Waloryzacja emerytur i rent to ich coroczne podwyższenie mające zrekompensować skutki inflacji. Sprawdź najnowsze prognozy na rok 2023
Waloryzacja emerytur – jak liczony jest wskaźnik waloryzacji
Waloryzacja emerytur ma charakter cenowo-płacowy, czyli o wzroście świadczeń decyduje wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych oraz realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia. Wskaźnik waloryzacji liczony jest jako średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym. W wyniku waloryzacji realna wartość emerytur powinna pozostać na niezmienionym poziomie.
Waloryzacja emerytur 2023 – pierwsze propozycje
W bieżącym roku waloryzacja była dość wysoka ze względu na rosnący poziom inflacji. Jeszcze w czerwcu 2022 roku rząd szacował, że waloryzacja emerytur w 2023 roku wyniesie około 9,7 procent. I choć kwota wydawała się wysoka, to były to szacunki bardzo ostrożne. Analitycy byli wtedy zgodni co do tego, że waloryzacja powinna wynosić co najmniej 12,4 procent.
Najnowsze prognozy
Na skutek galopującej inflacji rząd musiał skorygować swoje pierwotne prognozy co do wysokości emerytur w 2023 roku. Okazało się, że bardziej realna będzie teraz waloryzacja dwucyfrowa, wynosząca 13, 8 proc. Oznacza to podwyższenie świadczeń nieco wyższe od tych, które przewidywali analitycy. Jeśli tak się stanie, to w 2023 roku będzie najwyższa waloryzacja emerytur od 1999 roku. Oznacza to podwyższenie emerytury od około 200 do nawet kilkuset złotych w zależności od tego, ile wynosi emerytura będąca podstawą do jej wyliczenia.
ZOBACZ TEŻ:
Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 100 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.