Pierwsze lata życia Wiesława Gołasa nie były — delikatnie mówiąc — najłatwiejsze. Przyszły aktor urodził się 9 października 1930 roku w Kielcach, więc w dniu wybuchu II wojny światowej nie miał nawet 9 lat.
Wiesław Gołas miał trudny start, ale gigantyczny talent
Wybuch II wojny światowej był dopiero początkiem koszmaru, który miał na zawsze zmienić losy świata, w tym m.in. — właśnie rodziny przyszłego aktora. Wiesław Gołas to syn Teofila, ogniomistrza w 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów. Brał on udział w kampanii wrześniowej, a po jej klęsce, aby ocalić życie, musiał ukrywać się przed okupantem. Niestety, schwytano go i zamordowano na Majdanku.
Wiesław Gołas odziedziczył po ojcu nie tylko miłość do ojczyzny, lecz także ogromną odwagę. Przyszły aktor dał temu wyraz w 1943 roku, gdy zdecydował się na wstąpienie do Szarych Szeregów. Działał w konspiracji pod pseudonimem „Wilk”. Jako bojownik podziemia wielokrotnie znalazł się w sytuacji prawdziwego zagrożenia, m.in. widział rozstrzelanie konfidenta.
Zobacz także: Śpiewała „Miłość ci wszystko wybaczy” i „Na pierwszy znak”. Hanka Ordonówna odeszła 73 lata temu
Nikogo nie zdziwi fakt, że Wiesław Gołas był jednym z uczestników powstania warszawskiego. W grudniu 1944 roku został nawet schwytany przez gestapo, a cela, w której go uwięziono, okazała się tą samą, gdzie spędził ostatni okres życia Teofil Gołas.
Początek kariery Wiesława Gołasa
Szczęśliwie Wiesław Gołas przetrwał koszmar wojny. Przyszły aktor podjął studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie, a w 1954 roku stał się absolwentem tej szacownej uczelni. Jego debiut z kolei miał miejsce na deskach Teatru Dolnośląskiego w Jeleniej Górze. Była to jednak dopiero pierwsza z takich instytucji, w której przyszło mu występować.
Wiesław Gołas był nie tylko aktorem teatralnym, filmowym i telewizyjnym, ale także — kabaretowym. Jego talent artystyczny mogli podziewać miłośnicy występów Kabaretu Starszych Panów czy Kabaretu Dudek. To właśnie on wykonał kultową piosenkę „W Polskę idziemy”, napisaną przez Jerzego Wasowskiego i Wojciecha Młynarskiego.
Zobacz także: Mira Kubasińska była królową polskiego bluesa. To ona śpiewała „Poszłabym za tobą”
Życie prywatne Wiesława Gołasa
Wiesław Gołas dwukrotnie zdecydował się na wstąpienie w związek małżeński. Pierwszą wybranką aktora była Elżbieta Szczepańska, z którą doczekali się córki o imieniu Agnieszka. Niestety, ostatecznie relacja nie przetrwała próby czasu i na początku lat 70. oboje oficjalnie stali się rozwodnikami.
Kolejną żoną Wiesława Gołasa została Maria Krawczyk-Gołas. Początek XXI wieku okazał się jednak wyjątkowo nieszczęśliwy dla aktora, który w 2008 przeszedł zawał mięśnia sercowego. W 2020 roku u artysty zdiagnozowano pierwszy udar — drugi, z 2021 roku, ostatecznie okazał się śmiertelny. Gołas spoczął w grobie rodzinnym na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.
Zobacz także: Quiz. Czy pamiętasz legendarne utwory Krzysztofa Krawczyka? Każdy powinien znać minimum 8/10!