Piosenki o Warszawie - posłuchaj wzruszających utworów sprzed lat... - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Piosenki o Warszawie – posłuchaj wzruszających utworów sprzed lat…

Piosenki o Warszawie – posłuchaj wzruszających utworów sprzed lat…

Piosenki o Warszawie zajmują szczególne miejsce w kanonie polskiej muzyki rozrywkowej. Stolica, choć przeżyła straszne chwile, zawsze była rozśpiewana. Zobacz, które z tych utworów pamiętasz.

“Mam tak samo jak ty”, czyli legendarna piosenka o Warszawie

“Sen o Warszawie” Czesława Niemena stał się przebojem w 1966 roku i jest nim do dziś. Od ponad 50 lat śpiewa go nie tylko cała stolica, ale też cała Polska. Warto również zaznaczyć, że od 12 marca 2004 utwór jest regularnie odśpiewywany przez kibiców na trybunach Stadionu Wojska Polskiego w Warszawie jako oficjalny hymn Legii Warszawa.

“Jak uśmiech dziewczyny kochanej” śpiewa Mieczysław Fogg

Utwór “Piosenka o mojej Warszawie” skomponował w 1944 roku Albert Harris, polski muzyk żydowskiego pochodzenia. Warto wspomnieć w jakich okolicznościach powstała ta piosenka. Mieczysław Fogg wspominał, że nigdy w życiu nie miał w swoim repertuarze tak wzruszającego utworu. W śpiewniku “..pieśń ujdzie cało..” możemy przeczytać:

piosenka była śpiewana jeszcze przed wyzwoleniem i na gruzach miasta nieujarzmionego, które w ciągu dwustu lat przewodziło naszemu narodowi w walkach o godność i wolność

“Na prawo most, na lewo most” śpiewa Irena Santor

Autorką tego kultowego tekstu jest Helena Kołaczkowska, twórczyni wielu pieśni, utworów estradowych i piosenek. “Na prawo most, na lewo most” napisała wspólnie z muzykiem Alfredem Gradsteinem. Utwór powstał pod koniec lat 40’ w Zakopanem, gdzie wspólnie spędzali urlop. Warto podkreślić, że piosenka jest wyrazem powojennego optymizmu. Zwłaszcza, że odbudowywanie z gruzów ukochanego miasta było źródłem ogromnej radości. Jak wspomina pani Helena:

Myśmy byli tak szczęśliwi, że się Warszawa odbudowuje, że domy rosną, że tu jest nowy dach, tu powstał nowy sklepik, tam odgruzowano jakąś ulicę i można przejść. Wy nie możecie sobie tego wyobrazić.

“Nie masz cwaniaka nad warszawiaka”, czyli po warszawsku

Utwór ten śpiewał Stanisław Grzesiuk. Autor, pieśniarz, piewca obyczajów, a co najważniejsze: wielki bard Czerniakowa. Zarabiał, śpiewając na warszawskich ulicach, a wśród jego szlagierów była słynna dziś piosenka “Nie masz cwaniaka nad warszawiaka”. Warto dodać, że pierwsze zarejestrowane nagrania piosenek Grzesiuka pochodzą dopiero z 1959 roku. Natomiast wcześniej jego utwory żyły po prostu swoim życiem na warszawskich ulicach.

“Warszawa da się lubić” – przekonuje Adolf Dymsza

Tu szczęście można znaleźć, tutaj serce można zgubić.

śpiewał Dymsza, polski aktor filmowy i teatralny. Jednak znany był przede wszystkim jako wspaniały komik. To właśnie z powodu niezwykłego talentu do rozśmieszania ludzi okrzyknięto go nawet “przedwojennym królem polskiej komedii”. Natomiast piosenkę “Warszawa da się lubić” stworzyli w połowie lat 50. Jerzy Wasowski, który odpowiadał za melodię i Bronisław Brok, który napisał tekst.

Szukasz chwili wytchnienia? Słuchaj Radia Pogoda!

Zobacz też:

Zobacz więcej >