Prima aprilis: Najlepsze żarty - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Prima aprilis: Najlepsze żarty

Prima aprilis: Najlepsze żarty

Zobacz, jakie kawały robili sobie nawzajem ludzie na całym świecie z okazji prima aprilis. Przekonaj się, do czego mogą prowadzić żarty 1 kwietnia.

Dziś 1 kwietnia – dzień, w którym robienie sobie z innych żartów jest jak najbardziej mile widziane. Kawały robią sobie nawzajem zwykli ludzie, jak również instytucje, a nawet telewizje, prasa i radio – które w ten jeden, jedyny dzień w roku mogą zamieszczać prawdziwe fake newsy – donosić o rzeczach, które się nie wydarzyły.

Kiedy prima aprilis?

Jak co roku, z tym świętem zgrywusów mamy do czynienia oczywiście 1 kwietnia. Jest to dzień, kiedy różnego rodzaju żarty i niewinne oszustwa są jak najbardziej dozwolone. Trzeba tylko pamiętać, żeby nie sprawiały one nikomu przykrości – w tym dniu powinni śmiać się wszyscy, również „ofiary” żartu.

Poniżej prezentujemy listę wartych odnotowania kawałów z okazji prima aprilis, które robiono sobie na całym świecie:

Pociąg widmo

W ostatnim tygodniu marca 1844 roku w Dublinie pojawiły się plakaty informujące, że 1 kwietnia uruchomiony będzie specjalny pociąg, który tego dnia za darmo zawiezie wszystkich chętnych do miejscowości Drogheda i z powrotem. 1 kwietnia na stacji zjawiły się tłumy chętnych. Gdy zbliżył się pociąg, rzucili się do szturmu, żeby zająć miejsca, ale zostali powstrzymani przez konduktora, który wyjaśnił że żadnej darmowej przejażdżki nie będzie. Doszło do zamieszek i wielu z niedoszłych podróżnych chciało złożyć skargę na komisariacie policji. Policjanci jednak odmówili przyjęcia zgłoszeń, „honorując prima aprilis”.

Zobacz też: Żarty na prima aprilis i nie tylko

Kradzież w prima aprilis

W 1905 roku niemiecka gazeta „Berliner Tageblatt” donosiła, że złodzieje wykopali tunel pod budynkiem amerykańskiego skarbca federalnego w Waszyngtonie (to było zanim jeszcze zbudowano Fort Knox) i wykradli z niego całe złoto i srebro. Sensacyjną wiadomość podchwyciły media z całej Europy, a nawet z USA, zanim się zorientowały, że to tylko żart.

Zbiory spaghetti

W 1957 roku telewizja BBC poinformowała w programie „Panorama”, że rolnicy w Szwajcarii zbierają świeżo wyrośnięte spaghetti prosto z drzew. Wkrótce telewizja została zalana prośbami od widzów o możliwość zakupu „sadzonek spaghetti”. Próśb było tak dużo, że BBC następnego dnia musiała wyjaśnić, że to był tylko żart.

Słynny materiał BBC na temat zbiorów spaghetti

Wszyscy kibicują Caltech

Słynna Politechnika Kalifornijska Caltech ma długą tradycję nabierania innych uczelni z okazji prima aprilis. W 1961 roku w Pasadenie, w której mieści się siedziba Caltech, rozgrywano mecz futbolu amerykańskiego między zespołami uczelnianymi Huskies z uniwersytetu w Waszyngtonie i Golden Gophers z z uniwersytetu w Minnesocie.

Podczas meczu czirliderki rozdały kolorowe kartony kibicom i powiedziały, żeby unieśli je w czasie przerwy, dzięki czemu stworzą wówczas napis „Huskies”. Kiedy nadeszła przerwa, kibice unieśli kartony, które utworzyły wielki napis… „Caltech”. Było to tak niespodziewane, że na ten widok nawet orkiestra przerwała grę w połowie piosenki. Potem okazało się, że 14 studentów Caltech włamało się do pokojów hotelowych czirliderek i podmieniło instrukcję dotyczącą sposobu układania kartonów.

Sprawdź też: Prima aprilis. Dlaczego oszukujemy 1 kwietnia?

Erupcja 1 kwietnia

1 kwietnia 1980 roku bostońska telewizja WNAC-TV poinformowała, że na wzgórzu Great Blue Hill w mieście Milton w amerykańskim stanie Massachusetts doszło do erupcji. W Milton wybuchła panika, a niektórzy mieszkańcy uciekli z domu, nie sprawdzając, że Great Blue Hill nawet nie jest wulkanem, tylko zwykłym pagórkiem. Producent serwisu informacyjnego Homer Cilley został zwolniony przez stację z pracy za „złą ocenę porządnej informacji” oraz pogwałcenie zasady federalnej dotyczącej nakazu odpowiedniego podpisywania prezentowanego miejsca.

Blair dzwoni do Mandeli

W 1998 roku Nic Tuff – prezenter radiowy z lokalnej angielskiej rozgłośni w West Midlands – udawał ówczesnego premiera Wielkiej Brytanii Tony’ego Blaira i zadzwonił do prezydenta RPA Nelsona Mandeli. Niepodejrzewający niczego słynny noblista rozmawiał z – jak myślał – Tonym Blairem, dopóki nie został spytany o to, co porabia w prima aprilis. Dopiero wtedy się rozłączył.

Heavy metal zamiast country

Amerykańska rozgłośnia radiowa WIXE w mieście Monroe w stanie Karolina Północna gra muzykę country i gospel. Co roku przygotowuje też żart z okazji 1 kwietnia. W 2009 roku prezenter Bob Rogers ogłosił, że zmienia profil swojej audycji z country na hevy metal. To spowodowało lawinę telefonów od słuchaczy – połowa z nich dzwoniła ze swoimi propozycjami heavymetalowych utworów, które chciałaby usłyszeć.

Prawie jak U2

Również w 2009 roku, w Irlandii, rozeszła się pogłoska, że słynny zespół U2 planuje zagrać koncert na dachu centrum handlowego w mieście Cork. Gdy setki fanów zjawiły się na miejscu, dowiedzieli się, że był to żart rozgłośni RedFM, a koncert dał zespół… U2opia, grający covery U2.

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Czytaj też:

Zobacz więcej >