To było wielkie wydarzenie! Największy dworzec w Polsce ma już 48 lat - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » To było wielkie wydarzenie! Największy dworzec w Polsce ma już 48 lat

To było wielkie wydarzenie! Największy dworzec w Polsce ma już 48 lat

Dworzec Centralny w Warszawie ma już 48 lat. Jest to największy dworzec kolejowy w Polsce! Nie każdy jednak wie, że pomysł jego powstania pojawił się już w XIX wieku. Ostatecznie wybudowano go wiele lat później. Zrobiono to jednak w iście ekspresowym tempie.

Dworzec Centralny został otwarty 5 grudnia 1975 roku. Oznacza to, że skończył już 48 lat. Młodszym osobom zapewne może się wydawać, że stoi od zawsze. Natomiast starsi mogą nie wiedzieć, że pomysł, by powstał po raz pierwszy, pojawił się już w drugiej połowie XIX wieku! Plany budowy największego dworca kolejowego w Polsce sięgają więc całkiem odległych czasów.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

dworzec centralny
Dworzec Warszawa Centralna powstał 48 lat temu, fot. wikimedia.org/Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0 PL

Pierwsze pomysły i plany budowy

Dworzec Centralny to obecnie nieodłączna część komunikacji Warszawy z innymi miastami w Polsce. Pierwszy raz jednak pojęcie tego typu stacji kolejowej pojawiły się w 1879 roku. Autorem koncepcji był inżynier Paweł Fliederbaum. Według jego pomysłu dworzec miał składać się z dwóch poziomów, a powstać w wyniku przebudowy Dworca Wiedeńskiego.

Szanse na realizację pomysłu pojawiły się jednak dopiero w 1918 roku. W 1932 roku rozpoczęła się budowa Dworca Głównego. Za jego projekt odpowiadali inż. Czesław Przybylski oraz prof. Andrzej Pszenicki. Prace trwały do wybuchu II wojny światowej. Ostatecznie Niemcy wysadzili go w powietrze, jeszcze przed ukończeniem budowy.

Zobacz także: Bezpieczeństwo dzieci w domu. Jak o nie zadbać?

Po zakończeniu wojny Dworzec Centralny nie znajdował się w planach. Jego funkcję pełniła stacja Warszawa Główna Osobowa. Znajdowała się na Ochocie. Możemy o niej usłyszeć w piosence “Niedziela na Głównym” Wojciecha Młynarskiego.

Dworzec Centralny powstał błyskawicznie

Dworzec Centralny jaki znamy dziś, powstawał w latach 1972-1975. Odpowiadał za niego duet architektów: Arseniusz Romanowicz i Piotr Szymaniak. Kierownictwo państwa postawiło przed robotnikami trudne zdanie. Mieli oni bowiem zrealizować projekt w 1100 dni.

Zobacz także: To już koniec „Klanu”? Krążą plotki o zawieszeniu produkcji!

Ostatecznie się to udało i 5 grudnia 1975 roku Dworzec Centralny oddano do użytku. Co jednak ciekawe, pierwszy pociąg pasażerski wjechał na niego na długo przed otwarciem. Był to ekspres z Katowic 24 marca 1974 roku.

Po uroczystym otwarciu przez Edwarda Gierka zyskał miano najnowocześniejszego w Europie. Natomiast w 2019 roku Dworzec Centralny wpisano do rejestru zabytków. Nadal jest to największą stacją kolejową w Polsce pod względem powierzchni oraz liczby obsługiwanych pasażerów.

Zobacz także: Michał Bajor to mistrz niespodzianek. W końcu zdradził swój sekret

Lubisz podróże pociągiem?

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda! Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Autor:

Zobacz więcej >