Majówka w Polsce: Gdzie pojechać kamperem? [10 najlepszych miejsc] - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Majówka w Polsce: Gdzie pojechać kamperem? [10 najlepszych miejsc]

Majówka w Polsce: Gdzie pojechać kamperem? [10 najlepszych miejsc]

,

Sprawdź, gdzie w Polsce najlepiej można wypocząć w kamperze i które miejsca najlepiej się nadają na majówkę połączoną z noclegiem w samochodzie turystycznym.

Z powodu pandemii koronawirusa na pewno trudniej niż zwykle będzie wybrać się z rodziną na majówkę. Duże utrudnienia związane są z wyjazdami za granicę, ale również w Polsce nie jest pod tym względem najłatwiej. Po tym jak przedłużono obostrzenia pandemiczne, a dotychczasowe zasady bezpieczeństwa dotyczące noclegów i hoteli będą obowiązywać do 3 maja włącznie, ciężko jest zaplanować wypoczynek poza swoim miejscem zamieszkania.

Rozwiązaniem tej kwestii może być coraz popularniejszy – zwłaszcza w cieniu COVID-19 – sposób podróżowania, czyli z wykorzystaniem kampera. Obecnie wynajęcie kampera nie stanowi większego problemu. W dodatku kamperem o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 t można podróżować, mając prawo jazdy kategorii B – takie jak w przypadku zwykłych samochodów osobowych.

Odpoczynek w czasie pandemii

Prezentujemy subiektywny wybór 10 najlepszych miejsc w Polsce na majówkę, do których można dojechać kamperem i w nim nocować. W wyborze miejsc kierowaliśmy się również tym, czy na miejscu można zastać tłumy turystów, czy też mamy szansę na nieco prywatności, co w dobie pandemii też ma niebagatelne znaczenie.

Dolina Sanu

San widziany z Zamku Sobień Fot. Wikimedia Commons

O pięknie Bieszczad nie ma sensu pisać – tam po prostu trzeba pojechać, jeśli marzy się o kontakcie ze wspaniałą przyrodą, a niekoniecznie z ludźmi. Bieszczadzki Park Narodowy i ścieżka historyczno-przyrodnicza „W Dolinie Górnego Sanu” to tylko niektóre z atrakcji tego odludnego terenu Polski. Co prawda niektóre drogi gruntowe mogą stanowić wyzwanie dla możliwości kampera, jednak dzięki temu, że można nim zaparkować na każdym parkingu i traktować jako bazę wypadową do pieszych i rowerowych wycieczek po okolicy, możemy liczyć na udaną majówkę.

Wzgórza Dylewskie

Jeśli nie jesteśmy fanami męczących wspinaczek, ale pragniemy nasycić oczy pięknymi krajobrazami, możemy się wybrać do woj. warmińsko-mazurskiego i spędzić długi majowy weekend w północno-wschodniej części Pojezierza Chełmińsko-Dobrzyńskiego. Najwyższe wzniesienia Wzgórz Dylewskich to mierząca zaledwie 312 m n.p.m. Dylewska Góra, więc raczej nie grozi nam w tym przypadku skrajne zmęczenie. W dodatku miłośnicy przyrody mogą podziwiać okoliczne bujne lasy.

Dolina Będkowska

Dolina potoku Będkówka – część Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej – jest jedną z ośmiu dolin wchodzących w skład Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie. Oferuje wspaniałe widoki i ścieżki: możemy tam podziwiać wcinające się w zbocza doliny wąwozy i skały, na których zapaleni alpiniści mogą szlifować swoje umiejętności (wspinać można się na ponad 60 skałach z poprowadzonymi drogami wspinaczkowymi o różnych stopniach trudności). W Dolinie Będkowskiej znajduje się też około 120 jaskiń, z których największa – imponująca Jaskinia Nietoperzowa – udostępniona jest do zwiedzania z przewodnikiem.

Może Cię zaciekawić:

Worek Raczański

Położona w Beskidzie Żywieckim kraina to coś w sam raz dla wielbicieli górskich wycieczek z dala od tłumów. Duży wybór szlaków turystycznych daje możliwość ułożenia trasy o różnym poziomie trudności. Przepiękne widoki rozpościerające się z Wielkiej Raczy, Wielkiej Rycerzowej czy Bendoszki Wielkiej wynagradzają wszelkie trudy wspinaczki.

