Dowiedz się, co trzeba zrobić, żeby móc wjechać do Włoch, jakich spodziewać się obostrzeń, jak podróżować na miejscu i na co się przygotować.
Chociaż pandemia koronawirusa wciąż trwa i raczej nie ustąpi zbyt szybko, to kolejne kraje, które ponad rok temu były celem turystów z całego świata, coraz bardziej się otwierają, żeby ratować gospodarkę dewastowaną przez odpływ turystów. Pisaliśmy już o tym, że Grecja od poniedziałku zniosła obowiązek kwarantanny dla przybyszów z państw członkowskich Unii Europejskiej i kilku innych krajów, a także o tym, że Australia i Nowa Zelandia ponownie otworzyły połączenia między tymi dwoma krajami. Izrael z kolei od 23 maja będą mogli odwiedzać zaszczepieni turyści podróżujący grupowo.
Jednak Włochy – jeden z najchętniej odwiedzanych przez turystów krajów świata – wciąż mają bardzo ciężką sytuację pandemiczną. Do dziś (dane na 20 kwietnia) odnotowano tam ponad 3,8 mln przypadków zakażeń koronawirusem oraz ponad 117 tys. ofiar COVID-19. We Włoszech odnotowano drugi najwyższy wskaźnik śmierci na COVID-19 w Europie (po Wielkiej Brytanii).
Sytuacja we Włoszech
Do 30 kwietnia we Włoszech trwa przedłużony od 31 stycznia stan wyjątkowy. Większość kraju została objęta lockdownem, który ma pomóc zwalczyć trzecią falę pandemii.
30 marca wprowadzono obowiązkową kwarantannę dla wszystkich przyjezdnych z państw europejskich. Od 7 kwietnia rozszerzono ten obowiązek na wszystkie osoby uprawnione do wjazdu.
Kto jest uprawniony do wjazdu do Włoch?
Upoważnieni do wjazdu do Włoch są obywatele większości państw europejskich, czyli przyjeżdżający z takich krajów jak: Andora, Belgia, Bułgaria, Cypr, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Monako, Niderlandy, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Szwajcaria i Węgry.
Osoby przyjeżdżające z tych krajów muszą przedstawić negatywny wynik testów na COVID-19, przeprowadzony nie później niż na 48 godzin przez przyjazdem. Muszą też przejść pięciodniową kwarantannę. Po upływie tych 5 dni muszą uzyskać negatywny wynik testu na obecność COVID-19 i wówczas mogą opuścić kwarantannę.
Sprawdź też:
Dodatkowymi restrykcjami objęte są osoby przyjeżdżające z terytorium Austrii, albo przejeżdżające tranzytem przez ten kraj, jeśli spędziły w nim ponad 12 godzin. Przybywający z tego kierunku muszą nie tylko zaprezentować negatywny wynik testu sprzed najwyżej 48 godzin, ale też poddać się kolejnemu testowi w chwili przybycia oraz udać się na kwarantannę trwającą 14 dni. Na koniec dwutygodniowej kwarantanny też trzeba uzyskać negatywny wynik testu na COVID-19, żeby wjechać na teren Włoch.
Podobnym obostrzeniom musiały się jeszcze niedawno poddawać osoby przybywające z obszaru Wielkiej Brytanii, lecz od 7 kwietnia skrócono ich kwarantannę do 5 dni, muszą też przedstawić odpowiedni wynik testu sprzed maksymalnie 48 godzin. Pięciodniowa kwarantanna obejmuje też turystów z Izraela.
Podróżowanie po Włoszech
W kraju zakazane jest poruszanie się między poszczególnymi regionami Włoch bez wyjątkowo ważnej przyczyny. W całym kraju w miejscach publicznych panuje nakaz noszenia maseczek zasłaniających nos i usta.
Wcześniej Włochy podzielono na cztery strefy: czerwoną, pomarańczową, żółtą i białą – w zależności od liczby przypadków COVID-19: w białych strefach było najmniej przypadków, a w czerwonych – najwięcej. Obecnie jednak w całych Włoszech są już tylko dwie strefy: czerwona i pomarańczowa.
Co oznaczają strefy czerwona i pomarańczowa?
Strefa czerwona – z największą liczbą zakażeń – obejmuje takie regiony jak: Calabria, Puglia, Sardinia i Valle d’Aosta. W tych regionach wszystkie sklepy inne niż spożywcze oraz apteki pozostają zamknięte. Mieszkańcy mogą opuszczać domy tylko jadąc do pracy, z powodów zdrowotnych lub udając się na miejsce kultu. Raz dziennie mogą też wyjść na ćiwczenia na świeżym powietrzu. Szkoły pozostają zamknięte.
Reszta Włoch to strefa pomarańczowa. Tu restauracje i bary serwują jedzenie tylko na wynos, a regionalne granice pozostają zamknięte. Mieszkańcy mogą się poruszać wolno w obrębie swoich miast i miasteczek, ale nie mogą opuszczać tego obszaru, chyba że jadą do pracy lub w sytuacjach awaryjnych.
Wjazd do Włoch – o czym pamiętać?
Kto może wjechać do Włoch?
Aby wjechać do Włoch, trzeba przedstawić negatywny wynik testu na COVID-19, przeprowadzony nie później niż 48 h przed dniem przybycia oraz przejść pięciodniową kwarantannę zakończoną kolejnym testem.
Jakie są utrudnienia w podróżowaniu po Włoszech?
W kraju zakazane jest poruszanie się między poszczególnymi regionami Włoch bez wyjątkowo ważnej przyczyny. W całym kraju w miejscach publicznych panuje nakaz noszenia maseczek zasłaniających nos i usta.
Które części Włoch znajdują się w czerwonej strefie?
Strefa czerwona – z największą liczbą zakażeń – obejmuje takie regiony jak: Calabria, Puglia, Sardinia i Valle d’Aosta. Reszta kraju to strefa pomarańczowa.
Dodaj komentarz