Uzależnienie od ćwiczeń. Jak je rozpoznać? Jak sobie z tym radzić? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Uzależnienie od ćwiczeń. Jak je rozpoznać? Jak sobie z tym radzić?

Uzależnienie od ćwiczeń. Jak je rozpoznać? Jak sobie z tym radzić?

,

Osoby dotknięte uzależnieniem od ćwiczeń odczuwają poważne poczucie winy, gdy nie ćwiczą. Często rezygnują z jedzenia lub imprez towarzyskich, aby trenować. Kiedy aktywność fizyczna jest problemem?

Co to jest uzależnienie od ćwiczeń?

Uzależnienie od ćwiczeń to niezdrowa obsesja na punkcie sprawności fizycznej i treningów. Często jest wynikiem zaburzeń odżywiania i postrzegania własnego ciała i zaburzeń , a skutkiem może być ekstremalna utrata wagi i jej konsekwencje zdrowotne. Osoby dotknięte tym zaburzeniem wykazują cechy podobne do cech innych osób dotkniętych innymi uzależnieniami, które obejmują:

  • obsesję na punkcie ćwiczeń,
  • kontynuowanie treningów, nawet jeśli powodują one ból lub kontuzję,
  • kontynuowanie ćwiczeń, mimo że chciałoby się przestać ćwiczyć,
  • trenowanie w tajemnicy.

Ćwiczenia powodują uwolnienie substancji chemicznych w układzie nerwowym, które wywołują poczucie przyjemności lub nagrody. Uzależnienie od ćwiczeń może być po części uzależnieniem od tych substancji.

Co powoduje uzależnienie od ćwiczeń?

Ćwiczenia uwalniają endorfiny i dopaminę. Są to te same neuroprzekaźniki, które są uwalniane podczas zażywania narkotyków. Uzależniony od ćwiczeń odczuwa nagrodę i radość podczas treningu. Kiedy przestaje ćwiczyć, neuroprzekaźniki znikają. Uzależniony musi więcej ćwiczyć, aby wywołać ich uwalnianie.

Uzależnienie od ćwiczeń zwykle zaczyna się od pragnienia poprawienia sprawności fizycznej. Także zaburzenia odżywiania, takie jak anoreksja lub bulimia, mogą prowadzić do niezdrowej obsesji na punkcie treningów. Przyczyną uzależnienia od ćwiczeń może być dysmorfofobia, zaburzenie psychiczne, charakteryzujące się przekonaniem o nieestetycznym wyglądzie lub budowie swojego ciała.

Kto jest zagrożony?

Narażone na uzależnienie od ćwiczeń są osoby, które odczuwają presję, aby pozostać w formie, a także osoby z nadwagą i stosujące ekstremalne schematy odchudzania.

Naukowcy z Uniwersytetu Południowej Kalifornii szacują, że 15 procent osób uzależnionych od ćwiczeń jest jednocześnie uzależnionych od papierosów, alkoholu lub narkotyków. Z kolei 25 procent może mieć inne uzależnienia, takie jak uzależnienie od seksu lub uzależnienie od zakupów.

W niektórych przypadkach byli narkomani i nadużywający alkoholu zaczynają ćwiczyć, aby wypełnić pustkę pozostawioną przez dawne nałogi. Jest to podobne do tego, jak palacz może uzależnić się od kofeiny po rzuceniu papierosów.

Jakie są objawy?

Typowe objawy uzależnienia od ćwiczeń to:

  • uczucie upojenia po ćwiczeniach,
  • doświadczanie objawów odstawienia po dłuższych okresach bez treningów,
  • odczuwanie niekontrolowanego pragnienia ćwiczeń,
  • znajdowanie czasu na trenowanie kosztem ograniczenia aktywności w innych dziedzinach życia,
  • poświęcanie dużo czasu na przygotowywanie się do treningów i regeneracji po ćwiczeniach,
  • niezdolność do trzymania się ograniczonej rutyny ćwiczeń.

Jak sobie radzić z uzależnieniem od ćwiczeń

Większość osób uzależnionych od ćwiczeń fizycznych nie widzi nic złego w swoim zachowaniu i nie próbuje tego zmienić.

Osoby, które same zauważą, że mają problem, zazwyczaj podejmują kroki w celu kontrolowania aktywności fizycznej. Często przechodzą na nowe formy ćwiczeń lub moderują swoje obecne treningi. Na jakiś czas mogą też przestać ćwiczyć, aby przejąć kontrolę nad potrzebą ćwiczeń.

Osoby uzależnione od ćwiczeń powinny unikać narkotyków, alkoholu, kofeiny i innych substancji, które mogą uzależniać.

Jak zapobiegać uzależnieniu od ćwiczeń?

Aby mu zapobiec, najlepiej unikać zbyt częstych wizyt na siłowni. Dobrze jest ograniczyć czas treningu i ilość codziennych ćwiczeń. Co jakiś czas warto robić tygodniowe przerwy od ćwiczeń, aby pozwolić ciału odpocząć. Jeśli nie można samemu poradzić sobie z obsesją na punkcie ćwiczeń, dobrze jest porozmawiać z lekarzem.

Przeczytaj też:

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 100 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >