Wiosenne weekendy zachęcają do wycieczek. Tatry, Bałtyk, Karkonosze – to bardzo popularne kierunki. Sprawdź, gdzie jeszcze warto wybrać się wiosną.
Stawy milickie czyli wiosenne ptaki
W okolicach Milicza, w dolinie Rzeki Baryczy znajdziemy malowniczo położone Stawy Milickie. Jest ich prawie 300 i tworzą wspaniały ekosystem nie tylko dla ryb, ale i dla ptactwa wodnego. Warto tam zajrzeć wiosną, kiedy gęsta zieleń nie przysłania jeszcze ich siedzib i gniazd. Niezbędnym rekwizytem jest lornetka, która pozwoli zaobserwować wiosenne igraszki żurawi, bielików czy łabędzi niemych. Można zamówić sobie wycieczkę z ornitologiem, który wskaże najciekawsze siedziby ptactwa. A jak komuś się znudzi przyroda – zawsze może zwiedzić zamek w Miliczu.
Bory tucholskie wiosną budzą się do życia
Dobrym pomysłem na wiosenny weekend są Bory Tucholskie – to lasy pełne jezior i rzek. Można przechadzać się wśród nich pieszo, obserwując budzącą się do życia przyrodę, ale polecamy zabrać rower. Dla cyklistów jest tu wiele interesujących tras – jak Ogólnopolski Turystyczny Szlak Rowerowy czy złowieszcze brzmiący Czarny Szlak Kaszubskiej Marszruty. Na posiłki wybierajmy restauracje serwujące lokalne przysmaki – ryby, grzyby, miód czy pierogi jagodowe.
Puszcza Białowieska żubrem stoi.
Puszcza Białowieska nie jest tradycyjnym miejscem wiosennych wycieczek. Tymczasem prastare bory to ostatnie połacie lasu pierwotnego, który porastał kiedyś całą Europę. W puszczy żyje wiele chronionych gatunków – wilki, rysie i oczywiście król puszczy, żubr. Można go oglądać w Rezerwacie Pokazowym Żubrów. Na wiosenną wędrówkę po puszczy warto wynająć przewodnika, który nie tylko pokaże nam ciekawe okazy przyrody, ale również o nich opowie.

Wiosna w Bieszczadach? Czemu nie!
Bieszczady to niezbyt wysokie góry, a więc można się tam wybrać nie będąc wytrawnym wędrowcem. Wiosną jest tam o wiele mniej ludzi niż latem, a kwitnąca na biało tarnina będzie świetnym tłem do zdjęć. Dla zmęczonych górskimi szlakami są do zwiedzania piękne cerkwie – na przykład w Smolniku nad Sanem.
Kto woli na Wolin?
Woliński Park Narodowy w czasie wiosny kusi budzącą się do życia przyrodą i w miarę pustymi szlakami. Monumentalne, najwyższe w kraju klify zapewniają turystom niesamowite widoki. W parku są szlaki piesze, przyrodnicze i rowerowe – niektóre ciągną się wzdłuż wybrzeża Bałtyku. Idąc nimi można odwiedzić pomnik przyrody, jakim jest Dąb Wolinian. Wolin też obala mit, jakoby żubry występowały tylko w Puszczy Białowieskiej – na tej wyspie też jest parę okazów.
ZOBACZ TEŻ:
1 Komentarz
[…] Podróże […]