23 listopada: imieniny i święta typowe i nietypowe - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » 23 listopada: imieniny i święta typowe i nietypowe

23 listopada: imieniny i święta typowe i nietypowe

,

Dowiedz się, jakie typowe i nietypowe święta można dzisiaj obchodzić oraz kto ma imieniny 23 listopada. Wyjaśniamy, co można świętować tego dnia, jeśli tylko się bardzo chce.

Wczoraj obchodziliśmy między innymi: Dzień Miłości Do Swoich Piegów, Dzień Przejażdżki, Dzień Smaku Żurawiny i Dzień Larimar. Sprawdź, co można celebrować dzisiaj, jeśli naprawdę się postaramy i głęboko poszperamy w kalendarzu.

Kto dziś obchodzi imieniny?

Imieniny dzisiaj obchodzą: Amfiloch, Felicyta, Fotyna, Grzegorz, Klemens, Lukrecja, Michał, Orestes, Przedwoj i Syzyniusz.

23 listopada – jakie święto niecodzienne?

23 listopada wypada Dzień Szafy Grającej. Kto z nas nie marzył choć przez chwilę o tym, żeby podczas podróżowania przez amerykańskie bezdroża nie zatrzymać się w przydrożnej knajpie, wyjąć z kieszeni monetę, wrzucić do szafy grającej i wybrać klimatyczną piosenkę, niczym bohaterowie filmów drogi? Szafy grające mają w sobie to „coś”, czego brakuje współczesnym odtwarzaczom i smartfonom – oferują klimat nostalgii i tajemniczości, której nie da się podrobić. Jeśli więc macie akurat dostęp do szafy grającej, to skorzystajcie z tego, bo lepsza okazja może się nie powtórzyć!
Poza tym:

  • Co roku 23 listopada przypada Dzień Jedzenia Żurawiny. Choć żurawinę najczęściej zjadamy w postaci konfitury, którą dodajemy do mięs albo jako bakalie. Zawiera ona wiele witamin oraz charakteryzuje się wysoką zawartością polifenoli, które zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego oraz cukrzycy. Polifenole obniżają także ciśnienie krwi, pomagają w łagodzeniu stanów zapalnych w organizmie oraz wykazują właściwości antynowotworowe. Ponadto żurawina jest także skuteczna w przypadku profilaktyki próchnicy, ponieważ zwalcza bakterie odpowiedzialne za jej powstawanie.
  • Tego dnia świętowany jest także Dzień Fibonacciego. Znany również jako Leonardo z Pizy, Leonardo Fibonacci albo Filius Bonacci był słynnym średniowiecznym włoskim matematykiem, autorem wielu rozpraw matematycznych i prac, które do dziś mają znaczący wpływ na rozwój matematyki i technologii. Fibonacci wynalazł między innymi wzór liczenia polegający na dodawaniu poprzednich dwóch liczb: 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13 i tak dalej. Jako przykład tej sekwencji Fibonacci podawał wzrost populacji królików: zaczynało się od jednej pary, każdego miesiąca para rodziła nową parę i wzrost liczby królików stale trzymał się tego wzorca. Ta sekwencja obecnie wykorzystywana jest między innymi przez zaawansowane komputery, na giełdach, w architekturze, projektowaniu, występuje też w naturze: w DNA, trasach huraganów i innych zjawiskach. Dzisiaj możemy więc docenić wkład włoskiego uczonego w rozwój ludzkości i oddać szacunek matematyce, jako królowej nauk.
  • 23 listopada wypada również w Japonii Dzień Dziękczynienia Za Pracę. W Kraju Wschodzącego Słońca jest to okazja do okazania szacunku do cudzej pracy oraz docenienia produkcji. Jeśli w Japonii to święto wypada danym roku w niedzielę, to świętowane jest następnego dnia – w poniedziałek. Swoimi korzeniami ten dzień sięga starożytnego święta zbiorów, znanego jako Niiname-sai – kiedy to świętowano Żniwa Pięciu Zbóż. Obecnie podczas tego dnia japońscy uczniowie przygotowują kartki i drobne upominki, które następnie są rozdawane pracownikom; również firmy tego dnia zwyczajowo przynajmniej symbolicznie doceniają swoich pracowników.

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Czytaj też:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >