16 listopada. Imieniny, święta, urodziny gwiazd [16.11.2023] - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » 16 listopada. Imieniny, święta, urodziny gwiazd [16.11.2023]

16 listopada. Imieniny, święta, urodziny gwiazd [16.11.2023]

Dowiedzcie się, jakie typowe i nietypowe święta można dzisiaj obchodzić. Kto ma imieniny i urodziny 16 listopada? Tego dnia urodziła się Marzena Trybała – znana polska aktorka. Dziś kończy 73 lata.

,

Wczoraj obchodziliśmy między innymi: Dzień Uwięzionego Pisarza, Dzień Steve’a Irwina, Dzień Czyszczenia Lodówki, Dzień Filantropii oraz Dzień Rodzinnej Grzeczności. Sprawdź, co można celebrować dzisiaj, jeśli naprawdę się postaramy i głęboko poszperamy w kalendarzu.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Kto dziś obchodzi imieniny i urodziny?

Imieniny obchodzą dzisiaj: Agnieszka, Audomar, Ariel, Aureliusz, Dionizy, Edmund, Eucheriusz, Gertruda, Łucja, Małgorzata, Niedamir, Otmar i Patrokles.

Dziś urodzili się: Edmund Wasilewski – polski poeta, Edmund Kron – znany aktor i reżyser, Józef Karol Potocki – poeta, tłumacz, wydawca i publicysta, Tadeusz Parpan – piłkarz polskiej reprezentacji, Henryk Markiewicz – filolog, teoretyk i historyk literatury oraz Marzena Trybała – popularna aktorka filmowa, teatralna, telewizyjna i głosowa.

Zobacz także: Sztuczna inteligencja radzi sobie coraz lepiej. Czy człowiek jest w stanie rozpoznać jej dzieło?

16 listopada – rocznica urodzin Marzeny Trybały

Marzena Trybała przyszła na świat 16 listopada 1950 roku w Krakowie. Tam też ukończyła studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Na wielkim ekranie zadebiutowała jako Magda Barwińska w dramacie psychologiczno-sensacyjnym Sylwestra Chęcińskiego „Roman i Magda”.

W kolejnych latach aktorkę można było oglądać w takich produkcjach, jak „C.K. Dezerterzy” Janusza Majewskiego, „Zmiennicy” Stanisława Barei, „Trzy kolory. Biały” Krzysztofa Kieślowskiego, „O dwóch takich, co nic nie ukradli” Łukasza Wylężałka oraz „Tygrysy Europy” Jerzego Gruzy.

Marzena Trybała pracuje również w dubbingu. Aktorka użyczyła głosu między innymi Colemanowej z „Nawiedzonego dworu” oraz Yelanie z „Krainy Lodu 2”.

Co świętujemy 16 listopada?

16 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Jest to święto szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie. Zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z powodu narastających na całym świecie przemocy, nacjonalizmu, rasizmu i antysemityzmu. Obchody Dnia Tolerancji mają na celu informowanie o niebezpieczeństwach związanych z objawami nietolerancji oraz wypracowanie metod jej zwalczania.

Zobacz także: Jak tanio podróżować? Najważniejsze zasady

16 listopada – jakie święto niecodzienne?

16 listopada obchodzi się Światowy Dzień Rzucania Palenia. Jego pomysł zrodził się w USA, gdzie w 1974 roku zachęcono ponad milion palaczy do odstawienia papierosów na jeden dzień. Miało to zachęcić ludność do całkowitego porzucenia nałogu. Z czasem do walki z tytoniem dołączył cały świat.

Choć śmiertelne skutki palenia papierosów są powszechnie znane, z nałogiem wciąż zmagają się miliony ludzi. Niestety zabija on powoli – palacz może nie odczuwać skutków poważnych chorób przez wiele lat, a kiedy już się pojawią, często jest za późno na pomoc.

16 listopada to również Święto Młodego Wina. Ten dzień oznacza koniec zbiorów winogron i wytworzenie pierwszych litrów smacznego trunku. Jego miłośnicy na całym świecie prowadzą huczne obchody i piją świeże wino butelkami.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >