Jerzy Połomski urodził się w Radomiu 18 września 1933 roku pod nazwiskiem Jerzy Pająk. Jako dziecko przeżył bombardowania rodzinnego miasta podczas wojennej agresji Niemiec i ZSRR na Polskę. W młodości planował zostać architektem, jednak nie udało mu się dostać na studia – zabrakło mu punktów przyznawanych za robotnicze lub chłopskie pochodzenie.
W obliczu niepowodzenia przyszły piosenkarz postanowił zmienić swoje plany. Zamiast architektury wybrał studia na Wydziale Estradowym Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. To właśnie tam poznał Ludwika Sempolińskiego, który zasugerował mu, by zmienił nazwisko na bardziej sceniczne i poświęcił się muzyce, nie aktorstwu.
Zobacz także: Pamiętacie serial „Ptaki ciernistych krzewów”? Tak wygląda dziś odtwórczyni głównej roli
Kariera aktorska Jerzego Połomskiego
Jerzy Połomski zadebiutował jako aktor tuż po skończeniu studiów, występując w warszawskim Teatrze Buffo. Grał między innymi w spektaklach „Grzechy stare i nowe”, „Żarty na stół”, „Nasze jajko” oraz „Czym chata bogata”. Następnie związał się ze stołecznym Teatrem Syrena. Kariera aktorska młodego artysty nie trwała jednak długo – Połomski zrezygnował z występów na rzecz muzyki, ponieważ czuł, że nie spełnia się na teatralnych deskach.
Zniechęcony dwoma nieudanymi sezonami w Buffo, gdzie nie umiano go wykorzystać, obsadzając w banalnych piosenkach jak „Lody, lody…” i temu podobnych numerach, nie załamał się i nie zaniedbywał, śpiewając i opracowując piosenki w Polskim Radiu – napisał mentor Połomskiego, Ludwik Sempoliński, w swojej książce.
Zobacz także: Szansa na Sukces była jej furtką do kariery. Co porabia Georgina Tarasiuk?
Początek przygody na estradzie
Jerzy Połomski jako wokalista szybko zdobywał sławę. W 1958 roku zajął drugie miejsce w plebiscycie Polskiego Radia na najpopularniejszego polskiego piosenkarza. W zestawieniu wyprzedził go jedynie Mieczysław Fogg, choć to podobno Połomski zdobył więcej głosów. Dyrektor Polskiego Radia, Władysław Szpilman, zdecydował jednak, że nie wypada, by młodociany muzyk wygrał konkurs. Rok później ukazał się pierwszy album artysty – „Podwieczorek z piosenką”.
Z każdym rokiem Jerzy Połomski osiągał kolejne sukcesy. W 1961 roku zdobył drugą nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie za utwór „Woziwoda”, a siedem lat później został wyróżniony na 6. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu za utwór „Jest bałałajka”. Kariera artysty rozwijała się w zawrotnym tempie – koncertował nie tylko w kraju, ale również w Wielkiej Brytanii, Danii, Czechosłowacji, ZSRR, Jugosławii, Rumunii i na Węgrzech.
Zobacz także: „Arabela” serial, w którym przeplatają się dwa światy. Czechosłowacka produkcja podbiła serca Polaków
Jerzy Połomski – polski Frank Sinatra
Jerzy Połomski w ciągu swojej ponad sześćdziesięcioletniej kariery nagrał kilkanaście albumów, na których znalazły się przeboje „Bo z dziewczynami”, „Tylko ona jedna”, „Każdemu wolno kochać”, „Błękitna chusteczka”, „Cala sala śpiewa z nami” oraz „Moja miła, moja cicha”. Piosenkarz chętnie wykonywał też przedwojenne utwory, takie jak „To ostatnia niedziela”, „Kiedy znów zakwitną białe bzy” czy „Każdemu wolno kochać”. Współpracował również z wieloma utytułowanymi tekściarzami – słowa piosenek pisali dla niego Wojciech Młynarski, Ireneusz Iredyński, Adam Kreczmar i Agnieszka Osiecka.
W 2009 roku Jerzy Połomski otrzymał Złotego Fryderyka za całokształt twórczości. Dziesięć lat później z powodu problemów ze słuchem zakończył karierę artystyczną. Piosenkarz zmarł 14 listopada 2022 roku. 23 listopada został pochowany w Alei Zasłużonych cmentarza Powązkowskiego w Warszawie.
Dodaj komentarz