Biebrzański Park Narodowy

Największy Park w Polsce zachwyca miłośników fotografii i krajobrazów. Bagniste tereny doliny Biebrzy są domem między innymi 49 gatunków ssaków, 271 gatunków ptaków, 36 – ryb, 12 – płazów i 5 – gadów. To jedna z największych ostoi dzikiej przyrody w Europie, a tutejsze ptasie gody przyciągają ornitologów z całego świata.

Błędne Skały w Górach Stołowych

Błędne Skały w Górach Stołowych
Błędne Skały w Górach Stołowych Fot. Tomasz Przywecki/Wikimedia Commons

Położone we wciąż skrywających wiele tajemnic Górach Stołowych formacje skalne mają powierzchnię ok. 22 ha. Błędne Skały tworzą prawdziwy labirynt, przez który niekiedy trzeba się przeciskać, żeby przejść dalej. Przed wiekami miejscowe władze wyłapywały w tym miejscu przemytników – najstarsza data tego typu wydarzenia została wyryta na „Głazie Trzech Krzyży”: pochodzi z 1616 roku! Z platformy widokowej „Skalne Czasze” można podziwiać Szczeliniec Wielki i Mały, a przy dobrej pogodzie da się nawet dojrzeć Karkonosze.

Woliński Park Narodowy

Wyspa Wolin to idealne miejsce do odwiedzenia kamperem – jest dobrze skomunikowana zresztą kraju, znajduje się też na niej dużo kempingów. Odwiedzający mogą liczyć na mnóstwo atrakcji, takich jak Zagroda Pokazowa Żubrów, jezioro Turkusowe, czy punkty widokowe z których można podziwiać panoramę rozlewisk delty Świny oraz Zalewu Szczecińskiego.

Dolina Warty

Warta to trzecia pod względem długości rzeka Polski, stanowi główny, prawy dopływ Odry. Jednym z najpiękniejszych krajobrazowo miejsc w jej biegu jest Poznański Przełom Warty – długi na 45 odcinek rzeki oddzielający Wysoczyznę Poznańską od Gnieźnieńskiej. Do większości punktów widokowych wokół rzeki dostęp samochodem jest bardzo łatwy, a mnogość dróg i parkingów w pobliżu Warty pozwala na dużą dowolność planowania podróży wzdłuż jej biegu.

Pustynia Błędowska

Pustynia Błędowska Fot. Pimke/Wikimedia Commons

Choć jest to niewielki obszar – ma zaledwie 10 km długości i 4 km szerokości (ma około około 32 km² powierzchni), to wciąż jest to największy w Polsce obszar lotnych piasków. Położona na pograniczu Wyżyny Śląskiej i Wyżyny Olkuskiej Pustynia Błędowska znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd. Miłośnicy pieszych wędrówek mogą pokonać Szlak Pustynny PTTK – żółty szlak pieszy, a miłośnicy krajobrazów mają do dyspozycji punkty widokowe na wzgórzu Czubatka w Kluczach (382 m n.p.m.) i w Dąbrówce w Chechle (355 m n.p.m.).

Bory Tucholskie

To jeden z największych kompleksów borów sosnowych w Polsce. Wyznaczono w nich wiele szlaków pieszych i rowerowych. Oprócz wspaniałej przyrody można tu podziwiać między innymi również cmentarzysko Gotów z epoki brązu, czyli kamienne kręgi Leśno, a także zażyć ciszy i spokoju w okolicach otoczonego lasem jeziora Krasne, które nie posiada odpływu, ani dopływu.

Majówka w kamperze – o czym pamiętać

Czy muszę mieć specjalne prawo jazdy, żeby kierować kamperem?

Nie, jeśli jego masa całkowita nie przekracza 3,5 t. Wówczas do prowadzenia go wystarczy zwykłe prawo jazdy kategorii B.

Czy w Polsce można spać w kamperze na parkingu?

W polskim prawie kamper o masie do 3,5 t traktowany jest tak jak auto osobowe. Można nim więc parkować w wyznaczonych miejscach oraz także nocować, o ile nie rozstawiamy markizy, a śpimy wewnątrz samochodu.

Gdzie można rozstawiać markizę kampera?

Na wyznaczonych do tego celu miejscach na kempingach. Rozstawianie kamperowych dodatków kampera nie wszędzie jest dozwolone.

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >