podstawowych zostali objęci zdalnym nauczaniem już wcześniej. Nauczanie w trybie zdalnym dla wszystkich uczniów zostaje przedłużone do 29 listopada.

Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00 dzieci do 16. roku życia mogą poruszać się tylko pod opieką rodzica lub opiekuna (wyjątkiem od tej reguły są droga do i ze szkoły. Zasada nie obowiązuje też w weekendy).

Lokale gastronomiczne

W czerwonej strefie, którą obecnie jest cała Polska, restauracje i lokale gastronomiczne nie mogą już serwować jedzenia na miejscu – można tylko zamawiać na wynos lub z dostawą do domu.

Zakaz imprez i zgromadzeń

W imprezach, zgromadzeniach i spotkaniach towarzyskich może uczestniczyć nie więcej niż 5 osób. W kościołach i podczas wydarzeń religijnych uczestnicy – oprócz zakrywania ust i nosa – muszą się stosować do zasady: 1 osoba na 7 metrów kwadratowych.

Minimalna odległość między pieszymi to 1,5 metra.

Wyjątki od tej zasady to:

  • rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia);
  • osoby wspólnie mieszkające lub gospodarujące;
  • osoby niepełnosprawne, niemogące się samodzielnie poruszać, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i ich opiekunowie.

Zasada DDMA+W

Aby walczyć z epidemią koronawirusa, każdy z nas powinien stosować się do kilku prostych zasad, które można zawrzeć w tych kilku łatwych do zapamiętania krokach:

Dystans
Dezynfekcja
Maseczka
Aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe
Wietrzenie

Warto wietrzyć często pomieszczenia, zwłaszcza dotyczy to szkół i innych placówek oświatowych. Aplikacja ProteGO Safe jest całkowicie dobrowolna. Jej stosowanie pozwala śledzić tempo i zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Zalecenia dla seniorów

Działalność sanatoriów została zawieszona, z możliwością dokończenia już rozpoczętych turnusów. Władze apelują do osób powyżej 70. roku życia o – w miarę możliwości – ograniczenie wychodzenia z domu.

Uruchomiono specjalną infolinię dla seniorów pod numerem 22 505 11 11. Dzwoniąc pod ten numer starsze osoby mogą poprosić o pomoc w codziennych czynnościach, które wymagają wyjścia z domu – na przykład w zakupach. Pomagają w tym harcerze, wolontariusze, organizacje pozarządowe, Ochotnicza Straż Pożarna i Wojska Obrony Terytorialnej. Udzielenie takiej pomocy w zakupach jest bezpłatne. Senior płaci tylko za zakupione towary.
Pomoc jest skierowana dla seniorów powyżej 70. roku życia – dla młodszych jest dostępna w szczególnych przypadkach. Tego rodzaju pomocy nie otrzyma osoba, która korzysta już z usług opiekuńczych.

Najważniejsze zasady w czerwonej strefie

Gdzie trzeba nosić maseczkę?

Po wyjściu z domu – praktycznie wszędzie, nie licząc terenów zielonych, o ile w pobliżu nie ma innych ludzi.

Czy można zjeść na mieście?

Restauracje i lokale gastronomiczne nie mogą już serwować jedzenia na miejscu – można tylko zamawiać jedzenie na wynos lub z dostawą do domu.

Na jaką pomoc mogą liczyć seniorzy?

Uruchomiono specjalną infolinię dla seniorów pod numerem 22 505 11 11. Można w ten sposób uzyskać pomoc, taką jak zrobienie zakupów.

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >