Z okazji Światowego Dnia Życzliwości pod Wawelem zbudowano ziejącą ogniem owcę z kilkunastu tysięcy klocków Lego. To część globalnej akcji #RebuildTheWorld.
Owca z klocków Lego stanęła w sobotę u stóp Wzgórza Wawelskiego w Krakowie, przy pomniku Smoka Wawelskiego. Będzie ją tam można zobaczyć aż do świąt Bożego Narodzenia.
Akcja #RebuildTheWorld i Światowy Dzień Życzliwości
Globalna akcja #RebuildTheWorld ma na celu rozwijanie kreatywności u dzieci. Łączy ona wiele miast europejskich wokół Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień, obchodzonego 21 listopada. Pomysł Hallo World Day, czyli dnia dobrych uczynków i pozytywnych emocji, powstał w Stanach Zjednoczonych w 1973 roku. Obecnie Dzień Życzliwości obchodzi się już w ponad 180 krajach. Przesłaniem tego dnia jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość i wzbudzenie w nich pozytywnych emocji, tak żeby byli życzliwi codziennie, nie tylko od święta. W akcję włączyło się też Lego. W tym roku na miejsca instalacji zbudowanych z klocków wybrało dwa polskie miasta – Kraków i Wrocław. Nawiązują one do symboli, historii i dziedzictwa tych właśnie miast.
We Wrocławiu słoneczniki
Na wrocławskim Rynku stanęły zbudowane z klocków Lego słoneczniki. Wybrano słoneczniki, ponieważ jednym z najczęściej fotografowanych wrocławskich krasnali jest Życzliwek, który w lewej dłoni trzyma słonecznik. I to właśnie Życzliwek promuje ideę życzliwości.

Owca z klocków Lego w Krakowie
W Krakowie z kolei wybrano legendę o dzielnym szewczyku i smoku. Organizatorzy akcji mówią, że chcieli z przymrużeniem oka spojrzeć na kanon opowiadania naszych legend, a także pozwolić na odrobinę żartu wokół zionącego ogniem gada.
Krakowską instalację zbudowano pod kierunkiem czeskiego konstruktora Libora Udržala. Do zbudowania owcy wykorzystano kilkanaście tysięcy klocków Lego, które ważyły w sumie 62 kilogramy. Jej projektowanie trwało 39 godzin, a budowanie aż 86 godzin.
– To, co spodobało nam się w tej akcji, to jej pozytywny przekaz, odwołujący się do potencjału wyobraźni, jednocześnie alternatywnego snucia historii doskonale znanych i wzajemnej życzliwości. W czasach, w których coraz bardziej zadajemy sobie pytania o źródła naszej tożsamości, ale czasem ze zbytnią powagą odtwarzamy, zamiast twórczo interpretować – dobrze czasem wywrócić znane historie do góry nogami. Bo pomysł na waleczną owcę rzucającą wyzwanie przerażającemu gadowi z pewnością wyrywa nas z dotychczasowych ram myślenia – opowiadał o projekcie Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury.
Podobne żartobliwe konstrukcje, które nawiązywały do historii i legend miast, w zeszłym roku powstały w Londynie, Birmingham, Nottingham, Manchesterze, a także Cardiff w Wielkiej Brytanii.
Przeczytaj też:
Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!