Sejm przyjął ustawę autorstwa PiS, która wydłuża kadencje samorządów do 30 kwietnia 2024 r. Oznacza to, że wybory samorządowe zostaną przesunięte, czyli nowych wójtów i burmistrzów wybierzemy dopiero w 2024 roku.
Ustawa przegłosowana przez Sejm ma na celu rozdzielenie dat wyborów parlamentarnych i samorządowych. Zgodnie z obowiązującym dotąd kalendarzem wyborczym wybory samorządowe powinny odbyć się jesienią 2023 r. Za przyjęciem ustawy opowiedziało się 231 posłów, przeciw było 209, a od głosu wstrzymała się 1 osoba. Ustawa trafi teraz do Senatu.
Ustawa przewiduje, że kadencja: rad gmin, rad powiatów oraz sejmików województw, rad dzielnic miasta stołecznego Warszawy, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, która upływa w 2023 r., ulega przedłużeniu do dnia 30 kwietnia 2024 r.
Zgłaszający projekt ustawy politycy uważają, że według obowiązującego kalendarza wyborczego wybory samorządowe i wybory parlamentarne, które miałyby się odbyć jesienią przyszłego roku byłyby zbyt blisko siebie. Według nich z uwagi na zbieg terminów kampania do parlamentu i kampania samorządowa mogłyby się pokrywać i byłby praktycznie jedna po drugiej.
Wybory samorządowe, parlamentarne i do Parlamentu Europejskiego
Zgodnie z obowiązującym dotąd kalendarzem wyborczym wybory samorządowe powinny się odbyć jesienią 2023 r. Także jesienią 2023 r. wypada konstytucyjny termin wyborów parlamentarnych, ponieważ ostatnie odbyły się 13 października 2019 r. Skąd zbieg terminów? Ostatnie wybory samorządowe odbyły się 21 października 2018 r., ale w 2018 r. wydłużono kadencję samorządów z 4 do 5 lat.
Z kolei na wiosnę 2024 r. wypadają wybory do Parlamentu Europejskiego – ostatnie odbyły się 26 maja 2019 r – i tu zbiegu terminów z przesuniętymi wyborami samorządowymi także nie da się uniknąć.
Przeczytaj też:
- Kiedy najbliższe wybory w Polsce? Kalendarz wyborczy, terminy wyborów na kolejne lata
- Waloryzacja emerytur 2023 – najnowsze prognozy
- Płaca minimalna 2023. Wyższa, niż wcześniej proponowano
- Zasiłek dla bezrobotnych 2023. Dla kogo i w jakiej wysokości?
Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!