Zakrzepy po szczepionce Johnson&Johnson? EMA bada przypadki z USA - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Zakrzepy po szczepionce Johnson&Johnson? EMA bada przypadki z USA

Zakrzepy po szczepionce Johnson&Johnson? EMA bada przypadki z USA

Europejska Agencja Leków (EMA) rozpoczęła badanie przypadków zakrzepów krwi u osób, które otrzymały szczepionkę przeciw COVID-19 firmy Johnson&Johnson (Janssen). Jak dotąd zgłoszono cztery takie przypadki.

Komitet ds. Bezpieczeństwa Europejskiej Agencji Leków rozpoczął badanie zdarzeń zakrzepowo-zatorowych, które wystąpiły po szczepieniu preparatem COVID-19 firmy Johnson&Johnson (Janssen). Szczepionka ta jest jak dotąd stosowana w Stanach Zjednoczonych na podstawie zezwolenia na używanie w trybie awaryjnym . W Unii Europejskiej dopuszczono ją do obrotu 11 marca 2021 r., ale w żadnym państwie członkowskim UE nie jest jeszcze stosowana. Ma to nastąpić w ciągu najbliższych tygodni.

4 przypadki zakrzepów po szczepionce Johnson&Johnson

W Stanach Zjednoczonych zgłoszono cztery poważne przypadki nietypowych zakrzepów krwi połączonych z niską liczbą płytek krwi po szczepieniu preparatem firmy Janssen Jeden przypadek wystąpił w badaniu klinicznym, a trzy podczas masowych szczepień w USA. Jeden z nich był śmiertelny.

Jak podaje EMA, nie jest obecnie jasne, czy istnieje związek przyczynowo-skutkowy między użyciem szczepionki przeciw COVID-19 firmy Janssen a zakrzepami. Komitet ds. Bezpieczeństwa Europejskiej Agencji Leków bada te przypadki i zdecyduje, czy konieczne mogą być działania regulacyjne, które zwykle obejmują aktualizację informacji o produkcie. EMA przekaże dalsze informacje po zakończeniu oceny.

Jak poinformował w piątek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk, pierwsza partia 120 tys. sztuk szczepionek Johnson&Johnson ma dotrzeć do Polski w najbliższą środę. Do końca kwietnia łącznie powinniśmy otrzymać trzysta kilkadziesiąt tysięcy sztuk.

Preparat firmy Johnson&Johnson to czwarta szczepionka, którą zatwierdzon do stosowania w Unii Europejskiej, po preparatach firm: Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca. Szczepionka jest już podawana w Stanach Zjednoczonych i RPA, ale została zatwierdzona również w Kanadzie.

Preparat Johnson&Johnson różni się od dotychczas używanych w Unii Europejskiej przede wszystkim tym, że wymaga podania tylko jednej dawki. Podobnie jak produkt AstraZeneca jest szczepionką wektorową. Unia Europejska na razie zamówiła 200 milionów dawek tego preparatu.

Od marca Europejska Agencja Leków bada przypadki zakrzepów po szczepionce AstraZeneca. W wydanym w środę komunikacie po raz kolejny potwierdziła, że korzyści płynące ze szczepionki AstraZeneca przewyższają ryzyko ewentualnych bardzo rzadkich skutków ubocznych.

Przeczytaj też:

Koronawirus: Preparat Johnson&Johnson z aprobatą FDA

Preparat na COVID-19 w jednej dawce: Johnson&Johnson

EMA o szczepionce AstraZeneca: Korzyści znacznie przewyższają ryzyko

EMA o szczepionce AstraZeneca przeciw COVID-19 i zakrzepach

Autor:

Zobacz więcej >