Święta nietypowe i imieniny na dziś
Strona główna » 7 lutego świętuje Renata Dancewicz. Imieniny, święta, urodziny gwiazd [07.02.2024] 

7 lutego świętuje Renata Dancewicz. Imieniny, święta, urodziny gwiazd [07.02.2024] 

Zobacz, jakie typowe i nietypowe święta można obchodzić 7 lutego. Kto ma dziś imieniny i urodziny? Tłumaczymy, co można świętować. Tego dnia 55. urodziny obchodzi znana aktorka Renata Dancewicz.

Wczoraj obchodziliśmy między innymi: Dzień Boba Marleya, Rocznicę Traktatu z Waitangi, Dzień Pałeczek Do Jedzenia i Dzień Mrożonego Jogurtu. Sprawdź, co można celebrować 7 lutego, jeśli naprawdę się postaramy i głęboko poszperamy w kalendarzu.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Kto dziś obchodzi imieniny?

Imieniny dzisiaj obchodzą: Alfons, Antoni, Egidia, Egidiusz, Eugenia, Idzi, Jakub, Mojżesz, Partenia, Parteniusz, Romeusz, Romuald, Rozalia, Ryszard, Sulimir, Sulisław, Teodor i Wilhelm.

7 lutego urodzili się: Charles Dickens (1812; zm. 1870) – angielski powieściopisarz; James Spader (1960) – amerykański aktor; Urszula (1960) – polska piosenkarka; Chris Rock (1965) – amerykański komik i aktor; Iwona Guzowska (1974) – polska kick-boxerka i polityk; Mariusz Pudzianowski (1977) – polski strongman i zawodnik MMA; Ashton Kutcher (1978) – amerykański aktor; Monika Brodka (1987) – polska wokalistka.

Zobacz także: Jacek Braciak znalazł nową miłość. Jest bardzo znana i popularna

Urodziny Renaty Dancewicz

Dziś swoje 55. urodziny obchodzi także znana i ceniona aktorka Renata Dancewicz. Przyszła na świat 7 lutego 1969 r. w Lesznie. Jako nastolatka myślała o karierze egiptologa, a potem baletnicy. W liceum zaczęła interesować się również aktorstwem po tym, jak wystąpiła w szkolnej inscenizacji „Ślubów panieńskich” Aleksandra Fredry.

Co prawda Dancewicz nie ukończyła studiów podjętych na wydziale aktorskim PWSFTviT w Łodzi, ale udało jej się zdać egzamin eksternistyczny dla aktorów w 1995 r. Ponadto przez rok była studentką prawa na Uniwersytecie Warszawskim.

Zadebiutowała na srebrnym ekranie w filmie „Samowolka” Feliksa Falka w 1993 r. Już dwa lata później nastąpił przełom w jej karierze. Role w „Deborach”, „Tacie” oraz „Pułkowniku Kwiatkowskim” przyniosły jej nagrodę dla najlepszej aktorki drugoplanowej na XX Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W kolejnych latach mogliśmy ją oglądać w takich produkcjach jak np. „E=mc²”, „Siedem przystanków na drodze do raju”, „Pamiętasz mnie?”, „33 sceny z życia”, „Prosto z nieba” i „Bejbi blues”.  

Nie obce były jej również seriale. Jej talent mogliśmy podziwiać m.in. w „Radiu Romans”, „Ekstradycji” czy „Szpilkach na Giewoncie”. Bardzo dużą popularność Dancewicz zyskała jednak przede wszystkim dzięki roli Weroniki Wilk w serialowym hicie TVN-u „Na Wspólnej”, w którą wciela się od 2003 r.

Dzisiejsza solenizantka ma ponadto wiele innych pasji. Jest m.in. bardzo dobrą brydżystką. Należy do Polskiego Związku Brydża Sportowego jako Mistrzyni Międzynarodowa.

Zobacz także: Kiedy opuścił ją mąż, jej świat się zawalił. Anna Korcz znalazła miłość życia

Dzień Najwyższej Izby Kontroli

Dziś przypada Dzień Najwyższej Izby Kontroli. To dlatego, że właśnie 7 lutego 1919 r. Józef Piłsudski wydał dekret, na mocy którego powołano do życia Najwyższą Izbę Kontroli Państwa (NIKP), czyli pierwowzór dzisiejszego NIK-u.  

NIK to najwyższy organ kontroli Rzeczypospolitej Polskiej. Prześwietla działalność organów administracji rządowej, Narodowego Banku Polskiego, państwowych i komunalnych osób prawnych/jednostek organizacyjnych, a także organów samorządu terytorialnego. Sprawdza, czy działają one zgodnie z prawem i w jaki sposób wydają one publiczne pieniądze.

Zobacz także: Anna Dymna ciężko pracowała na rzecz potrzebujących. Teraz dobro wróciło

7 lutego – jakie święto niecodzienne?

Dziś jest Dzień Róży. 7 lutego to jednocześnie początek tygodnia walentynkowego. Jest to więc początek romantycznego czasu, w którym na pierwszym planie są same pozytywne uczucia, takie jak miłość. Kiedy róża stała się uniwersalnym symbolem romantycznego uczucia – do końca nie wiadomo. Jednak ponoć to z czasów wiktoriańskich pochodzi zwyczaj wręczania tych pięknych kwiatów, by wyrazić w ten sposób swoje gorące uczucia do drugiej osoby. W Dniu Róży możesz wręczyć swojej ukochanej lub ukochanemu czerwoną, różową, żółtą, białą lub nawet błękitną różę. Każdy kolor symbolizuje inny rodzaj uczucia. A jeśli nie jesteś fanem kwiatów, możesz swoje uczucia wyrazić np. przez założenie ubrania w taki kolorze albo kupienie ukochanej lub ukochanemu drobnego upominku.

Zobacz także: Marek Sierocki ponownie w TVP! Dostanie własny program

7 lutego ma miejsce też Dzień E. Pod tą enigmatyczną nazwą kryje się dzień, w którym honorujemy liczbę Eulera (znaną też jako jako liczba Nepera), oznaczaną literą e. Można ją uznać za kuzynkę prawdopodobnie najsłynniejszej liczby świata, jaką jest π. Tak jak ona, liczba e również jest nieskończona. Jej początek zapisujemy jako: 2,71828182845904523536028747135266249775724709369995… To wyjaśnia, dlaczego liczbę e honorujemy właśnie dziś, czyli 7 lutego (2/7). Z liczbą tą zmagają się matematycy od ponad 400 lat. Dopiero około 300 lat temu zaczęto ją pełniej rozumieć i definiować. Po raz pierwszy pojawiła się w 1618 r. Wspomniał o niej szkocki matematyk John Napier, który wskazał szereg logarytmów rozwiązanych z jej udziałem, jednak nie zdradził zapisu liczby. Zrobił to w 1683 r. Jacob Bernoulli – na jego cześć początkowo liczbę nazywano b (od pierwszej litery nazwiska). Ostatecznie jednak liczba zyskała nazwę e. Stało się tak po tym, jak w 1731 r. Leonhard Euler przypisał do niej pierwszą literę własnego nazwiska.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Autor:

Zobacz więcej >