Pełnia Księżyca w lipcu. Kiedy Pełnia Koźlego Księżyca 2023? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Pełnia Księżyca w lipcu. Kiedy Pełnia Koźlego Księżyca 2023?

Pełnia Księżyca w lipcu. Kiedy Pełnia Koźlego Księżyca 2023?

Kiedy będzie najbliższa pełnia Księżyca? Wiele osób może zadawać sobie to pytanie, bowiem pełnia Księżyca może wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie. Niektórym przynosi bezsenne noce, a pośrednio – zwiększony apetyt. Oprócz tego, pełnia Księżyca wiąże się z wieloma różnorakimi przesądami. Kiedy spodziewać się najbliższej pełni? Sprawdzamy!

Pełnia Księżyca to faza, podczas której Księżyc znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce. Zwykle w jednym miesiącu mamy do czynienia z jedną pełnią. Ostatnia miała miejsce 4 czerwca.

Kiedy wypada pełnia księżyca?

Najbliższa pełnia księżyca w 2023 roku czeka nas 4 lipca. Będzie ona nosić nazwę Pełni Koźlego Księżyca.

Pełnia Koźlego Księżyca 2023

Skąd ta wyjątkowa nazwa? Na początek warto wiedzieć, że wszystkie pełnie Księżyca w każdych kolejnych miesiącach, mają swoje charakterystyczne miano. Niektóre nawet więcej niż jedno! Pełnia Koźlego Księżyca jest jedną z takich wyjątkowych nazw. Pochodzi podobno od Indian. Mówi się, że wynika z tego, że w lipcu kozłom odrasta zrzucone zimą poroże. W rzeczywistości, w naszych warunkach, budowa nowego poroża u kozłów kończy się raczej na przełomie marca i kwietnia.

Istnieją dwie alternatywne nazwy dla lipcowej pełni. Są to Burzowa Pełnia oraz Sienna Pełnia.

Zobacz także: Niedziele handlowe 2023: Czy 11 czerwca zrobimy zakupy?

Pełnia Księżyca: Jak wpływa na zdrowie i samopoczucie?

Według badań przeprowadzonych przez Szwajcarów w 2013 roku, Księżyc w pełni może zakłócać sen. Badacze zgromadzili 33 ochotników, którzy zasypiali w ściśle kontrolowanych warunkach. Naukowcy dostrzegli, że podczas pełni Księżyca zaśnięcie zajmowało ochotnikom więcej czasu, a sen był płytszy i krótszy. Co ciekawe, zaobserwowano to nawet wtedy, gdy badani byli zamknięci w ciemnym pokoju i nie widzieli Księżyca.

Naukowcy ze Szwecji udowodnili z kolei, że niedobór snu ma wpływ na wzrost apetytu. Bezsenność wiąże się również z wieloma innymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Badacze dopuszczają możliwość, że niektórzy ludzie są bardziej podatni na wpływ pełni Księżyca, niż inni.

Zobacz także: Czy grzyby rosną, jak jest pełnia Księżyca?

Pełnia Księżyca: Przesądy

Pełnia Księżyca budzi swego rodzaju ekscytację już od wieków. Nic dziwnego, że narosło wokół niej wiele mitów i pojawiło się wiele przesądów. Mówi się na przykład, że ślub w czasie pełni Księżyca, to gwarancja szczęśliwego związku i dobrobytu. Księżyc w pełni, według przesądów, ma zapewniać powodzenie w nowych przedsięwzięciach. Inny przesąd mówi o tym, że podcięcie włosów w czasie pełni sprawi, że będą one rosły szybciej, niż dotychczas.

Czy wierzyć w przesądy związane z pełnią Księżyca? Z pewnością lepiej dać wiarę ustaleniom naukowców i lekarzy.

Zobacz także: Prawie dwie trzecie Amerykanów wierzy w duchy lub kosmitów

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda! 

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >