Uzależnienie od komputera - jak je rozpoznać i gdzie szukać pomocy? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Uzależnienie od komputera – jak je rozpoznać i gdzie szukać pomocy?

Uzależnienie od komputera – jak je rozpoznać i gdzie szukać pomocy?

Kiedy występuje uzależnienie od komputera? Jak można je rozpoznać? Do kogo zwrócić się o pomoc? Wyjaśnia Michał Pustuła z programu „Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?”.

Michał Pustuła z programu „Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?” tym razem zajął się sprawą pani Marii, która martwi się o swojego wnuka, ponieważ ma wrażenie, że przez pandemię i zdalną naukę uzależnił się od komputera i internetu. Słuchaczka poprosiła o pomoc w znalezieniu osoby, która mogłaby stwierdzić, że faktycznie jej wnuk ma problem i mogłaby mu pomóc.

Kiedy dziecko jest uzależnione od komputera?

Michał Pustuła rozmawiał z psychoterapeutą Arturem Urlichem i od razu spytał go, jak można stwierdzić, że ktoś jest uzależniony od internetu, czy komputera?

„Przede wszystkim, zwracamy uwagę na to ile czasu dziecko spędza przy komputerze, czy sieci. W każdym domu powinny panować zasady, że powiedzmy 1-2 godziny dziennie dziecko przebywa w internecie. Nie wspomnę już o stronach dla dziecka dostępnych. Na komputerze powinna być zrobiona blokada. Dwie godziny dziennie to jest zdrowe przebywanie przy komputerze, w internecie. Ponad dwie godziny – to jednak jest już za dużo” – wyjaśnia specjalista.

Jednak w obecnych czasach ciężko jest przestrzegać tych zasad, zwłaszcza w dobie pandemii koronawirusa i lekcji prowadzonych on-line. Kiedy więc możemy rozpoznać, czy dana osoba ma już poważny problem?

Psychoterapeuta zwrócił uwagę, że czas spędzony w internecie przy lekcjach jest wystarczający, żeby dziecko już do komputera nie siadało. Dodał, że niepokojącym jest fakt, jeżeli dziecko będąc w szkole 6-7 godzin znowu po krótkiej przerwie, czy nawet bez przerwy dalej siedzi na tym komputerze, zaniedbuje swoje obowiązki – to już powinno nas niepokoić.

Sprawdź też:

A co jeszcze może być niepokojącym objawem?

Niespotykanie się z rówieśnikami, wychodzenie z domu, czy nawet samemu wychodzenie z domu. Brak tego wychodzenia – to powinno nas niepokoić. Siedzenie w domu, jedzenie przy komputerze, nie spędzanie wspólnego czasu z rodziną. To są symptomy, które pozwalają na, trzeba zobaczyć, co się z dzieckiem dzieje niedobrego. Poza tym, kiedy mówimy dziecku, że przebywa zbyt długo przy komputerze, pojawia się złość, rozdrażnienie. Dziecko zaczyna bronić komputer. To są sygnały, które powinny nas niepokoić.

Gdzie i u kogo szukać pomocy?

Jeśli faktycznie taki problem występuje, to u kogo można szukać pomocy? Jak wyjaśnił Artur Urlich, najpierw powinniśmy porozmawiać z dzieckiem i zaproponować mu jakąś alternatywę. Jeżeli dziecko będzie się broniło przed tą alternatywą, wówczas musimy udać się do specjalisty. Kiedy następuje moment, w którym powinniśmy podjąć decyzję o tym żeby udać się do specjalisty? Wówczas, gdy dziecko przestaje nas słuchać i nie przyjmuje naszych argumentów, zaczyna bronić komputera i nie widzi życia poza nim. To już jest moment zapalający czerwoną lampkę i pomoc specjalisty jest nieodzowna – wyjaśnia psychoterapeuta.

Ustalmy jasne zasady

Jak mamy ustalić z dzieckiem zasady korzystania z komputera? Czy to powinny być twarde zasady: 2 godziny, koniec. Czy może to powinna być nagroda, a może zabronienie dostępu, czyli kara?

Według Artura Urlicha to powinny być twardo ustalane zasady:

„Nie na zasadzie nagrody, czy kary. Tylko, że w naszym domu panują takie zasady, że dziecko wtedy kiedy nie ma nauki zdalnej i przebywa na komputerze dwie godziny, to chodzi o to żeby zaktywizować dziecko do wychodzenia z domu”.

„Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?”

Od poniedziałku do piątku o godzinie 14:00 Michał Pustuła rozwiązuje wszelkie kłopoty i sprawy, które zgłaszają słuchacze Radia Pogoda.

Jeśli mają Państwo kłopoty w rozwiązaniu różnych spraw, mogą Państwo zgłosić je za pomocą:

Odpowiedzi na Państwa pytania będzie można usłyszeć w programie „Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?” od poniedziałku do piątku o godz. 14:00.

Autor:

Zobacz więcej >