Poznaj kilka sposobów na ograniczenie wydatków podczas rodzinnego, wakacyjnego wyjazdu. Przedstawiamy pięć pomysłów na oszczędne spędzanie wolnego czasu.
Spis treści:
Obecnie na myśl o wyjeździe całą rodziną zamiast oczekiwanych uśmiechów dzieci i wizji zasłużonego odpoczynku od pracy, wielu rodzicom na myśl przychodzą przede wszystkim galopujące ceny i wszechobecna drożyzna. O ile już wcześniej rodzinny wyjazd zawsze wiązał się z nieuniknioną wyrwą w budżecie, to teraz wyjazd kilku osób staje się prawdziwym finansowym wyzwaniem. Na szczęście istnieje kilka sposobów na ograniczenie wydatków – czasem można dzięki temu oszczędzić całkiem sporo pieniędzy.
1. Nie jedźcie tam, gdzie wszyscy
To truizm: im więcej ludzi przyjeżdża w dane miejsce, tym wyższe są tam ceny. Warto więc za cel wyjazdu obrać sobie mniej znane kierunki, które jeszcze nie skomercjonalizowały się aż tak bardzo. Przeszukując internet spróbuj wybrać miejsca położone bardziej na uboczu: zamiast zakopiańskich Krupówek, które już każdy widział, o wiele więcej frajdy dzieciom może sprawić na przykład pobyt w domku agroturystycznym, których ogromny wybór mamy w całym kraju. Taki pobyt będzie nie tylko tańszy, ale też pozwoli dzieciom przeżyć „przygodę” inną niż u większości rówieśników.
2. Spytaj innych rodziców
Szukając tańszych wyjazdów warto posiłkować się wiedzą innych rodziców, którzy już mają za sobą rodzinny wypad. Poproś znajomych o porady dotyczące kierunku wyjazdu i jego kosztów. Możesz też przejrzeć rozmaite fora internetowe albo komentarze na grupach w mediach społecznościowych – tam często pojawiają się różnego rodzaju porady jak oszczędzać i na czym podczas rodzinnych wakacji.
3. Wybierz wypoczynek na łonie natury
Do łask wraca kemping jako alternatywa dla drogiego pobytu w hotelu. Obecnie istnieje nawet możliwość wypożyczania dużego, rodzinnego namiotu, chociaż można go też kupić w rozsądnej cenie np. w dyskontach. Choć oczywiście ceną za pobyt na kempingu będzie mniejszy komfort, to dzieciom zapewni on niesamowitą frajdę, jaką daje kontakt z przyrodą. Zresztą, dorośli również mogą w ten sposób odnaleźć namiastkę dzieciństwa, co dla nich też może być sporą frajdą.
4. Wydatki tkwią w szczegółach
Każdy, kto kiedykolwiek wybrał się na rodzinny wyjazd wie, jak dużo pieniędzy traci się na tych drobnych, małych rzeczach, które kupujemy każdego dnia pod wpływem impulsu lub namówieni do tego przez dzieci. Dlatego też staraj się unikać kupowania zbyt często napojów (dobrym pomysłem będzie zabranie na wyjazd butelek wielokrotnego użytku, które będzie można napełniać na miejscu) czy małych lodów (korzystniejsze cenowo będzie kupienie większego, rodzinnego opakowania w lokalnym supermarkecie). Przed przyjazdem do danego miejsca sprawdź, czy zwiedzanie nie wiąże się z dodatkowymi, niespodziewanymi opłatami. Wiedząc o nich wcześniej możemy lepiej zaplanować, co zwiedzać. Oczywiście starajmy się też – w miarę możliwości unikać stoisk z pamiątkami. Jeśli już koniecznie musimy je kupować, starajmy się wybierać lokalne pamiątki, produkowane na miejscu, a nie chińską tandetę.
5. Korzystaj ze zniżek rodzinnych – po tą są!
Jeśli masz taką możliwość – korzystaj z dostępnych zniżek przysługującym rodzinom. Warto wykorzystać na przykład bon turystyczny, który jest ważny jeszcze do końca września 2022 roku. Przysługuje on na każde dziecko do 18. roku życia i wynosi 500 zł. Jeśli dziecko ma orzeczenie o niepełnosprawności, to wówczas przysługuje 1000 zł. Przed wyjazdem upewnij się, że w miejscu, do którego się wybierasz ten bon na pewno jest honorowany – to samo dotyczy wszelkich innych zniżek rodzinnych. Nie wstydź się też pytać o rodzinne zniżki w biurach podróży – często mają one specjalne pakiety familijne, z których można skorzystać.
Planujesz podróż? Słuchaj aktualnych wiadomości z dróg na antenie Radia Pogoda!
Zobacz też:
1 Komentarz
[…] Podróże […]