Wczoraj obchodziliśmy między innymi Międzynarodowy Dzień Księgowości, Dzień Ulicy Sezamkowej, Światowy Dzień Nauki dla Pokoju i Rozwoju oraz Międzynarodowy Dzień Jeża. Sprawdźcie, co można celebrować 11 listopada, jeśli naprawdę się postaramy i głęboko poszperamy w kalendarzu.
Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!
Kto dziś obchodzi imieniny i urodziny?
Imieniny dzisiaj obchodzą: Anastazja, Alicja, Bartłomiej, Jan, Jozafat, Maciej, Marcin, Maryna, Menas, Pafnucy, Prot, Sobieżyr i Teodor.
Dziś urodzili się: Marcin Kromer – polski duchowny katolicki, Artur Grottger – znany malarz i ilustrator , Andrzej Bogucki – aktor i wokalista, Andrzej Łapicki – popularny lektor i reżyser teatralny, Jadwiga Kędzierzawska – polska reżyserka i scenarzystka filmowa, Andrzej Czok – polski himalaista i Krzysztof Stelmach – siatkarz, trener i olimpijczyk z Atlanty.
Zobacz także: „Trzy godziny krążyła po autostradzie”. Dzięki tym aplikacjom się nie zgubisz! [LISTA]
11 listopada – rocznica urodzin Andrzeja Łapickiego
11 listopada 1924 roku w Rydze urodził się Andrzej Łapicki. Był znanym polskim aktorem, a także reżyserem. W ciągu całej kariery zagrał łącznie ponad dwieście ról teatralnych, filmowych i telewizyjnych. Pracował w wielu warszawskich teatrach, między innymi w Teatrze Współczesnym, Dramatycznym, Narodowym oraz Teatrze Polskim.
Pamiętamy go z ról w takich filmach, jak „Dancing w kwaterze Hitlera”, „Wesele”, „Lalka”, „Lekarstwo na miłość”, „Ziemia obiecana” i „Wszystko na sprzedaż”. Odznaczono go między innymi Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Aktor zmarł 21 lipca 2012 roku w Warszawie.
Zobacz także: Masz je w domu? Te pamiątki z PRL-u mają wzięcie. Niektórzy zapłacą za nie krocie!
Co świętujemy 11 listopada?
Tego dnia obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Ma ono upamiętnić fakt, że wraz z końcem pierwszej wojny światowej Polska odzyskała niepodległość po 123 latach zaborów. Święto obchodzone było już przed wojną, ale po jej zakończeniu Krajowa Rada Narodowa je zniosła. Wróciło do naszego kalendarza w 1989 roku i jest obchodzone do dziś. Z tej okazji w różnych miastach odbywają się inscenizacje, parady i marsze.
11 listopada – jakie święto niecodzienne?
Co roku 11 listopada obchodzimy Święto Orderu Virtuti Militari. To najstarszy order wojskowy przyznawany na świecie. Ustanowił go król Stanisław August Poniatowski w 1792 roku dla uczczenia zwycięstwa Polaków z wojskami rosyjskimi w bitwie pod Zieleńcami.
11 listopada obchodzi się także Dzień Służby Cywilnej. Ma on za zadanie podkreślić znaczenie roli służby cywilnej i administracji państwowej. Ustawa o państwowej służbie cywilnej została ona uchwalona w lutym 1922 roku przez Sejm II RP. Była to pierwsza kompleksowa regulacja na jej temat w odradzającej się państwowości. Ustawa określała najważniejsze grupy zawodowe tworzące służbę cywilną oraz najważniejsze obowiązki i uprawnienia urzędników w II RP.
W Japonii oraz w Chinach 11 listopada świętuje się także Dzień Singli. Jego data – dwie jedynki – symbolizuje idealną pojedynczość. W tym dniu single spożywają posiłek złożony z czterech bułek w kształcie bagietek, które reprezentują cztery jedynki oraz z nadziewanej bułeczki, baozi. Na kontynencie europejskim to samo święto obchodzi się 15 lutego, tuż po walentynkach.
Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!