Wiesław Gołas nie żyje - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Wiesław Gołas nie żyje

Wiesław Gołas nie żyje

, ,

Wiesław Gołas – jeden z najpopularniejszych i najbardziej lubianych polskich aktorów – zmarł w czwartek 9 września Warszawie. Za miesiąc kończyłby 91 lat.

W październiku ubiegłego roku Wiesław Gołas przeszedł udar i od tamtego czasu zmagał się z problemami zdrowotnymi. Opiekowała się nim żona, Maria Krawczyk-Gołas.

Aktor o wielu twarzach

Wiesław Gołas zasłynął wieloma rolami w filmach, serialach oraz na scenach kabaretowych. Pamiętamy go między innymi z roli Czereśniaka z serialu „Czterej pancerni i pies” oraz rozwiązującego kryminalne zagadki milicjanta w serialu „Kapitan Sowa na tropie”. Słynne były jego występy w kabaretach, takich jak „Kabaret Starszych Panów” i „Dudek” podczas których między innymi „pokazywał panu, jak się zachowuje kelner”:

Wystąpił w wielu filmach, takich jak między innymi: „Żona dla Australijczyka”, „Rękopis znaleziony w Saragossie”, „Prawo i pięść”, „Ogniomistrz Kaleń”, „Hydrozagadka”, „Lalka”, „Poszukiwany, poszukiwana”, „Brunet wieczorową porą”, „Filip z konopi”, „Szabla od komendanta”.

Nie tylko komedia

Chociaż grywał przeważnie w rolach komediowych, to w jego życiu nie brakowało dramatów. Jako dziecko służył podczas okupacji w Szarych Szeregach pod pseudonimem „Wilk”. Został aresztowany i był torturowany przez gestapo. Jak sam wspomina, „cudem się wówczas uratował”.

Po wojnie ukończył studia w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Za swoje zasługi dla polskiej kultury zdobył szereg odznaczeń, takich jak:

  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (1978);
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1963);
  • Brązowy Medal „Za zasługi dla obronności kraju” (1968);
  • Medal Komisji Edukacji Narodowej (1975);
  • Nagroda w Opolu – XXI OKT – wyróżnienie za role Filipa w Grubych rybach w Teatrze Polskim w Warszawie) (1996);
  • Statuetka Gwiazda Telewizji Polskiej wręczona z okazji 50-lecia TVP „za kreacje aktorskie w filmie i teatrze telewizji” (2002);
  • Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2009);
  • statuetka SuperWiktora (2003);
  • Nagroda Honorowa za całokształt twórczości na XIII Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej Prowincjonalia we Wrześni (2006);
  • Doroczna Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt twórczości (2020).

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >