Dowiedz się, jakie typowe i nietypowe święta można dzisiaj obchodzić oraz kto ma imieniny 1 kwietnia. Wyjaśniamy, co można świętować tego dnia, jeśli tylko się bardzo chce.
Wczoraj mieliśmy Światowy Dzień Tworzenia Kopii Zapasowych i Dzień Wieży Eiffla, obchodzony co roku w rocznicę jej otwarcia. Sprawdź, co można świętować dzisiaj, jeśli naprawdę się postaramy i głęboko poszperamy w kalendarzu.
Sprawdź: Prima aprilis: Najlepsze żarty
1 kwietnia – imieniny
Imieniny dzisiaj obchodzą: Celzjusz, Chionia, Florentyn, Grażyna, Hugo, Hugon, Irena, Jakubina, Katarzyna, Makary, Meliton, Miłość, Teodora, Tomasz, Tomisław, Wenancjusz, Wenanty i Zbigniew.
Zobacz: Wieś Fucking zmienia nazwę, bo ma dość żartów
1 kwietnia – jakie święto niecodzienne?
Dziś obchodzimy dzień żartów, czyli prima aprilis. Każdego roku 1 kwietnia Polacy – podobnie jak Brytyjczycy, Niemcy i mieszkańcy wielu innych krajów – bezkarnie oszukują i żartują sobie z innych, a gdy uda im się kogoś nabrać, radośnie wykrzykują: „Prima aprilis!”. Tego dnia lepiej nie wierzyć nikomu i nie załatwiać żadnych poważnych spraw, ponieważ każde słowo wypowiedziane 1 kwietnia może okazać się nieprawdziwe.
Poza tym:
- 1 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ptaków (International Bird Day), ustanowiony na pamiątkę pierwszej na świecie międzynarodowej konwencji o ochronie tej grupy zwierząt. Święto zostało ustanowione w 1906 r. podczas ratyfikacji Konwencji o ochronie ptaków pożytecznych dla rolnictwa z 19 marca 1902 r., do której Polska jako strona przystąpiła w 1932 r.
- Dziś zaczyna się Tydzień Czystości Wód. Obchodzony jest co roku od 1 do 7 kwietnia. Ma on przypominać o problemach związanych z zanieczyszczeniami wody, a także zachęcać do ochrony zasobów wodnych i do oszczędzania wody.
- 1 kwietnia Amerykanie świętują Narodowy Dzień Chleba na Zakwasie (National Sourdough Bread Day). Przypomina on o pochodzeniu jednego z najważniejszych składników diety ludzi. Chleb pieczony na zakwasie uważany jest za najzdrowszy i najsmaczniejszy. Poświęcony mu dzień można celebrować, jedząc ten pyszny chleb, a także piekąc go samodzielnie i dzieląc się nim z przyjaciółmi i rodziną.
- Również dziś można obchodzić Międzynarodowy Dzień Klauna. Skoro dziś jest prima aprilis, to nie powinno dziwić również to święto. Choć nie każdy lubi klauny, a niektórzy wręcz się ich boją (dlatego często są oni „bohaterami” horrorów), to należy pamiętać, że klauni na całym świecie dają milionom dzieci radość i mnóstwo śmiechu. I za to należy ich docenić.
Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!
Czytaj też: