Wiesław Gołas był jedną z najjaśniejszych gwiazd PRL. Zmarł dwa lata temu - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Wiesław Gołas był jedną z najjaśniejszych gwiazd PRL. Zmarł dwa lata temu

Wiesław Gołas był jedną z najjaśniejszych gwiazd PRL. Zmarł dwa lata temu

Wiesław Gołas to aktor, który odcisnął niezatarte piętno na świecie polskiego kina i telewizji. Wystąpił w takich kultowych produkcjach, jak m.in. „Żona dla Australijczyka”, „Zezowate szczęście” czy „Lalka”. Jego śmierć była wielką tragedią dla świata sztuki. Dramat rozegrał się dokładnie dwa lata temu.

Pierwsze lata życia Wiesława Gołasa nie były — delikatnie mówiąc — najłatwiejsze. Przyszły aktor urodził się 9 października 1930 roku w Kielcach, więc w dniu wybuchu II wojny światowej nie miał nawet 9 lat.

Wiesław Gołas miał trudny start, ale gigantyczny talent

Wybuch II wojny światowej był dopiero początkiem koszmaru, który miał na zawsze zmienić losy świata, w tym m.in. — właśnie rodziny przyszłego aktora. Wiesław Gołas to syn Teofila, ogniomistrza w 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów. Brał on udział w kampanii wrześniowej, a po jej klęsce, aby ocalić życie, musiał ukrywać się przed okupantem. Niestety, schwytano go i zamordowano na Majdanku.

Wiesław Gołas odziedziczył po ojcu nie tylko miłość do ojczyzny, lecz także ogromną odwagę. Przyszły aktor dał temu wyraz w 1943 roku, gdy zdecydował się na wstąpienie do Szarych Szeregów. Działał w konspiracji pod pseudonimem „Wilk”. Jako bojownik podziemia wielokrotnie znalazł się w sytuacji prawdziwego zagrożenia, m.in. widział rozstrzelanie konfidenta.

Zobacz także: Śpiewała „Miłość ci wszystko wybaczy” i „Na pierwszy znak”. Hanka Ordonówna odeszła 73 lata temu

Nikogo nie zdziwi fakt, że Wiesław Gołas był jednym z uczestników powstania warszawskiego. W grudniu 1944 roku został nawet schwytany przez gestapo, a cela, w której go uwięziono, okazała się tą samą, gdzie spędził ostatni okres życia Teofil Gołas.

Początek kariery Wiesława Gołasa

Szczęśliwie Wiesław Gołas przetrwał koszmar wojny. Przyszły aktor podjął studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie, a w 1954 roku stał się absolwentem tej szacownej uczelni. Jego debiut z kolei miał miejsce na deskach Teatru Dolnośląskiego w Jeleniej Górze. Była to jednak dopiero pierwsza z takich instytucji, w której przyszło mu występować.

Wiesław Gołas był nie tylko aktorem teatralnym, filmowym i telewizyjnym, ale także — kabaretowym. Jego talent artystyczny mogli podziewać miłośnicy występów Kabaretu Starszych Panów czy Kabaretu Dudek. To właśnie on wykonał kultową piosenkę „W Polskę idziemy”, napisaną przez Jerzego Wasowskiego i Wojciecha Młynarskiego.

Zobacz także: Mira Kubasińska była królową polskiego bluesa. To ona śpiewała „Poszłabym za tobą”

Życie prywatne Wiesława Gołasa

Wiesław Gołas dwukrotnie zdecydował się na wstąpienie w związek małżeński. Pierwszą wybranką aktora była Elżbieta Szczepańska, z którą doczekali się córki o imieniu Agnieszka. Niestety, ostatecznie relacja nie przetrwała próby czasu i na początku lat 70. oboje oficjalnie stali się rozwodnikami.

Kolejną żoną Wiesława Gołasa została Maria Krawczyk-Gołas. Początek XXI wieku okazał się jednak wyjątkowo nieszczęśliwy dla aktora, który w 2008 przeszedł zawał mięśnia sercowego. W 2020 roku u artysty zdiagnozowano pierwszy udar — drugi, z 2021 roku, ostatecznie okazał się śmiertelny. Gołas spoczął w grobie rodzinnym na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Zobacz także: Quiz. Czy pamiętasz legendarne utwory Krzysztofa Krawczyka? Każdy powinien znać minimum 8/10!

Tagi

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >