Chłodne miejsca w Polsce idealne na upalne lato [5 propozycji] - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Chłodne miejsca w Polsce idealne na upalne lato [5 propozycji]

Chłodne miejsca w Polsce idealne na upalne lato [5 propozycji]

,

Zobacz, gdzie można się wybrać na urlop i uciec przed skrajnym upałem. Przedstawiamy 5 miejsc w Polsce, które nawet latem oferują znośne temperatury i ochłodę.

Przechodzące przez nasz kraj fale upałów coraz bardziej dają się wszystkim we znaki. Z roku na rok jest coraz goręcej i latem bywa to już nawet niebezpieczne – zbyt długie przebywanie na słońcu może prowadzić do wyczerpania, a w skrajnych przypadkach nawet do udaru cieplnego. Dlatego tez wybierając miejsce na weekendowy wyjazd lub wakacyjną wyprawę rodzinną warto pomyśleć o miejscach, w których panują niższe temperatury. Sprawdź, jakie miejsca w Polsce są chłodniejsze również latem i niech chłód będzie z Tobą!

Hala Izerska – „Mała Syberia”

Położona w Sudetach na Dolnym Śląsku Hala Izerska to górska łąka znajdująca się w dolinie rzeki Izera, na wysokości ponad 850 metrów. To jedno z najzimniejszych miejsc w Polsce: zdarzały się takie lata, kiedy temperatura w tym miejscu nie przekraczała -6ºC, i to w samym środku lata! (Zimą temperatura spadała nawet poniżej -40ºC). Jest tu tak zimno z powodu specyficznego ukształtowania terenu: hala ze wszystkich stron otoczona jest przez góry. Ciepło w pogodne noce odpływa tu z gruntu i przez to dno doliny jest znacznie chłodniejsze niż okoliczne stoki. Średnia dobowa temperatura praktycznie nie przekracza tam 15 stopni, nic dziwnego więc, że Halę Izerską nazywa się „Małą Syberią”. Do dziś w tym rejonie istnieje tylko jeden dom, nazwany „Chatką Górzystów” i pełniący funkcję schroniska turystycznego. Warunki są tu spartańskie: nie ma prądu i toalety (tylko wychodek na zewnątrz) a wodę czerpie się z przepływającego nieopodal strumyka. Z tych powodów Jest to propozycja raczej dla samotnych podróżników, spragnionych kontaktów z przyrodą i unikających dużych skupisk ludzkich, którym nie przeszkadzają dość prymitywne warunki. Nie zaleca się pobytu tutaj rodzinom z dziećmi. Ci, którzy mimo niewygód zdecydują się na pobyt, mogą liczyć nocami na piękne, rozgwieżdżone niebo.

Suwalszczyzna

Znana jako „polski biegun zimna” latem wabi turystów rozsądniejszymi temperaturami, niż choćby nadmorskie miejscowości. W okolicach Suwałk i Olecka temperatury średnio wynoszą około 18-20ºC, więc to idealny wybór dla tych, którzy uciekają przed letnim skwarem. Dzięki ogromnej liczbie atrakcji przyrodniczych i kulturalnych nikt nie będzie się tu nudził, więc można udać się na urlop z całą rodziną. Oprócz przepięknych terenów, takich jak Biebrzański Park Narodowy, Góra Cisowa, Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej, Suwalski Park Krajobrazowy, Wigierski Park Narodowy, Puszcza Augustowska czy jezioro Wigry jedną z największych atrakcji regionu jest słynny Kanał Augustowski, czyli atrakcja na skalę światową.

Śnieżka

Jedna z najsłynniejszych polskich gór, zwana też „królową Karkonoszy”. Jest najwyższym szczytem Sudetów (ma 1600 m wysokości), a jej najbardziej charakterystycznym punktem jest słynny budynek Obserwatorium Meteorologicznego, który wygląda jak latający spodek. Okupione długim podejściem wdrapanie się na szczyt daje nagrodę w postaci rześkiego powietrza i ochłody nawet w środku lata. Tutejsze termometry w lipcu i sierpniu średnio pokazują mniej niż 9ºC, a jeśli akurat wieje wiatr, odczuwalna temperatura jest jeszcze niższa. Dlatego też, wybierając się latem na Śnieżkę należy pamiętać o zabraniu ciepłej, najlepiej przeciwdeszczowej kurtki, nawet jeśli w leżącym u jej stóp Karpaczu mamy do czynienia z upałami sięgającymi 30ºC.

Kopalnia w Wieliczce

W gorące, parne lato ucieczki przed skwarem można szukać… pod ziemią. Warto więc odwiedzić słynną kopalnię soli w Wieliczce. Tutaj nawet w środku lata panuje przyjemna, umiarkowana temperatura, wahająca się w granicach 17-18ºC. Dzięki wizycie w tutejszej Tężni Solnakowej możesz oczyścić drogi oddechowe, zrelaksować się i pooddychać czystym, zdrowym powietrzem. Kopalnia w Wieliczce została w 1978 roku wpisana na Pierwszą Listę Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO. Działająca przez ponad 700 lat kopalnia soli jest tak rozległa, że do zwiedzania udostępniono zaledwie 2% istniejących w niej korytarzy. Pod ziemią można podziwiać między innymi piękne Groty Kryształowe, solankowe jeziora, Kaplicę św. Kingi oraz przejść Szlak Pielgrzymkowy „Szczęść Boże”.

Góry Świętokrzyskie i tamtejsze jaskinie

Niezadeptane jeszcze przez turystów Góry Świętokrzyskie są łagodne, piękne a wraz ze wzrostem wysokości oferują też bardziej umiarkowane temperatury. W Świętokrzyskim Parku Narodowym średnia roczna temperatura powietrza na stacji Św. Krzyż (575 m n.p.m.) wynosi 5,8°C a w najcieplejszym miesiącu – lipcu – wynosi 16°C, co odpowiada warunkom występującym w analogicznym okresie w… Finlandii. Jeśli dla spragnionego ochłody turysty to wciąż za gorąco, to ochłody można szukać w wielu tutejszych udostępnionych do zwiedzania, pięknych jaskiniach. Wewnątrz największej tutejszej jaskini – Raj – panuje stała temperatura około 8-9°C, przy wilgotności sięgającej ok. 95%. Trzeba pamiętać, by zabrać ze sobą ciepłą odzież, bo wewnątrz jaskini będzie chłodno.

Aktualna prognoza pogody zaraz po wiadomościach w Radiu Pogoda!

Zobacz też:

Zobacz więcej >