Dowiedz się, które produkty zdrożały najbardziej. Wyjaśniamy, o ile wzrosły ceny. Przedstawiamy wyniki raportu „Indeks cen w sklepach detalicznych” autorstwa UCE RESEARCH i Uczelni WSB Merito. Sprawdź, za co zapłaciliśmy więcej niż rok temu.
Spis treści:
Od dłuższego czasu Polacy zmagają się z jedną z najwyższych inflacji w Unii Europejskiej. Luty był miesiącem rekordowej inflacji. Jak informował Główny Urząd Statystyczny, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lutym 2023 roku wzrosły o 18,4%. Wzrost cen towarów wyniósł 20,2% a usług: 13,3%. Inflacja miesiąc do miesiąca wyniosła 1,2% – o tyle wzrosły ceny towarów i usług (usługi zdrożały o 1,6% a towary o 1,1%).
Inflacja na poziomie 18,4% to najwyższy wynik od 25 lat – ostatnio tak wysoki wskaźnik odnotowano w 1996 roku. Drożyzna uderza po kieszeniach większość z nas, co mogliśmy szczególnie boleśnie zaobserwować podczas przedświątecznych zakupów.
Zobacz: Najczęściej kradzione produkty ze sklepów
Tysiące cen w tysiącach sklepów – jak zbadano ceny?
Platforma analityczno-badawcza UCE RESEARCH, we współpracy z Uczelniami WSB Merito (dawniej Wyższe Szkoły Bankowe), przygotowała raport „Indeks cen w sklepach detalicznych”. Znalazły się w nim produkty, które w ostatnim czasie zdrożały najmocniej.
Aby pozyskać dane do raportu, przeanalizowano ponad 88 tysięcy cen detalicznych w ponad 37 tysiącach sklepów należących do 61 sieci handlowych. Badacze przyjrzeli się cenom niemal 100 najczęściej kupowanych przez Polaków produktów i określili, które towary zdrożały najmocniej.
Sprawdź: Zakupy: Najczęstsze błędy popełniane podczas zakupów online – sprawdź, czego nie robić
Inflacja marzec 2023 – co zdrożało najbardziej?
Według autorów raportu w marcu wzrost cen rok do roku wyniósł średnio 23,7% (w listopadzie 2022 wzrost cen wyniósł 25,8%, w grudniu 24,8%, w styczniu 2023: 20%, a w lutym 20,8%). Oznacza to, że był to największy wzrost cen w 2023 roku. Według badaczy na 17 badanych kategorii produktów niemal wszystkie podrożały, a największy wzrost rok do roku wyniósł aż 46,4%.
Jak wynika z zestawienia, rekordzistą jeśli chodzi o wzrost cen okazała się karma dla zwierząt – to właśnie ona zdrożała średnio o 46,4%. Jak wskazuje w raporcie dr Tomasz Kopyściański z Uniwersytetu WSB Merito, powodem tego są rosnące koszty produktów odzwierzęcych i tłuszczy oraz podwyżki cen prądu.
Niewiele mniej zdrożały warzywa – w tej kategorii wzrost cen wyniósł średnio 39,6% rok do roku. Zgodnie z przewidywaniami najbardziej zdrożały: cebula (aż o 68%), marchew (60,4%), papryka (59,1%) i pomidory (43,8%).
Trzecie miejsce na tym niechlubnym cenowym podium zajęło pieczywo, które zdrożało średnio o 27,6% rok do roku. Najbardziej podrożał chleb (28,3%) a bułki niewiele mniej (o 26,9%). Za drożyznę w tym obszarze najbardziej odpowiadają drożejące drożdże, cukier oraz mąka – wskazują autorzy raportu.
Zobacz też: Zakupy online: Czy przez internet można kupić leki i realizować recepty?
Drożyzna: cenowi rekordziści [Spis]
Poniżej prezentujemy zestawienie najmocniej drożejących produktów według badaczy z UCE RESEARCH i Uczelni WSB Merito (średni wzrost cen rok do roku):
- karma dla zwierząt: 46,4%
- warzywa: 39,6%
- pieczywo: 27,6%
- nabiał: 27,3%
- chemia gospodarcza: 26,8%
- wędliny: 24,9%
- owoce: 22,9%.
Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!
Może Cię zainteresować:
- Kaufland Card – rejestracja: jak to zrobić i o czym pamiętać [Wyjaśniamy]
- Czy zakupy online są bezpieczne? O czym pamiętać przy zakupach przez Internet?
- Aplikacje dla seniora. Z czego warto korzystać – radzi Wiktor Niedzicki w audycji „Technicznie proste”
- Czy trzeba mieć telefon komórkowy, żeby robić zakupy przez internet?
Dodaj komentarz