Wiesław Gołas: Życie jak film. Artysta, który "urodził się dwa razy" - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Wiesław Gołas: Życie jak film. Artysta, który „urodził się dwa razy”

Wiesław Gołas: Życie jak film. Artysta, który „urodził się dwa razy”

Wiesław Gołas był jednym z najznamienitszych polskich aktorów. Widzowie pokochali go dzięki rolom w produkcjach takich jak „Czterej pancerni i pies”, „Poszukiwany, poszukiwana” czy „Alternatywy 4”. Jego barwna, choć nie zawsze szczęśliwa historia, mogłaby posłużyć niejednemu scenarzyście za materiał na film.

Mówi się, że Wiesław Gołas urodził się dwa razy – a to dlatego, że pijany organista podczas chrztu wpisał w jego dokumentach błędną datę. Gołas naprawdę przyszedł na świat 9 października 1930 roku, choć „oficjalnie” urodził się 4 października.

Wiesław Gołas w Szarych Szeregach

W 1943 roku Wiesław Gołas wstąpił do Szarych Szeregów, gdzie działał pod pseudonimem Wilk. Podczas jednej z akcji w 1944 roku, został aresztowany przez gestapo. Podobno trafił do tej samej celi, w której nigdyś więziono jego ojca, Teofila.

Po wojnie Gołas studiował w Warszawie i występował w teatrach. Był współtwórcą Kabaretu Koń, a także członkiem Kabaretu Starszych Panów oraz Kabaretu Dudek. To Wiesław Gołas był wykonawcą słynnego utworu „W Polskę idziemy”.

Czytaj także: Łatwy quiz o przebojach Czerwonych Gitar. Pamiętasz je wszystkie?

Najważniejsze role Wiesława Gołasa

Wiesław Gołas zadebiutował na ekranie w filmie „Pokolenie” Andrzeja Wajdy. Zagrał tam niemieckiego żandarma. Do jego najważniejszych ról zalicza się m.in. rolę Tomasza Czereśniaka w serialu „Czterej pancerni i pies”, główną rolę w pierwszym polskim serialu kryminalnym „Kapitan Sowa na tropie” oraz rolę Malinowskiego w „Alternatywach 4”.

Czytaj także: Andrzej Rosiewicz kończy 79 lat! Pamiętacie jego najpiękniejsze utwory?

Wiesław Gołas: życie prywatne

Wiesław Gołas był żonaty dwukrotnie. Jego pierwszą żoną była Elżbieta Szczepańska, z którą miał córkę, Agnieszkę. Drugą żoną artysty była Maria Krawczyk-Gołas.

Wiesław Gołas zmarł 9 września 2021 roku. Został pochowany 14 września 2021 na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Czytaj także: Pełnia Księżyca w lipcu. Kiedy Pełnia Koźlego Księżyca 2023?

Poznaj historie największych gwiazd muzyki w audycji Aleja Sław Radia Pogoda w każdy weekend od 14:00. 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >