Zmarł Marek Gaszyński – znany jako prezenter muzyczny i autor ponad 150 tekstów piosenek i książek o tematyce muzycznej. Był autorem tekstów do takich utworów jak „Gdzie się podziały tamte prywatki”, „Sen o Warszawie” czy „Nie zadzieraj nosa”. Informację o śmierci przekazała jego żona, Anna Gaszyńska. Miał 83 lata.
Marek Gaszyński odszedł w niedzielę rano, w wyniku choroby.
„Mimo troskliwej opieki zmarł dzisiaj w szpitalu o godz. 4.30 Marek Gaszyński. Przegrał walkę z chorobą. Kochał muzykę, kochał życie i towarzystwo przyjaciół. Zmarł wspaniały człowiek, mąż, ojciec i dziadek. Całe swoje życie zawodowe poświęcił Polskiemu Radiu” – powiedziała jego żona Anna Gaszyńska cytowana przez Polską Agencję Prasową.
„Całe moje życie związane jest z muzyką”*
Marek Gaszyński urodził się 14 czerwca 1939 roku w Warszawie. Ukończył Wydział Filologiczny Uniwersytetu Warszawskiego, jednak swoją przyszłość związał z muzyką, którą kochał od zawsze. Początkowo pracował w kultowej Rozgłośni Harcerskiej (od 1958 do 1962 roku), a potem pracował w Polskim Radiu. Był autorem wielu audycji muzycznych oraz artykułów o tej tematyce. W pierwszej połowie lat 60. ubiegłego wieku zaczął pisać piosenki, które później śpiewali najpopularniejsi polscy artyści. Pierwszą napisaną przez niego piosenką była „Gitara i ja” dla Mateusza Święcickiego. Jednym z pierwszych jego bardziej znanych utworów był „Czy wiesz”, napisany do muzyki Czesława Niemena. Stworzył też między innymi jedną z najbardziej znanych piosenek warszawskich – słynny „Sen o Warszawie”.
„Zostałem ukąszony dwukrotnie: najpierw przez muzykę jazzową, a potem przez rock and rolla”
Jak wspominał w wywiadzie z Radiem Pogoda Marek Gaszyński, autorzy tekstów w PRL musieli cały czas zmagać się z cenzurą. Dlatego też musiał pisać teksty o miłości, tematach niepolitycznych, jednak pisał je znakomicie, żeby wspomnieć chociażby: („Nie zadzieraj nosa”, „Szukam tamtej wiosny”, „Gdzie się podziały tamte prywatki”, „Wołanie przez Dunajec”, „Ojciec żył, tak jak chciał” czy „Za mną nie oglądaj się”. Piosenki te śpiewali najwięksi: Czerwone Gitary, Wojciech Gąssowski, Breakout, Gang Marcela czy Halina Frąckowiak. Łącznie Marek Gaszyński napisał teksty do ponad 150 piosenek. Napisane przez niego utwory wydano na płytach „Marek Gaszyński przedstawia swoje przeboje” (1993) oraz „40 lat z Polskim Radiem i piosenką” (2003).
„Byłem jednym z pierwszych DJ-ów w Polsce”
Jak wspominał w wywiadzie dla Radia Pogoda, w 1969 albo w 1970 roku Franciszek Walicki wpadł na pomysł otwarcia pierwszej dyskoteki w Polsce. Mieściła się ona w północnym skrzydle warszawskiego Grand Hotelu. Do zabawiania gości zaprosił między innymi Piotra Kaczkowskiego i właśnie Marka Gaszyńskiego. Prowadzili te dyskoteki, nie wiedząc w ogóle, co to jest. Jak wspominał Gaszyński, ponieważ nie było jeszcze muzyki klubowej, puszczali taką piosenkę, jaką lubili: blues i rock and rolla.
Marek Gaszyński w 2011 roku wydał swoją pierwszą powieść: „Teoria zbrodni uprawnionej”. Następnie pisał też książki o muzyce: „Muzyka, którą lubię”, „Zagadki – muzyka rozrywkowa” i „Cudowne lata. Moja historia rock and rolla w Polsce”.
Za swoją działalność artystyczną Marek Gaszyński był wielokrotnie odznaczany, między innymi złotym, srebrnym i brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2015 roku za „wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju Polskiego Radia” otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.
Posłuchaj całego wywiadu Marka Gaszyńskiego z 2017 roku, kiedy był gościem Radia Pogoda:
*Cytaty ze śródtytułów pochodzą z wywiadu Marka Gaszyńskiego dla Radia Pogoda z 2017 roku
Sprawdź też: