Ból kolana to częsta przypadłość, dotykająca różnych ludzi, niezależnie od ich wieku. Dowiedz się, jak sobie z nim radzić, co może być jego przyczyną oraz czy da się mu zapobiegać.
Spis treści:
Tego typu ból może być efektem kontuzji, na przykład zerwanego więzadła lub rozdartej chrząstki. Jednak mogą się do tego przyczynić również takie przypadłości jak na przykład infekcje czy artretyzm. Wiele rodzajów niewielkiego bólu kolana można leczyć we własnym zakresie. Fizykoterapia i ortezy mogą pomóc ulżyć w bólu. W niektórych przypadkach jednak może być konieczna nawet operacja.
Objawy
Umiejscowienie i stopień nasilenia bólu może się wahać, w zależności od przyczyny problemu. Objawy czasem towarzyszące bólowi kolana mogą obejmować:
- opuchliznę i sztywnienie;
- zaczerwienienie i ciepło przy dotykaniu;
- osłabienie i niestabilność
- niepokojące odgłosy przypominające chrupanie lub trzaskanie;
- niemożność całkowitego rozprostowania kolana.
Jeśli w wyniku przypadłości nie jesteś w stanie utrzymać ciężaru na bolącej nodze i czujesz, że kolano jest niestabilne oraz w jego rejonie wystąpiła opuchlizna lub deformacja, powinieneś zwrócić się do lekarza o pomoc. Podobnie należy postąpić, jeśli nie można wyprostować kolana, występuje gorączka następująca po opuchnięciu kolana oraz odczuwa się dojmujący ból w tym rejonie.
Przyczyny bólu kolana
Tego typu dolegliwości mogą być wynikiem kontuzji, problemów natury mechanicznej, rodzajów artretyzmu lub z powodu innych przypadków.
Sprawdź też:
Kontuzje
Częste kontuzje kolana obejmują między innymi takie wydarzenia jak:
- zerwanie więzadła krzyżowego przedniego (ACL), czyli jednego z czterech więzadeł łączących kości piszczelową z udową. Tego rodzaju kontuzja jest częsta u sportowców, np. piłkarzy.
- złamania. Kości kolana, w tym rzepka mogą się złamać podczas upadku lub np. wypadków komunikacyjnych. Również osoby cierpiące na osteoporozę, która osłabia kości, mogą czasem doświadczyć urazów w tym rejonie.
- zapalenie ścięgna rzepki. Może powodować podrażnienie i zakażenie jednego lub więcej ścięgien. Narażeni są na to biegacze, narciarze, ludzie uprawiający kolarstwo i sporty wymagające częstego skakania.
Urazy mechaniczne
Ból kolana może też nastąpić w wyniku problemów mechanicznych, takich jak na przykład:
- zespół pasma biodrowo-piszczelowego (ITBS), znany też jako „kolano biegacza”. Ma miejsce gdy napięcie w tym rejonie powoduje kompresję tkanki łącznej. To przypadłość osób uprawiających ćwiczenia obciążające stawy kolanowe, np. biegaczy lub cyklistów albo ludzi wykonujących pracę wymagającą częstego zginania i prostowania kolan.
- zwichnięta rzepka. W niektórych przypadkach rzepka może nie wrócić na swoje miejsce.
- ból biodra lub stopy. W takich wypadkach być może trzeba będzie zmienić sposób chodzenia, aby oszczędzić bolącą nogę.
Artretyzm
Istnieje ponad sto różnych rodzajów artretyzmu. Te, które mogą mieć wpływ na stan kolan to:
- zwyrodnieniowe zapalenie stawów – najczęstszy typ artretyzmu, mający związek z wiekiem.
- reumatoidalne zapalenie stawów – przypadłość autoimmunologiczna, która może mieć negatywny wpływ na niemal każdy staw naszego ciała, w tym staw kolanowy.
- dna moczanowa. Występuje, gdy w stawie odkładają się kryształki kwasu moczowego. Choć najczęściej pojawia się w rejonie dużego palca stopy, to może również wystąpić w kolanie.
- chondrokalcynoza (dna rzekoma) – często mylona z dną moczanową. Jej przyczyną są kryształy dwuwodnego pirofosforanu wapnia odkładające się w chrząstkach stawowych i obecne w płynie stawowym. Doprowadza to do ostrego stanu zapalnego.
- septyczne zapalenie stawów. Często towarzyszy mu gorączka, zaczerwienienie, ból i opuchlizna. Może prowadzić do uszkodzenia chrząstki kolana. Jeśli zobaczysz u siebie wymienione objawy, musisz czym prędzej udać się do lekarza.
Inne przyczyny bólu kolana
Różnego rodzaje bólu w tym rejonie nazywa się ogólnie zespołem bólu rzepkowo-udowego. To częsta przypadłość u sportowców, a także u młodych dorosłych, zwłaszcza jeśli ich rzepka nie układa się prawidłowo w rowku oraz u seniorów, w przypadku których zazwyczaj rozwija się artretyzm.
Zapobieganie
Choć nie zawsze da się zapobiec bólowi kolana, to podane poniżej sposoby mogą uchronić cię przed poważniejszymi urazami i pogorszeniem stanu stawów:
- schudnij. Utrzymywanie zdrowej wagi to najlepsze, co możesz zdobić dla swoich kolan. Każdy nadmiarowy kilogram obciąża staw i zwiększa ryzyko urazów.
- rozgrzewaj się przed ćwiczeniami. Aby przygotować mięśnie i stawy na zwiększony wysiłek nie zaniedbuj rozgrzewki.
- ćwiczenia wykonuj prawidłowo. Upewnij się, że masz właściwą technikę ćwiczeń – trenuj pod okiem profesjonalistów i korzystaj z ich porad, żeby nie zrobić sobie krzywdy.
- bądź silny. Osłabione mięśnie to jedna z głównych przyczyn urazów kolana. Wytrenowane, silne mięśnie utrzymują kolana we właściwym położeniu.
- rozciągaj się. Napięcie mięśniowe również przyczynia się do kontuzji więc oprócz ćwiczeń wzmacniających mięśnie trzeba też pamiętać o ich rozciąganiu i rozluxnianiu.
Ból kolana - objawy i przyczyny oraz jak go uniknąć?
Kiedy udać się do lekarza z bolącym kolanem?
Jeśli w wyniku przypadłości nie jesteś w stanie utrzymać ciężaru na bolącej nodze i czujesz, że kolano jest niestabilne oraz w jego rejonie wystąpiła opuchlizna lub deformacja, powinieneś zwrócić się do lekarza o pomoc.
Jak odciążyć kolana?
Utrzymywanie zdrowej wagi to najlepsze, co możesz zdobić dla swoich kolan. Każdy nadmiarowy kilogram obciąża staw i zwiększa ryzyko urazów.
Czy ćwiczenia mogą uszkodzić kolana?
Tak, dlatego dopilnuj, żeby ćwiczenia wykonywać prawidłowo. Upewnij się, że masz właściwą technikę ćwiczeń – trenuj pod okiem profesjonalistów i korzystaj z ich porad, żeby nie zrobić sobie krzywdy.