Ulica z klocków Lego - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Ulica z klocków Lego

Ulica z klocków Lego

Wietnamski kolekcjoner klocków Lego odtwarza z niewielkich klocków prawdziwe ulice miasta Ho Szi Min (dawniej Sajgon), w którym mieszka.

W pokoju wypełnionym od podłogi po sufit szafami i pudełkami z klockami Hoang Dang intensywnie pracuje nad odwzorowaniem otaczającej go miejskiej zabudowy w wersji z miniaturowych plastikowych elementów.

Czytaj też: Owca z klocków Lego pod Wawelem

Świat klocków Lego

Hoang Dang, projektant przemysłowy, odkąd sięga pamięcią kochał klocki Lego, ale na serio kolekcjonować je zaczął kilka lat temu, podczas wyjazdu na studia do Detroit w Stanach Zjednoczonych. Był wtedy zadziwiony tym, jak wiele zestawów klocków można kupić w USA.

Po powrocie do Wietnamu inspirację do tworzenia budowli z klocków zaczął czerpać ze swojej najbliższej okolicy, odtwarzając swój dom rodzinny i świątynię w Hanoi.

„Chcę ukazać swoją perspektywę dla przyjaciół na całym świecie, ponieważ środowisko budowniczych z użyciem klocków lego z Wietnamu wciąż jest mało znane” – powiedział.

Hoang Dang obecnie jest w połowie ukończenia 10 budowli w dużej skali z przeznaczeniem na wystawę. Jak przewiduje, ukończenie fasady składającej się z 5 tysięcy klocków zajmie mu około 5 miesięcy, choć większość tego czasu zabierze mu wyszukiwanie właściwych klocków:

„Często spędzam całe popołudnie szukając tylko jednego, brakującego kawałka” – wyjaśnia.

Dlaczego dorośli bawią się klockami

Hoang zawsze poszukuje nowych „okazów” do swojej kolekcji, choć już teraz ma ponad 2 mln klocków Lego. Między innymi dzięki poszukiwaniom inżynier poznaje nowych „przyjaciół lego”, takich jak Khang Huynh z Ho Chi Minh. Poznali się na grupie na Facebooku dla budowniczych i kolekcjonerów klocków.

„Budowanie z klocków lego pomaga nam dać upust kreatywnej energii po pracy nad długimi i męczącymi projektami” – dodaje Hoang Dang.

Osoby zafascynowane tworzeniem konstrukcji z klocków Lego lubią fotografować na ulicy budowle, które potem w domu starają się odtworzyć. Khang Huynh zbudował na przykład miniaturową wersję klasycznego motocykla firmy Honda.

„Ciągnie mnie do odtwarzania rzeczy z dnia codziennego i z mojego otoczenia. Zbuduję wszystko, co według mnie ma swój urok i jest mi bliskie” – opisuje swoje hobby Khang Huynh.

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >