Zmarła Elżbieta Sommer. Pokolenia widzów oglądały ją w TVP - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Zmarła Elżbieta Sommer. Pokolenia widzów oglądały ją w TVP

Zmarła Elżbieta Sommer. Pokolenia widzów oglądały ją w TVP

Elżbieta Sommer to postać, którą większość wiernych widzów Telewizji Polskiej znało i kochało. „Chmurka” przez dekady przedstawiała milionom Polaków prognozę pogody. Teraz łączą się oni w smutku po odejściu ulubionej prezenterki.

Elżbieta Sommer odeszła 7 grudnia w wieku 87 lat. Jeszcze tego samego dnia zięć legendarnej pogodynki, Jerzy Kozak, poinformował opinię publiczną o rodzinnej tragedii.

Dziś rano zmarła moja teściowa, telewizyjna Chmurka, Elżbieta Sommer — napisał Jerzy Kozak na Facebooku.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Zobacz także: 15 lat temu zadebiutował „Ojciec Mateusz”. Tak wyglądała pierwsza scena serialu!

Nie żyje Elżbieta Sommer. „Chmurka” miała niezwykłe życie

Elżbieta Sommer przyszła na świat w 1936 roku, a w roli dziennikarki telewizyjnej debiutowała 21 lat później. Wcześniej zajmowała się czymś zupełnie innym, a mianowicie, pracowała jako… inspektorka Dowództwa Wojsk Lotniczych.

Czym Elżbieta Sommer zajmowała się w trakcie swojej kariery wojskowej? Jak przyznała sama Chmurka — bo taki pseudonim nosiła wśród współpracowników i widzów — w wywiadzie dla Retro TVP, jej rolą było między innymi „liczenie karabinów przeciwlotniczych”.

Zobacz także: Szokujące wyznanie Michała Bajora. Muzyk rozważa eutanazję?

Elżbieta Sommer przystąpiła do prognozowania pogody dla milionów Polaków z solidnym przygotowaniem. Jej wiedza nie ograniczała się wyłącznie do znajomości tekstu, który musiała wypowiadać na wizji. Wręcz przeciwnie, miała na koncie pracę w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej — Państwowym Instytucie Badawczym. Doskonale więc wiedziała, na czym polega przewidywanie np. deszczu czy śniegu.

Sama Elżbieta Sommer przystąpiła do pracy w roli pogodynki TVP w 1963 roku. Początkowo występowała w duecie z innym gwiazdorem telewizji, czyli Czesławem „Wicherkiem” Nowickim. Z czasem nabrała takiej pewności siebie i doświadczenia, że zaczęła go zastępować.

Zobacz także: „Żona Krzysztofa Krawczyka szczerze o małżeństwie. „Byłam strasznie zazdrosna”

Mimo że Elżbieta Sommer mogła pochwalić się karierą, o której jej koleżanki po fachu mogły tylko pomarzyć, nie zamierzała spoczywać na laurach. Wręcz przeciwnie, równolegle z pracą w telewizji zajmowała się studiowaniem na Wydziale Biologii i Nauki o Ziemi Uniwersytetu w Poznaniu. Na emeryturę odeszła w lipcu 2004 roku.

Czy oglądasz prognozę pogody?

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Autor:

Zobacz więcej >