Wiesław Gołas miał udar - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Wiesław Gołas miał udar

Wiesław Gołas miał udar

, ,

Wiesław Gołas w październiku 2020 roku przeszedł udar. Dowiedz się, jak obecnie czuje się znany i lubiany przez wszystkich słynny aktor.

Jak donosi „Fakt”, Wiesław Gołas w październiku ubiegłego roku doznał udaru. Znany i lubiany aktor na szczęście może się poruszać, choć ma problemy z wysławianiem się. 90-letnim aktorem opiekuje się jego żona, Maria Krawczyk-Gołas.

„Mąż miał udar, ciężko mu się mówi. Udar miał w październiku. Ale jest na chodzie. Opiekuję się nim. Wszystko będzie dobrze” – mówiła żona aktora „Faktowi”.

Pomimo nie najlepszego stanu zdrowia i pandemii koronawirusa słynny aktor nie traci pogody ducha i stara się podnosić innych na duchu:

Bądźmy uśmiechnięci! Żeby było fajnie! Tego nam życzę!” – powiedział Wiesław Gołas.

Aktor o wielu twarzach

Wiesław Gołas zasłynął wieloma rolami w filmach, serialach oraz na scenach kabaretowych. Pamiętamy go między innymi z roli Czereśniaka z serialu „Czterej pancerni i pies” oraz rozwiązującego kryminalne zagadki milicjanta w serialu „Kapitan Sowa na tropie”. Słynne były jego występy w kabaretach, takich jak „Kabaret Starszych Panów” i „Dudek” podczas których między innymi „pokazywał panu, jak się zachowuje kelner”:

Wystąpił w wielu filmach, takich jak między innymi: „Żona dla Australijczyka”, „Rękopis znaleziony w Saragossie”, „Prawo i pięść”, „Ogniomistrz Kaleń”, „Hydrozagadka”, „Lalka”, „Poszukiwany, poszukiwana”, „Brunet wieczorową porą”, „Filip z konopi”, „Szabla od komendanta”.

Nie tylko komedia

Chociaż grywał przeważnie w rolach komediowych, to w jego życiu nie brakowało dramatów. Jako dziecko służył podczas okupacji w Szarych Szeregach pod pseudonimem „Wilk”. Został aresztowany i był torturowany przez gestapo. Jak sam wspomina, „cudem się wówczas uratował”.

Po wojnie ukończył studia w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Za swoje zasługi dla polskiej kultury zdobył szereg odznaczeń, takich jak:

  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (1978);
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1963);
  • Brązowy Medal „Za zasługi dla obronności kraju” (1968);
  • Medal Komisji Edukacji Narodowej (1975);
  • Nagroda w Opolu – XXI OKT – wyróżnienie za role Filipa w Grubych rybach w Teatrze Polskim w Warszawie) (1996);
  • Statuetka Gwiazda Telewizji Polskiej wręczona z okazji 50-lecia TVP „za kreacje aktorskie w filmie i teatrze telewizji” (2002);
  • Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2009);
  • statuetka SuperWiktora (2003);
  • Nagroda Honorowa za całokształt twórczości na XIII Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej Prowincjonalia we Wrześni (2006);
  • Doroczna Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt twórczości (2020);

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >