12 listopada. Imieniny, święta, urodziny gwiazd [12.11.2023] - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » 12 listopada. Imieniny, święta, urodziny gwiazd [12.11.2023]

12 listopada. Imieniny, święta, urodziny gwiazd [12.11.2023]

Dowiedzcie się, jakie typowe i nietypowe święta można dzisiaj obchodzić. Kto ma imieniny i urodziny 12 listopada? Tego dnia przypada m.in. rocznica urodzin Tadeusza Borowskiego.

,

Wczoraj obchodziliśmy między innymi Narodowe Święto Niepodległości, Święto Orderu Virtuti Militari, Dzień Służby Cywilnej oraz Dzień Singli. Sprawdźcie, co można celebrować 12 listopada, jeśli naprawdę się postaramy i głęboko poszperamy w kalendarzu.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Kto dziś obchodzi imieniny i urodziny?

Imieniny obchodzą dzisiaj: Arsacjusz, Aureliusz, Cibor, Czcibor, Emilian, Gabriel, Jan, Jonasz, Jozafat, Kunibert, Nila, Nilus, Publiusz, Renat, Renata, Witold i Witolda.

Dziś urodzili się: Anne Hathaway – amerykańska aktorka i piosenkarka, Leopold Brodziński – popularny autor tekstów, aktor i dziennikarz, Zbigniew Michałowski – znany aktor dramatyczny, Tadeusz Borowski – pisarz, poeta i publicysta z pokolenia Kolumbów oraz Sebastian Kowol – członek zespołu PIN.

Zobacz także: Przepis na rogale świętomarcińskie. Tradycyjny poznański wypiek

12 listopada – rocznica urodzin Tadeusza Borowskiego

Tadeusz Borowski przyszedł na świat 12 listopada 1922 roku w Żytomierzu. Był przedstawicielem Kolumbów, czyli pokolenia literackiego, obejmującego polskich pisarzy, dla których okres wchodzenia w dorosłość przypadł na lata II wojny światowej. To właśnie doświadczenia tego okresu ukształtowały twórczość Borowskiego.

Do jego najsłynniejszych dzieł należą opowiadania „Pożegnanie z Marią”, „U nas w Auschwitzu”, „Proszę państwa do gazu” oraz „Dzień na Harmenzach”, dotyczące życia w obozach koncentracyjnych. Gdyby żył, dziś skończyłby 101 lat.

Co świętujemy 12 listopada?

12 listopada obchodzi się Światowy Dzień Zapalenia Płuc. Jego obchody zapoczątkowała Światowa Koalicja przeciwko Zapaleniu Płuc u Dzieci. Choroba jest szczególnie niebezpieczna dla najmłodszych, dlatego tego dnia skupia się uwagę na podnoszeniu świadomości na temat skutecznej profilaktyki i leczenia tej dolegliwości.

Zobacz także: Zabawa grawitacją. Trzy eksperymenty, które warto zrobić w domu

12 listopada – jakie święto niecodzienne?

12 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Łamańców Językowych, czyli trudnych w zamyśle do wymówienia fraz, opartych na przykład na podobnych, a jednak odmiennych fonemach lub specjalnej konstrukcji, takiej jak gra słów. Do najpopularniejszych polskich łamańców należą „stół z powyłamywanymi nogami”, „Król Karol kupił królowej Karolinie korale koloru koralowego” i „w Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie”.

12 listopada świętuje się również Światowy Dzień Ergonomii. Jej zadaniem jest ułatwienie człowiekowi życia, tak by wszystko co, nas otacza i z czego korzystamy na co dzień, było wygodne i łatwe w obsłudze. Święto pojawiło się w kalendarzu w 2005 roku.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >