Sprawdź przygotowaną przez CNN listę 10 najciekawszych i mało znanych wysp w Europie, w których można liczyć na spokój i ciszę. Dowiedz się, co w tych miejscach jest niezwykłego.
Spis treści:
Nie każdy zdaje sobie sprawę, że europejskie wyspy to nie tylko Santorini, Sycylia czy Ibiza. Choć może się wydawać, że w Europie nie ma już miejsc nie zadeptanych przez człowieka, to jeśli się uważnie przyjrzeć, można jeszcze znaleźć odludne i zaskakująco piękne obszary. To właśnie zrobił serwis CNN, który przygotował zestaw 10 odludnych i wciąż mało znanych, pięknych wysp na Starym Kontynencie. Poznaj te wyjątkowe miejsca.
Schiermonnikoog, Holandia
Położona jest we Fryzji, w archipelagu Wysp Zachodniofryzyjskich. Jest to jednocześnie najsłabiej zaludniona gmina w całej Holandii. Przed wiekami należała do klasztoru cystersów z Klaarkamp i stąd wywodzi się jej nazwa, oznaczająca „wyspę szarych mnichów”. Mieszka na niej 950 ludzi, w jedynym miasteczku – Schier. Ponieważ Schiermonnikoog znajduje się w parku narodowym, tylko tamtejsi mieszkańcy mają prawo jeździć po niej samochodami – inni muszą się poruszać pieszo lub rowerem.
Heimaey (Vestmannaeyjar), Islandia
Znajduje się ona u południowych wybrzeży Islandii. Choć mieści się na niej największy port rybacki kraju – miasto Vestmannaeyjar – to nie oznacza to metropolii (mieszka w nim około 4500 osób). O wiele więcej niż ludzi mieszka tam maskonurów – niemal milion i stanowi ona jednocześnie największą kolonię tego ptaka na świecie. Wyspa wyłoniła się z fal Atlantyku około 40 tys. lat temu. Przez kolejne wieki zasiedlali ją irlandzcy niewolnicy, potem wikingowie, angielscy korsarze, duńscy handlarze, a nawet algierscy piraci. 23 stycznia 1973 roku wybuch wulkanu Eldfell niemal całkowicie zniszczył ten ląd: do dziś widoczne są tam pola lawowe.
Flores, Portugalia
Stanowiący część Azorów ten skrawek lądu na Atlantyku na powierzchnię ledwie 143 km² i zamieszkuje go około 3,5 tysiąca osób, które przyciąga tu specyficzna atmosfera znajdowania się „na końcu świata”, spokoju oraz piękna przyroda i czyste wody oceanu. W 2009 roku wyspa została wpisana na listę rezerwatów biosfery UNESCO.
Naustholmen, Norwegia
Coś dla wielbicieli odludnych, pięknych terenów, ale bez żaru lejącego się z nieba. Wyspa Naustholmen jest własnością prywatną i należy do Randi Skaug – pierwszej Norweżki, która weszła na Mount Everest. Pani Skaug oferuje tam noclegi dla podróżników spragnionych kontaktu z nieskażoną przyrodą i wielbicieli ciszy i spokoju.
Tiree, Szkocja
To najbardziej na zachód wysunięta wyspa archipelagu Hebrydów Wewnętrznych. Ten skrawek lądu ma zaledwie 7834 ha powierzchni a jej najwyższe wzniesienie (Ben Hynish) ma zaledwie 141 m n.p.m. Zwana przez niektórych „Hawajami Północy” wyspa oferuje doskonałe warunki do (mroźnego) surfingu, ze względu na wysokie i regularne fale rozbijające się na jej brzegach. Oprócz pięknych, białych plaż i czystych wód turystów ściąga w to miejsce również organizowany tu coroczny Tiree Music Festival, podczas którego można posłuchać między innymi szkockiej muzyki folkowej.
Archipelag Berlengas, Portugalia
Te malutkie wysepki leżą około 10-15 km od wybrzeża kontynentalnej Portugalii. Na największej z wysp (Berlenga Grande) znajduje się twierdza z XVI wieku (przekształcona w ośrodek wypoczynkowy) i latarnia morska. Nie ma tu stałych mieszkańców a odwiedzający ląd nieliczni turyści mogą nocować w tutejszych kempingach, z których w nocy można oglądać przepiękne, rozgwieżdżone niebo.
Alicudi, Włochy
Znajduje się na Morzu Tyrreńskim i jest najbardziej na zachód wysuniętą wyspą archipelagu Liparyjskiego. Ta maleńka wysepka ma zaledwie 5,2 km² powierzchni. Obecnie mieszka tam zaledwie około setka mieszkańców, zajmujących się głównie rolnictwem i łowieniem ryb z bajecznie kolorowych łódek. To jedna z najdzikszych sycylijskich wysepek, w której wciąż do transportu używa się osiołków, nie ma tam samochodów i hoteli, ale marzący o ucieczce przed cywilizacją mogą wynająć domki na nocleg i odpocząć w błogiej ciszy.
Skyros, Grecja
W przeciwieństwie do słynnych greckich wysp takich jak Mykonos, Cyklady czy Santorini, tutaj masz szansę odciąć się od hałasu i turystycznego tłoku. Północ tej leżącej w archipelagu Sporadów Północnych wyspy pokryta jest lasami, a na południu królują góry i skały. Można tu w spokoju odkrywać bezludne plaże, oglądać żyjące na wolności tylko tutaj dzikie konie skyriańskie i cieszyć się spokojem, ciszą i piękną pogodą.
Wyspa Rathlin, Irlandia Północna
To największa i jedyna zamieszkana wyspa Irlandii Północnej, położona w Kanale Północnym. Mieszka na niej nieco ponad 100 osób, żyjących głównie z rybołówstwa i turystyki. Odwiedzający mają do dyspozycji wiele tras turystycznych, z których podziwiać można imponujące klify oraz kolonie ptaków gniazdujących. Z kolei nurków przyciągać może możliwość obserwowania zatopionych w okolicy wraków, w tym jednostki HMS „Drake”, zatopionej w trakcie I wojny światowej przez niemieckiego U-Bota. Duże wrażenie robi też latarnia morska Rathlin West Light, wybudowana „do góry nogami” – tak by jej światło lepiej przebijała się przez tutejsze częste mgły.
Fasta Åland, Finlandia
Leżąca między Szwecją a Finlandią wyspa jest największa w archipelagu Åland, liczącego ponad 6,5 tysiąca wysp. Mieszkające na niej osoby, mimo że żyją na terytorium Finlandii, to posługują się głównie językiem szwedzkim, jako że bliżej im do wybrzeży tego właśnie kraju. Fasta Åland i okoliczne wyspy można zwiedzać rowerem, dzięki licznym połączeniom promowym i mostom. Można też zrelaksować się w jednej z wielu tutejszych saun a dzięki słabemu zaludnieniu cieszyć się spokojem, ciszą i surowym pięknem przyrody.
Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!
Zobacz też: