Botwinka - dlaczego warto ją jeść? [PRZEPISY]
Strona główna » Botwinka – dlaczego warto ją jeść? [PRZEPISY]

Botwinka – dlaczego warto ją jeść? [PRZEPISY]

Botwinka to nowalijka, która pojawia się pod koniec kwietnia, ale szczyt sezonu to maj i czerwiec. Poznaj kilka sposobów na to, jak wykorzystać ją w kuchni.

Przekonaj się, że warto próbować botwinkę. Prezentujemy proste przepisy z tym zdrowym warzywem w roli głównej.

Botwinka – co to jest?

Botwinka, zwana też botwiną to młodziutkie korzenie i liście buraka ćwikłowego. Oznacza też zupę sporządzoną z tych składników buraka. Nazwę zapożyczyliśmy z języka białoruskiego. Nie należy mylić jej z boćwiną, która w Polsce jest po prostu odmianą buraka hodowaną dla liści. W powszechnym języku te nazwy używane są zamiennie.

Zobacz: Sok z buraków. Na co pomaga, jak stosować

Walory zdrowotne botwinki

Nasze babcie mawiały, że „buraki dobrze robią na krew”. I miały rację, bo botwina zawiera wiele przeciwutleniaczy, które chronią przed chorobami krążenia a dzięki którym warzywo ma właściwości krwiotwórcze. Poza tym botwina jest niskokaloryczna i zawiera błonnik, a także witaminę A, D, C i K. Dostarcza nam też magnez, witaminy z grupy B i kwas foliowy dlatego jest polecana osobom z depresją. Te składniki wspomagają układ nerwowy, zmniejszają napięcie i wpływają na koncentrację. Z botwinką nie powinny przesadzać osoby chore na cukrzycę i kamicę nerkową.

Sprawdź: Sok z kiszonych buraków – właściwości, przepis

Botwinka jako zupa.

Przygotowujemy ją jak każdą zupę warzywną – kilka ziemniaków, dwie marchewki, pietruszkę gotujemy na bulionie lub lekkim mięsie dodając liście laurowe i ziele angielskie. Gdy warzywa będą już kruche podsmażamy na oleju jedną cebulę i poszatkowane części korzenne młodych buraków. Wrzucamy to do zupy, a po pięciu minutach dodajemy pokrojone łodygi. Po kolejnych 5 min. wrzucamy pokrojone liście, doprawiamy sokiem z cytryny i już. Tak przygotowaną zupę podajemy z gotowanym jajkiem.

Chłodnik

W maju i czerwcu bywa już gorąco a to świetny powód, żeby zrobić chłodnik. Potrzeba do tego botwinki, ogórka świeżego, rzodkiewkę, szczypiorek i koperek oraz maślankę i jogurt. Najpierw gotujemy pokrojone buraczki, dodając do nich stopniowo skrojone łodygi i na końcu liście. Warzywa muszą wystygnąć, więc w tym czasie kroimy drobno ogórka, rzodkiewki i resztę nowalijek. Mieszamy w garnku maślankę z jogurtem, dodajemy warzywa, mieszamy, doprawiamy cytryną, solą i pieprzem. Chłodnik możemy również podawać z jajkiem.

Zobacz też: Sałatka z buraków i melona. Przepis

Sałatki i duszone warzywa.

Drobno skrojona botwinka może stać się składnikiem sałatek. Dobrze skomponuje się z serem feta lub mozzarellą, nie kłóci się z pomidorami i ogórkami. Ponieważ jest nieco słodka sos do sałatki dobrze zrobić na bazie limonki lub octu balsamicznego. Całość możemy posypać sezamem lub orzechami. Botwina nadaje się też do duszenia z innymi warzywami – marchewką czy selerem. Świetnie sprawdzi się jako składnik kaszy z warzywami.

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

ZOBACZ TEŻ:

Zobacz więcej >